З початку року в Україні зафіксували 23 випадки захворювання на кір: як щеплення КПК захищає організм

24 Квітня 2024, 14:17
З початку року в Україні зафіксували 23 випадки захворювання на кір: як щеплення КПК захищає організм 1422
З початку року в Україні зафіксували 23 випадки захворювання на кір: як щеплення КПК захищає організм

У 2023 році в Україні на кір захворіли 65 людей — це ушестеро більше, ніж у 2022 році, коли зафіксували 11 захворілих.

За три місяці 2024 року в Україні зареєстрували 23 випадки захворювання на кір, тоді як за аналогічний період минулого року — дев'ять випадків, повідомили у МОЗ. 

Випадки кору реєстрували у 11 регіонах країни: Одеська (6), Вінницька та Київська (по 3), Хмельницька, Чернігівська й м. Київ (по 2), Волинська, Тернопільська, Рівненська, Львівська та Івано-Франківська (по 1).

Читайте такожКір на Одещині: що відомо і як уберегтися – коментар експертки

Кір — одне з найзаразніших інфекційних захворювань: 9 із 10 невакцинованих людей ризикують захворіти після контакту із хворим. Найбільш вразливі до інфекції діти, які не мають щеплень. Період від інфікування до появи симптомів становить 10-12 днів. Потім з’являються ознаки захворювання: висока температура, нежить, сухий кашель, діарея та блювання. Серед ускладнень кору – запалення легенів (пневмонія), вушна інфекція (отит), запалення мозку (енцефаліт), інші серйозні ускладнення, а також інвалідність і смерть.

За Національним календарем профілактичних щеплень, кожна дитина має отримати дві дози вакцини КПК — у 12 місяців та в 6 років.  Щеплення — безоплатні та дозволяють сформувати специфічний імунітет проти кору, паротиту та краснухи або в разі хвороби перенести її легше й уникнути серйозних ускладнень. Ліків проти кору не існує, тому вакцинація — єдиний засіб захисту проти захворювання.

Читайте такожЯкими бувають ускладнення від кору: роз'яснення МОЗ

 Школа, садок, таксі: де можна заразитися кором

Головна причина спалахів кору — низьке охоплення профілактичними щепленнями. Востаннє спалах кору був зафіксований в Україні у 2017-2019 роках. Тоді померла 41 людина (з яких 25 — діти). Наразі епідемічна ситуація щодо захворюваності на кір в Україні залишається контрольованою, але через недостатнє охоплення населення щепленнями можливе зростання захворюваності.

За підсумками 2023 року, в Україні щепленнями проти кору, паротиту та краснухи (КПК) охоплено 92,4% однорічних дітей та 87,3% 6-річних. Для формування колективного імунітету рівень охоплення щепленнями, за рекомендаціями ВООЗ, має становити не менше ніж 95%. Для надолуження пропущеної вакцинації сімейний лікар складає індивідуальний графік, так званий індивідуальний календар щеплень. Він передбачає мінімальні терміни перерви між кожною дозою, для того щоб дитина якомога швидше отримала весь вакцинальний комплекс для вироблення імунного захисту. 

Нагадаємо, за підсумками «наздоганяючої вакцинації» улітку 2023 року, понад 153 тисячі осіб надолужили пропущені щеплення. Водночас майже 30% запрошених не з’явилися на вакцинацію через виїзд або тимчасове проживання за кордоном. Найбільше таких відмов зафіксували у Сумській та Чернігівській областях. У близько 8% дітей під час медичного огляду були підтверджені протипоказання до вакцинації, зумовлені станом здоров’я. Решта — відмовились від вакцинації через релігійні або особисті переконання.

Читайте також: На Волині зросла захворюваність на кір, кашлюк, дифтерію та правець

Коментар
21/05/2024 Понеділок
20.05.2024
19.05.2024