У МОЗ б'ють на сполох через зростання захворюваності на кашлюк у 20 разів
За перші два місяці 2024 року в Україні зафіксовано 515 випадків кашлюку, водночас за аналогічний період 2023 року було зареєстровано тільки 27 випадків.
Захворюваність на кашлюк, як бачимо, збільшилася майже у 20 разів, пишуть «Факти.Здоров'я».
Це непомірно високі цифри, і вони свідчать про серйозні проблеми в системі охорони здоров’я. Бо, як сказав головний санітарний лікар України Ігор Кузін, така стрімка хвиля кашлюку пов’язана зі збільшенням кількості нещеплених дітей.
Читайте також: У Роздільнянському районі на Одещині зафіксували групову захворюваність на кашлюк
Найчастіше хворіють діти у віковій групі від 1 до 9 років, рідше — 10–14 років. За кількістю випадків лідирує Рівненська область (111 випадків).
«Рівень охоплення щепленнями від кашлюку загалом по Україні є недостатнім і становить лише 55,9% для дітей віком рік і старше», – наголошує Кузін.
Згідно з Національним календарем щеплень, вакцинувати дітей від кашлюку необхідно у віці двох, чотирьох, шести й 18 місяців (чотири щеплення).
Читайте також: На Волині зросла захворюваність на кір, кашлюк, дифтерію та правець
Щеплення від кашлюку, дифтерії та правця рекомендовано також усім вагітним жінкам в термін від 16 до 32 тижнів, незалежно від того, чи вакцинували їх у дитинстві.
Це необхідно, щоб захистити дитину від кашлюку в перші місяці життя – тобто до 2 місяців, коли повинно бути зроблене планове щеплення.
Лікарі вже втомилися повторювати – вакцинація є основним засобом профілактики кашлюку.
Читайте також: Чому дорослим також варто подбати про щеплення від кашлюка: роз'яснення лікарки з Одеси
Чим вакцинувати
Протикашлюковий компонент входить до комбінованої вакцини АКДП, яка містить також протидифтерійний та протиправцевий компоненти.
Для вакцинації дітей проти кашлюку на першому році життя можуть використовуватися вакцини проти кашлюку, дифтерії та правця як з цільноклітинним (АКДП) кашлюковим компонентом, так і з ацелюлярним (АаКДП).
Вагітних вакцинують вакциною АаКДП-М.
Кузін нагадав батькам, що для кашлюку характерний сильний спазматичний кашель зі свистом, який триває понад два тижні.
Читайте також: В Україні рівень вакцинації проти дифтерії, правця та кашлюку на 37% нижчий, ніж у країнах ЄС
У немовлят іноді виникає навіть зупинка дихання.
Кашель може супроводжуватися гарячкою, нежитем та іншими ознаками ГРВІ.