Російські пропагандисти поширюють фейк про обов’язок жінок із медичною освітою стати на облік

15 Травня 2024, 15:43
Російські пропагандисти поширюють фейк про обов’язок жінок із медичною освітою стати на облік 1725
Російські пропагандисти поширюють фейк про обов’язок жінок із медичною освітою стати на облік

Російські телеграм-канали поширюють фейк про обов’язок жінок із медичною освітою стати на облік та заявляють, нібито їх почнуть відправляти на фронт, а дітей віддавати до родин на Заході. Разом із цим росіяни вигадали, начебто на сайті Харківського ТЦК та СП опублікували оголошення із вимогою випускницям медуніверситетів стати на облік. Внаслідок чого серед жінок виникли панічні настрої, бо, за вигадкою росіян, у такий спосіб їх готують до відрядження на фронт. 

За підтримки проєкту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо системи охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії.

Дезінформація: Медикинь почнуть мобілізувати, а їхніх дітей віддаватимуть у сім’ї за кордоном

У мережі поширюють інформацію, мовляв, жінок з медичною та фармацевтичною освітами в Україні зобов’язали терміново оновити свої дані у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП). Відтак автори допису стверджують, що жінок невдовзі будуть ловити та відправляти на фронт, а їхніх дітей віддавати до родин у західних країнах.

Як насправді?

Жінки, які працюють за медичними спеціальностями (лікар, стоматолог, акушерка, сестра медична, фармацевт та провізор, наукова співробітниця, керівниця підрозділів в охороні здоровʼя тощо) чи мають фармацевтичну або медичну освіту, зобов’язані були стати на облік ще відповідно до норм закону 1992 року. 

Утім, цієї постанови дотримувались не усі фармацевтки та медикині. Відтак після змін у законодавстві, ухвалених у 2022 році, жінки з медичною, фармацевтичною освітою мають встати на військовий облік до 31 грудня 2026 року, якщо вони проігнорують цю норму, то не зможуть працювати за фахом. У Міністерстві охорони здоров’я України вказували, що це необхідно для узагальнення даних про резерв медиків в Україні.

У новому законі про посилення мобілізації, що набуде чинності 18 травня, жінки зі спеціальностями, вказаними вище, які вже перебувають на військовому обліку, як і військовозобов’язані чоловіки, повинні прийти до ТЦК та СП протягом 60 днів після набуття чинності закону, тобто до 18 липня 2024 року. Це необхідно для уточнення даних військовозобов’язаних. При цьому у новому законі не змінювали терміни, до якого жінка з фармацевтичною чи медичною освітою має стати на облік, тому постанова про необхідність прийти у ТЦК до кінця 2026 року чинна.

 

Водночас, як пояснював начальник служби зв’язків із громадськістю Полтавського обласного ТЦК Роман Істомін, якщо у єдиному державному реєстрі військовозобов’язаних є всі необхідні персональні дані військовозобов’язаного (паспортні дані, актуальне місце роботи, відомості про стан здоров’я тощо) і вони актуальні, то оновлювати у ТЦК та СП їх не потрібно. 

Тобто цей закон суттєво не змінює правила щодо постановки на військовий облік жінок. Норма про необхідність постановки на облік існувала і раніше, нині медикині та фармацевтки, які уже є на обліку, мають оновити дані, якщо щось змінилось.

Роман Істомін також додав, що оновлення військово-облікових даних є обов’язком військовозобов’язаних, якщо особа отримує повістку для оновлення даних, і не робить цього, то невиконання норми закону є адміністративним правопорушенням. Дані цієї особи передають до поліції, після чого їй може загрожувати штраф.

До того ж інформація, мовляв, жінок пошлють на фронт, а їхніх дітей віддадуть в інші сім’ї за кордоном, не відповідає дійсності. Адже у законі про посилення мобілізації додали норму, за якою жінок можуть призвати до армії тільки за добровільною згодою, тобто примусово їх мобілізувати заборонено. Випадків примусової мобілізації жінок не фіксували й до ухвалення відповідного закону. Ба більше, мобілізації не підлягають жінки та чоловіки:

  • на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років;
  • які мають дитину (дітей) віком до 18 років, якщо другий з батьків такої дитини/дітей помер, позбавлений батьківських прав, визнаний зниклим безвісти або безвісно відсутнім, оголошений померлим, відбуває покарання у місцях позбавлення волі, а також коли особа самостійно виховує та утримує дитину за рішенням суду; 
  • опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років; 
  • які мають неповнолітню дитину/дітей і чоловіка/дружину, який/яка проходить військову службу.

Тобто ситуація, коли дитина залишається без опіки, оскільки обох батьків мобілізували, неможлива. 

Дезінформація: У Харкові планують мобілізувати випускниць медичних університетів

Росіяни продовжують дискредитувати мобілізацію в Україні та таргетують деякі фейки на населення прифронтових регіонів. Цього разу пропагандисти заявляють, нібито харківський ТЦК та СП опублікував на своєму сайті оголошення. У ньому зазначено, що місцева влада вимагає від випускниць Національної фармацевтичної академії та Національного медичного університету стати на військовий облік. Тож серед випускниць вже буцімто є панічні настрої, адже, ймовірно, їх планують відправити в медичні підрозділи ЗСУ на тлі «катастрофічних» втрат. 

Як насправді?

Це чергова вигадка росіян, підкріплена виключно фейковими «доказами». Ні в Харківського обласного ТЦК та СП, ні в районних ТЦК немає сайтів. Хоча росіяни стверджують, нібито оголошення розмістили саме на сайті. У Харківського обласного ТЦК та СП є лише фейсбук-сторінка

Крім того, росіяни не надають фото оголошення, про яке пишуть. У відкритих джерелах теж немає фото наказів від ТЦК та СП із вимогою від влади стати на облік випускницям медуніверситетів. До того ж у фейку вказали неправильну назву закладу: Національний фармацевтичний університет не є академією. 

 

Ми також звернулися до Харківського обласного ТЦК та СП із запитом щодо оголошення, про яке згадують росіяни. У військкоматі відповіли, що на їхній офіційній сторінці подібних оголошень немає, інформація росіян є фейковою. 

На сайті та на сторінках Національного фармацевтичного університету у соціальних мережах відсутні будь-які згадки про оголошення щодо військового обліку випускниць. Не публікували таких постанов і на сторінках Харківського національного медичного університету.  

Як ми вже згадували вище, військовий облік жінок з медичною та фармацевтичною освітою не є нововведенням. Крім цього, жінки, які здобувають відповідну освіту, стають на облік ще під час навчання в університеті. Зокрема за 2 місяці до завершення навчання вищий навчальний заклад подає списки випускниць до ТЦК та СП, після чого жінки мають оформити військово-облікові документи в ТЦК.

Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який необов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.

 

Коментар
21/07/2024 Неділя
21.07.2024
20.07.2024
13:43
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром