Реабілітація військових, медичне капеланство та подолання стресу: у Луцьку відбувся ІІ-й Форум медичних інновацій «Здорова Волинь»

18 Травня 2024, 14:08
У Луцьку відбувся ІІ-й Форум медичних інновацій «Здорова Волинь» 893
У Луцьку відбувся ІІ-й Форум медичних інновацій «Здорова Волинь»

У Луцьку відбувся ІІ Форум медичних інновацій «Здорова Волинь». Відбувся захід у п'ятницю, 17 травня. Подію організували для представників органів державної влади, місцевого самоврядування, регіональної влади, закладів охорони здоров’я, ЗМІ, освітніх та наукових інституцій, бізнесу, громадянського суспільства медичного напряму.

На форумі обговорили адаптивність системи охорони здоров’я до умов воєнного стану, необхідність подальшого розвитку комплексної реабілітації військових, підготовку ерготерапевтів та реабілітологів, подолання захворювань, викликаних стресом, використання штучного інтелекту та розвиток телемедицини. На Форумі побувала кореспондентка Район.Медицина.

Вже другий Форум «Здорова Волинь»  відбувся за ініціативою Волинського медичного інституту  Міністерства охорони здоров’я України, ГС «Кластер медичних інновацій», Агенції регіонального розвитку Волинської області, за сприяння  Програми розвитку ООН / UNDP Ukraine.

На захід приїхали науковці, медики, студенти з Києва, Львова, Тернополя, Івано-Франківська, крім того,  у Форумі взяли участь онлайн  спікери з Литви, Нідерландів, Польщі, Німеччини.

 

Напередодні проведення Форуму в онлайн та офлайн форматах відбулася міжнародна науково-практична конференція, де обговорювали трансформацію галузі охорони здоров’я під час війни, розвиток медицини і поствоєнне відновлення країни.  Під час науково-практичної конференції порушили питання розвитку телереабілітаційної медицини та застосування ШІ, підготовку парамедиків та медичних капеланів,  відновлення пацієнтів після туберкульозу та захворювання, викликані стресом та посттравматичним синдромом.

Під час Форуму «Здорова Волинь» відбулося п’ять панельних дискусій, на яких обговорили необхідність впровадження комплексної реабілітації  поранених військових, застосування інновацій у медицині, можливості кластерного розвитку медицини. 

До того ж працювали шість медичних секцій, на яких розглянули досвід реабілітації пацієнтів із травмами внаслідок бойових дій, психологічної підтримки хронічно хворих пацієнтів, роль сім’ї в реабілітації учасників бойових дій, готовність команд медицини катастроф реагувати на  загрози хімічного, радіологічного та ядерного зараження, перепідготовку та підвищення кваліфікації медичних працівників в умовах війни.

Під час перерви вдалося поспілкуватися з учасниками та спікерами заходу.

На цьогорічному Форумі медичних інновацій «Здорова Волинь» проректор з наукової роботи Тернопільського національного медичного університету Іван Кліщ презентував нову наукову та освітню програму з «Медсестринства», у межах якої готують докторів філософії за цим напрямом, тобто медичних сестер вищого рівня. Наразі за такою програмою навчають студентів медичного вишу у Тернополі.

 «Це нове в медичній освіті країни, а ми - піонери в цьому напрямку. Наразі в нашому університеті вже захистилися чотири доктори філософії з медсестринства, з них двоє з Волинського медичного інституту – Христина НовакМазепа та Наталія Дужич»,  – розповів він.

Доцентка кафедри внутрішньої медицини №1 Тернопільського національного медичного університету, лікарка вищої категорії з терапії та ендокринології Людмила Наумова два роки досліджує питання зміни ваги  в умовах стресу, викликаного повномасштабним вторгненням. Наразі науковиця вивчає методики безпечного схуднення та те, як контролювати втрату чи набір ваги у складних життєвих обставинах.

«Вага не лише косметичний дефект, а проблема, яка веде до загострення небезпечних захворювань. Війна провокуючий стресовий фактор, який сприяє втраті чи набору ваги.  Наприклад, аби підняти рівень ендорфінів та подолати стрес, ми «заїдаємо його». Зайва вага впливає на здоров’я, але й худнути варто під контролем лікаря, а не приймати на власний розсуд медичні препарати.  Моя сьогоднішня доповідь про те, як в умовах стресу контролювати власну вагу»,  – розповіла  Людмила Наумова.

Студентки першого курсу  Волинського медичного інституту Марія та Вікторія навчаються на реабілітологів. Медикині прийшли на форум, щоб більше дізнатися  про обрану професію.

За словами Марії, вона спортсменка і сфера фізичної терапії їй давно близька. Саме тому дівчина обрала таку спеціальність.

«Наскільки знаю, зараз  в Україні працює 1 200 терапевтів, а потрібно три тисячі. Тож, мій вибір не випадковий, хочу бути кваліфікованим спеціалістом та вчасно і ефективно допомагати пацієнтам», – розповіла студентка.

На наступному тижні майбутні реабілітологині проходитимуть першу медичну практику у Медичному центрі реабілітації учасників бойових дій.

Микола Полінкевич, виконавчий директор громадської спілки «Кластер медичних інновацій», керівник проєктного офісу «Агенції регіонального розвитку Волинської області», розповів, що за ініціативи Агенції регіонального розвитку Волинської області  20 жовтня минулого року у Луцьку відбувся перший Волинський форум медичних інновацій, що окреслив виклики розвитку медичної галузі у воєнний час. 

Сьогоднішній форум, за його словами, є продовженням відкритої дискусії «Волинь: від відновлення до розвитку в умовах війни та повоєнного періоду», що також проводився за ініціативи Агенції, який відбувся 18 та 19 грудня 2023 року. Там на панельній дискусії «Здорова Волинь» окреслили проблематику розвитку інновацій у медицині  та створили ініціативу Кластеру медичних інновацій. Дана подія була підтримана Урядом Швеції в межах проєкту «Посилене партнерство для сталого відновлення». Сьогоднішня подія також відбувається за сприяння даної програми. 

Перший форум провели, щоб проаналізувати реальний стан речей для подальшої діджиталізації  медицини та медичної освіти.

«Сьогодні ми вже напрацьовуємо конкретні проєкти та створюємо сталі партнерства, що покликані вирішувати виклики та проблематику сьогодення.  У процесі дискусії сьогодні дійшли висновку, що для Волинського регіону варто створити платформу для комунікації між владою та медичним бізнесом для розвитку галузі та швидкого реагування на виклики. Агенція регіонального розвитку Волинської області, Кластер медичних інновацій разом із управлінням охорони здоров’я Волинської облдержадміністрації найближчим часом планують працювати над рамкою цієї платформи. Я щиро хочу подякувати Юрію Легкодуху за цю ініціативу. На форумі було зафіксовано сталі партнерсва, підписали меморандуми про співпрацю із Львівським кластером медичного бізнесу та Фондом сталого розвитку «Стара Волинь», що покликані об’єднати зусилля для впровадження інновацій та інноваційних методів розвитку медичної галузі», – зазначив Микола Полінкевич.

Метою заходу визначили:

1. Посилити діалог між освітніми та науковими інституціями, органами місцевого самоврядування та регіональної влади, медичним бізнесом, громадянським суспільством та закладами охорони здоров'я з метою провадження інновацій у медичній галузі.

2. Напрацювати збірник матеріалів – тез доповідей учасників, які відображають стан медичної галузі, вплив війни на суспільство і людину та роль медичних інновацій у поствоєнному відновленні.

3. Обмін досвідом із побудови міжсекторальних партнерств у контексті пріоритетів стратегічного сталого розвитку медичної галузі в умовах війни, вирішення проблем, подолання перешкод та викликів, які спричинені війною. 

Матеріали події будуть надруковані в науковому збірнику, що ляжуть в основу подільної науково-практичної роботи для розвитку медичної галузі Волині та України. 

«Ми як громадська спілка “Кластер медичних інновацій”, що має мету покращити якість медичних послуг для людей через інновації та цифровізацію, у томи числі через грантові конкурси, маємо на меті створення проєктів із залученням широкого кола партнерства», – розповів Микола Полінкевич.

Організаторами форуму є Волинський медичний інститут, Кластер медичних інновацій, за підтримки Міністерства охорони здоров’я України, Агенції регіонального розвитку Волинської області, компані] ASKEP, MISU, регіональної влади, а також закладів вищої освіти Волині за сприяння Програми розвитку ООН (ПРООН) в Україні за підтримки уряду Швеції в межах впровадження проєкту «Посилене партнерство для сталого відновлення». 

«Я і наша команда хочемо висловити слова вдячності Мустафі Саіт-Аметову, керівнику Програми розвитку регіонів ПРООН в Україні, та  Анатолію Банері, представнику Програми ПРООН у Волинській області за довіру та допомогу в організації проведення ІІ Форуму медичних інновацій. Також хочу подякувати Тетяні Пастрик, в.о. ректорки Волинського медінституту, та команді Волинського медичного інституту, що доклали колосальних зусиль та праці,  за дану ініціативу» – зазначив Микола Полінкевич.

Кластер медичних інновацій об'єднав науковців, медичний інноваційний бізнес-компанії МІС Askep.net та МІСУ,  регіональну владу,  громадський сектор, а також встановив сталі партнерства із  кластерами Франції, Німеччини та компаніями із Нідерландів.  

Компанія МІС Askep.net – це медична інформаційна система, покликана забезпечити якісну комунікацію між пацієнтом та лікарем і між лікарнею і державою. Компанія працює над інтеграцією із  діагностичними сервісами та рішеннями на основі штучного інтелекту, щоб лікар мав можливість бачити повну картину стану здоров’я пацієнта, встановив точний діагноз та підібрав персоналізоване лікування.

Волинський медичний інститут, що став засновником кластеру – це команда професіоналів, яка працює  над інституційним розвитком закладу. Сьогодні відкриваються нові освітні напрямки, інститут став переможцем ряду міжнародних проєктів та має гарну практику по співпраці із медичним бізнесом.

 

Коментар
25/06/2024 Вівторок
25.06.2024
24.06.2024