Що таке похмілля з точку зору медицини і як його позбутися
Похмілля — це поєднання певних симптомів, які відчувають багато людей після зловживання алкогольними напоями. Зазвичай виникає наступного ранку після вечірки або застілля з великою кількістю алкоголю і може завдавати як слабкого, так і досить сильного дискомфорту. Розуміння природи похмілля та знання способів його полегшення може допомогти впоратися з наслідками надмірного вживання алкоголю. Про ці важливі моменти розповідаємо у статті.
Чому виникає похмілля
Похмілля виникає через токсичну дію алкоголю на організм разом зі зневодненням та іншими фізіологічними процесами, спровокованими потраплянням етанолу в шлунок та кровотік. Спирт негативно впливає на ЦНС, подразнює слизову оболонку шлунка та провокує часте сечовипускання, що сприяє зневодненню. Під час розщеплення алкоголю в печінці утворюються токсичні продукти, які негативно впливають на різні системи організму. Поєднання цих факторів призводить до появи похмілля, для якого характерні такі симптоми:
- головний біль;
- нудота та блювання;
- слабкість;
- підвищена чутливість до звуків та світла;
- болі в м'язах та суглобах;
-
когнітивні порушення – погіршення пам'яті та концентрації уваги.
На інтенсивність симптомів похмілля впливає не тільки обсяг, але й якість алкоголю, що вживається. Тому, щоб звести ймовірність виникнення неприємних відчуттів до мінімуму, краще вибрати ігристе вино, горілку, пиво або інший алкогольний напій лише високої якості та від перевіреного відомого виробника.
Як полегшити похмілля
Пом'якшити симптоми надмірного вживання алкоголю допомагають:
- Гідратація. Треба пити багато води, щоб заповнити втрату рідини. Добре допомагає вживання води з додаванням цукру та солі — цей розчин рекомендується в разі зневоднення в результаті харчового отруєння, ротавіруса, ентеровірусу та інших кишкових захворювань. Також варто ввести в раціон імбирний або м'ятний чай, який зменшує нудоту та дискомфорт у шлунці.
- Вживання продуктів, багатих на корисні жири, білки та вуглеводи для прискорення відновлення організму.
- Відпочинок. Краще під час похмілля уникати фізичної активності.
-
Прийом знеболювальних — ібупрофену, парацетамолу. Таблетки знімають головний та м'язовий біль.
Також важливо пам'ятати про профілактику. Тобто навіть якісний брендовий алкоголь, який можна придбати у маркеті Маудау, слід вживати у помірних кількостях. Бажано не пити на голодний шлунок, не змішувати алкоголь з різним відсотковим вмістом спирту та не запивати горілку чи коньяк кока-колою та іншими солодкими газованими напоями, які посилюють сп'яніння. Натомість рекомендується чергувати алкоголь із звичайною чистою водою, їсти ситні страви та обмежуватися 2–3 келихами вина або 3–4 порціями віскі чи коньяку за вечір.
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром