Чому ВІЛ поки неможливо вилікувати повністю
Після інфікування вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ) він залишається в організмі людини, і ВІЛ-інфекція триває все життя.
Чому її не можна вилікувати повністю – розповідають на фейсбук-сторінці Гарячої лінії з питань туберкульозу та ВІЛ/СНІД.
Звісно ж на сьогодні, якщо своєчасно поставити діагноз ВІЛ і почати приймати антиретровірусну терапію (АРТ) до того, як ВІЛ завдасть шкоди імунній системі, то можна жити нормальним життям. Належний прийом АРТ запобігає прогресуванню захворювання та його передачі іншим людям. АРТ блокує життєвий цикл ВІЛ та зупиняє його реплікацію (самокопіювання), яке в свою чергу викликає пошкодження імунітету.
Проте якщо припинити прийом АРТ або не приймати його постійно, тоді ВІЛ почне розмножуватися знову.
Багато вірусних інфекцій зазвичай проходять самостійно. Це означає, що імунна система людини сама стримує хворобу і рано чи пізно усуває інфекцію.
Проте деякі інші віруси ховаються в місцях тіла людини, де імунна система не може їх виявити або знищити. Також, зазвичай більшість вірусних інфекцій не проникають у святиню клітини – ядро, в якому містяться гени. У випадку з ВІЛ він вставляє свої вірусні гени для створення нових вірусів – у гени господаря.
Тут вони непомітні для імунної системи. Ці клітини, в основному, є центральними Т-клітинами пам’яті, завдання яких — запам’ятовувати та реагувати на попередні інфекції. Їх часто називають резервуаром ВІЛ. Якщо АРТ припинити, ці клітини виступають джерелом нового спалаху вірусної інфекції. Тому ВІЛ-інфекція довічна.
Багато людей, які живуть з ВІЛ, сподіваються на лікування, яке повністю знищить усі сліди життєздатного ВІЛ з організму, як це було досягнуто для кількох людей в світі після заміни клітин імунної системи на трансплантації стовбурових клітин.
Однак такого повного вилікування може бути важко досягти. Навіть якщо воно є, важко довести, що в організмі не залишилося клітин, які містять ВІЛ. Тому цю ситуацію можна описати як «функціональне лікування», «тривалий контроль без терапії» або «ремісію».
Читайте також: На Волині 70% людей, які живуть з ВІЛ, знають про свій статус
У медзакладах та громадах впроваджуватимуть інноваційні підходи з протидії ВІЛ-інфекції
За минулий рік майже 14 тисячам українців діагностували ВІЛ-інфекцію