На Волині торік зареєстрували понад 700 хворих з гострими кишковими інфекціями

20 Травня 2024, 15:49
Кишкові інфекції 580
Кишкові інфекції

На Волині залишається менше місяця до початку сезону посиленого спостереження за холерою.

Про це розповіла головна державна санітарна лікарка Волинської області Наталія Янко під час спільного онлайн-семінару з управлінням охорони здоров’я облдержадміністрації на тему: «Холера. Клініка, діагностика. Ключові принципи епідеміологічного нагляду за холерою, протиепідемічні заходи», повідомили у Волинському обласному центрі контролю та профілактики хвороб. 

З огляду на ситуацію у світі, пов’язану зі збільшенням кількості випадків холери, МОЗ України посилює національну систему епіднагляду та реагування. Україна є ендемічною по холері, вона в свої часи стикалася зі спалахами холери (1970, 1974, 1977, 1991, 1994, 1995, 2011, 2019 роках). 

Територія країни поділена на декілька кліматичних зон, і найбільш ризиковані є південні регіони. У водних акваторіях цих регіонів холерні вібріони зайняли свою екологічну нішу, що пояснюється сприятливими кліматичними умовами для їх існування. Слід також пам’ятати, що війна в країні призвела до зростання ризиків тяжких епідемічних ускладнень внаслідок руйнування інфраструктури системи життєзабезпечення територій, у тому числі комунальної, медичної служби та служби протиепідемічного захисту.

Наталія Янко акцентувала увагу на тому, що в області діє «Комплексний план заходів по санітарній охороні території Волинської області від занесення та розповсюдження інфекційних хвороб, що мають міжнародне значення на 2022-2026 роки», затверджений розпорядженням Волинської обласної військової адміністрації. 

Така комплексна система дозволяє своєчасно виявити випадки підозри на холеру та забезпечити контроль за епідситуацією, а в разі загрози — активувати систему реагування та локалізувати спалах. Кожен випадок гострої кишкової інфекції з тяжким перебігом підлягає лабораторному дослідженню на холеру. Для цього Центр оснащений спеціалізованим лабораторним обладнанням та реагентами. 

Протягом минулого року в області зареєстрували понад 700 хворих з гострими кишковими інфекціями невстановленої етіології. З них лабораторно обстежили на холеру близько 100 осіб, при цьому хворих на холеру не виявили. 

Окрім обстеження хворих, у Волинському ОЦКПХ проводяться моніторингові дослідження зразків довкілля на наявність збудника холери (проби води відкритих водойм, стічних вод). Визначили 44 стаціонарні точки для забору зразків у місцях масового відпочинку та скиду стічних вод. Протягом 2023 року дослідили 446 проб води поверхневих водойм (проти 422 проб у 2022 році). Із 11 проб поверхневих водойм та одної проби стічної води виділено культури авірулентних штамів холерного вібріону.

Головний державний санітарний лікар Волинської області висловила надію на тісну співпрацю з управлінням охорони здоров’я облдержадміністрації, адже своєчасно і адекватно запроваджені заходи є запорукою недопущення виникнення епідемічних ускладнень холери в області.

Також, на онлайн-семінарі розглянули:

  • ключові принципи епідеміологічного нагляду за холерою, протиепідемічні заходи;
  • холера: клініка, сучасні підходи до діагностики та лікування;
  • лабораторна діагностика холерогенних діарей;
  • алгоритм дій медичного персоналу при виявленні (підозрі) холери у пацієнта.

 

Коментар
25/06/2024 Вівторок
25.06.2024