Стрес від війни збільшує ризик захворіти на туберкульоз: жителям Рівненщини та Волині пропонують пройти онлайн-скринінг

28 Травня 2024, 15:04
Жителям Рівненщини та Волині пропонують пройти онлайн-скринінг 487
Жителям Рівненщини та Волині пропонують пройти онлайн-скринінг

Повномасштабне вторгнення негативно вплинуло на кількість людей, у яких діагностують туберкульоз. Війна викликає збільшення інфекційних хвороб, і туберкульоз не виняток.

Наша імунна система витримує лише до певного рівня. Стрес збільшує ризик захворіти на туберкульоз. Враховуючи той аспект, що цей стрес уже є хронічним, цифри постійно зростають, інформують Район.Медицина у «Мережа 100% життя Рівне».

Але це не привід для паніки. Туберкульоз виліковний. Раннє виявлення хвороби дасть змогу лікуватися в амбулаторних умовах і не випадати із життя. Його діагностика та лікування в Україні безплатні.

Неможливо заразитися туберкульозом  в громадському транспорті, кав’ярні та інших публічних місцях, так само він не передається через побутові речі. Ба більше, людина з туберкульозом може бути абсолютно безпечною для оточення, якщо приймає ліки й дотримується режиму лікування.

«Не всі люди з туберкульозом є джерелом інфекції, а лише ті, які мають туберкульоз легень, дихальних шляхів, або гортані та є бактеріовиділювачами та кашляють і не отримують лікування, бо вже через кілька тижнів після початку ефективного лікування особа не може нікого інфікувати», – наголошує лікарка-фтизіатриня Рівненського обласного фтизіопульмонологічного медичного центру Ірина Полюхович.

Також вона нагадує, що хоч і туберкульоз асоціюється з бідністю та неблагополуччям, він може вразити будь-кого, незалежно від віку, статі, етнічної приналежності чи соціального статусу й додає – заразитися туберкульозом можна лише при тривалому й тісному контакті з людиною, яка хворіє на туберкульоз з відкритою формою. Бо він не так швидко передається, як інші інфекції. Однак стрес все ж збільшує ризик захворіти.

«Через незнання вищеописаної інформації, в суспільстві відбувається жахливий процес нав’язування негативної соціальної ролі на основі діагнозу – стигматизація це окрема велика проблема на шляху до подолання туберкульозу! Відчуття страху, сорому та бажання ізолюватися змушують людей з туберкульозом уникати, або відкласти звернення до лікаря. Тому важливо, щоб суспільство знало й розрізняти міфи та факти про туберкульоз. І щоб при перших ознаках люди не боялися звертатися до лікарів, аби перевірити стан свого здоров’я», – зазначає Євген Баборикін, заступник голови правління БО «Мережа 100 відсотків життя Рівне».

 «Міжрегіональний центр комунікації у сфері протидії туберкульозу», який працює на Волині та Рівненщині, нагадує, що кожен може пройти онлайн-скринінг для перевірки на туберкульоз. Центр громадського здоров’я МОЗ України розробив спеціальний онлайн тест (https://tbtest.phc.org.ua/) для перевірки на туберкульоз. Скринінгова анкета складається з 13 запитань, на які можна відповісти всього за 5 хвилин. За результатами анкетування можна дізнатися, чи є ризик того, що людина хвора на туберкульоз і чи рекомендовано їй додаткове обстеження, яке можна пройти звернувшись до свого сімейного лікаря.

Публікацію підготовлено БО «Мережа 100 відсотків життя Рівне», завдяки щирій підтримці американського народу, наданій Агентством США з міжнародного розвитку (USAID), шляхом фінансування Проєкту «Підтримка зусиль у протидії туберкульозу в Україні», що виконується міжнародною організацією PATH.

Коментар
25/06/2024 Вівторок
25.06.2024