На Волині торік зареєстрували понад 700 хворих з гострими кишковими інфекціями

На Волині залишається менше місяця до початку сезону посиленого спостереження за холерою.
Про це розповіла головна державна санітарна лікарка Волинської області Наталія Янко під час спільного онлайн-семінару з управлінням охорони здоров’я облдержадміністрації на тему: «Холера. Клініка, діагностика. Ключові принципи епідеміологічного нагляду за холерою, протиепідемічні заходи», повідомили у Волинському обласному центрі контролю та профілактики хвороб.
З огляду на ситуацію у світі, пов’язану зі збільшенням кількості випадків холери, МОЗ України посилює національну систему епіднагляду та реагування. Україна є ендемічною по холері, вона в свої часи стикалася зі спалахами холери (1970, 1974, 1977, 1991, 1994, 1995, 2011, 2019 роках).
Територія країни поділена на декілька кліматичних зон, і найбільш ризиковані є південні регіони. У водних акваторіях цих регіонів холерні вібріони зайняли свою екологічну нішу, що пояснюється сприятливими кліматичними умовами для їх існування. Слід також пам’ятати, що війна в країні призвела до зростання ризиків тяжких епідемічних ускладнень внаслідок руйнування інфраструктури системи життєзабезпечення територій, у тому числі комунальної, медичної служби та служби протиепідемічного захисту.
Наталія Янко акцентувала увагу на тому, що в області діє «Комплексний план заходів по санітарній охороні території Волинської області від занесення та розповсюдження інфекційних хвороб, що мають міжнародне значення на 2022-2026 роки», затверджений розпорядженням Волинської обласної військової адміністрації.
Така комплексна система дозволяє своєчасно виявити випадки підозри на холеру та забезпечити контроль за епідситуацією, а в разі загрози — активувати систему реагування та локалізувати спалах. Кожен випадок гострої кишкової інфекції з тяжким перебігом підлягає лабораторному дослідженню на холеру. Для цього Центр оснащений спеціалізованим лабораторним обладнанням та реагентами.
Протягом минулого року в області зареєстрували понад 700 хворих з гострими кишковими інфекціями невстановленої етіології. З них лабораторно обстежили на холеру близько 100 осіб, при цьому хворих на холеру не виявили.
Окрім обстеження хворих, у Волинському ОЦКПХ проводяться моніторингові дослідження зразків довкілля на наявність збудника холери (проби води відкритих водойм, стічних вод). Визначили 44 стаціонарні точки для забору зразків у місцях масового відпочинку та скиду стічних вод. Протягом 2023 року дослідили 446 проб води поверхневих водойм (проти 422 проб у 2022 році). Із 11 проб поверхневих водойм та одної проби стічної води виділено культури авірулентних штамів холерного вібріону.
Головний державний санітарний лікар Волинської області висловила надію на тісну співпрацю з управлінням охорони здоров’я облдержадміністрації, адже своєчасно і адекватно запроваджені заходи є запорукою недопущення виникнення епідемічних ускладнень холери в області.
Також, на онлайн-семінарі розглянули:
- ключові принципи епідеміологічного нагляду за холерою, протиепідемічні заходи;
- холера: клініка, сучасні підходи до діагностики та лікування;
- лабораторна діагностика холерогенних діарей;
- алгоритм дій медичного персоналу при виявленні (підозрі) холери у пацієнта.
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром