Українські лікарні готові працювати в умовах аварійних відключень, – МОЗ

19 Травня 2024, 09:16
Українські лікарні готові працювати в умовах аварійних відключень, – МОЗ 1568
Українські лікарні готові працювати в умовах аварійних відключень, – МОЗ

Через повномасштабну війну українська енергетична інфраструктура продовжує зазнавати системних атак з боку росії. 

Однак, попри це, уряд та всі відповідальні відомства працюють, щоб стабілізувати ситуацію — зазначив Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль під час засідання уряду, повідомляють у МОЗ

«Попри наявні відключення та складну ситуацію, громадяни матимуть доступ до медичних, соціальних та державних послуг. Уряд, енергетики та всі відповідальні відомства працюють в безперервному режимі, щоб максимально покращити ситуацію. По-перше, продовжуємо ремонти. Друге завдання — це децентралізація та забезпечення надійного енергопостачання для критичної інфраструктури. Ще один ключовий елемент — це енергоефективність. Четвертим завданням є збільшення видобутку енергоресурсів», — сказав Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль. 

Також очільник уряду наголосив, що зараз перед кожним міністерством стоїть завдання — забезпечити автономність закладів, які входять до їх компетенції. Це стосується як електроенергії, так і опалення. 

«Сьогодні активно працюємо над забезпеченням української медичної системи альтернативними джерелами енергопостачання. Аби за умов аварійних відключень, наші медзаклади працювали, і відключення електроенергії не вплинуло на процес надання медичної допомоги. Робимо все для підсилення української медичної системи попри виклики війни. Щоб розуміти реальну ситуацію в різних куточках України, регулярно  спілкуємося з представниками місцевої влади та лікарень під час селекторних нарад, а також відвідуємо медзаклади, аби перевірити їх готовність, у ході робочих відряджень», — сказав міністр охорони здоровʼя України Віктор Ляшко. 

У МОЗ зазначають, що зараз українські лікарні забезпечені понад 11 тис. генераторів для безперебійного електроживлення. Понад три тисячі генераторів доставили до медзакладів за час повномасштабної війни. 

У разі аварійних відключень світла енергетичне обладнання спрацьовуватиме та постачатиме напругу в мережу. Таким чином медзаклади зможуть продовжувати функціонувати, а лікарі надаватимуть медичну допомогу пацієнтам. Наявність у лікарні зі стаціонарним відділенням щонайменше одного генератора є умовою для її контрактування із НСЗУ.

Крім того, лікарні мають бути забезпечені запасом пального на 120 годин роботи. За дорученням Премʼєр-міністра, обласні державні адміністрації, органи місцевого самоврядування мають відпрацювати маршрути доставлення пального до критичної інфраструктури на випадок, якщо понад п'ять днів немає електроенергії. 

Ще одним важливим питанням є забезпечення лікарень системами автономного водо- і теплопостачання. Зокрема, частина лікарень мають власні свердловини та котельні, що робить їх ще більш стійкими. 

962 медзаклади мають окрему свердловину, яка надасть безперебійний доступ до води і допоможе зберегти санітарно-гігієнічні норми роботи. 509 медзакладів спроможної мережі забезпечені локальним теплопостачанням. 

Також для забезпечення автономної роботи частина лікарень мають станції супутникового інтернету «Starlink» — встановили вже 1185 таких станцій. Тому у разі критичних ситуацій, коли відсутня електроенергія і є перебої із мобільною мережею, лікарні зможуть залишатися на звʼязку. 

Крім того, лікарні оснащуються альтернативними та екологічними джерелами електроенергії — сонячними панелями та акумуляторами.

Вже понад 60 українських лікарень мають сонячні станції з акумуляторами, які накопичують енергію. Вони встановлені коштом різноманітних програм, благодійних фондів, урядів інших країн тощо. До кінця року передбачається оснащення 200 закладів охорони здоров’я сонячними станціями. 

Також зазначається, що протягом 2024 року медзаклади України отримають 2000 систем збереження енергії в межах проєкту «Power for Health» від американської Благодійної організації «Direct Relief» за сприяння Міністерства цифрової трансформації України, Міністерства охорони здоров’я України та Благодійного фонду Євгена Пивоварова.  

Нещодавно медзаклади у 20 областях України та Києві вже отримали 300 таких систем зберігання енергії. Пристрої забезпечать лікарні резервним живленням, тож медики зможуть продовжувати рятувати життя навіть під час знеструмлень чи перебоїв зі світлом.

Забезпечення українських лікарень альтернативними джерелами електроенергії та їх підсилення триватиме й надалі, щоби медзаклади бути готові до викликів та могли ефективно працювати за будь-яких умов

Коментар
25/06/2024 Вівторок
25.06.2024
24.06.2024