Що треба зробити, щоб українців стало більше – вирішували під час форуму про демографічне майбутнє України

23 Квітня 2024, 14:22
Що треба зробити, щоб українців стало більше – вирішували під час форуму про демографічне майбутнє України 388
Що треба зробити, щоб українців стало більше – вирішували під час форуму про демографічне майбутнє України

В Україні відбувся форум «Демографічне майбутнє України: Стратегія стійкості та відновлення».

Про це на своїй сторінці у фейсбуці розповів міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко. 

«Коли ми говоримо про людський капітал, то сфера охорони здоров'я є одним з ключових факторів його розвитку. Тому наш основний пріоритет — якісна, доступна та безоплатна медична допомога для всіх громадян. Саме від цього ми відштовхуємось приймаючи ті чи інші рішення та політики в міністерстві», – зазначив Ляшко.

За його словами, оновною причиною смертності у світі та Україні є неінфекційні захворювання. Є чотири фактори ризику: вживання тютюну, вживання алкоголю, нездорове харчування та низька фізична активність, які призводять до виникнення 80% всіх неінфекційних хвороб. 

Для того, щоб поліпшити ситуацію, держава має план щодо неінфекційних захворювань для досягнення глобальних цілей сталого розвитку, реалізує реформу шкільного харчування, всеукраїнську програму ментального здоров'я, були оновлені рекомендації та введені обмеження кількості трансжирів у харчових продуктах, посилена антитютюнова політика.

Як зазначив Віктор Ляшко, 30% передчасних смертей серед чоловіків працездатного віку є наслідком серцево-судинних захворювань. Тривалий час в Україні була критична ситуація з їх діагностикою та лікуванням. Для прикладу, у 2018 році у більшості відділень в яких лікували гострий мозковий інсульт діагноз виставлявся клінічно, а не за даними КТ або МРТ, бо їх просто не було у лікарнях.

«Крок за кроком змінюємо ситуацію. Так, у 2024 році контракти на надання медичної допомоги при гострому мозковому інсульті мають 227 медзакладів, які відповідають вимогам для надання такої допомоги: наявність внутрішньолікарняного маршруту пацієнтів, кваліфікованих працівників та сучасного обладнання. Сьогодні діагноз «інсульт» ставиться лише за допомогою КТ або МРТ за наявності клінічних ознак», – розповів Ляшко.

За останні три роки у МОЗ закупили та розподілили більше ніж 200 комп’ютерних томографів. У 2023 році відсоток тромболізису при ішемічному інсульті (процедура, яка дозволяє пацієнтові уникнути тяжких наслідків інсульту) склав 9,6%, а за перший квартал 2024 року — 10,2%. В порівнянні з 2018 роком цей показник зріс більш ніж у 20 разів (!). Україна за цим показником вже попереду таких країн як Румунія та Болгарія.

Також у 2021 році закупили та розподілили 24 ангіографи. У 2023 році в рамках спільних зі Світовим Банком проєктів — ще 16.

«На сьогодні не залишилось жодного регіону України, в якому неможливо було б провести ендоваскулярні втручання при інсульті. Безперечно, ситуація в Україні значно ускладнена триваючими воєнними діями, але ми попри все працюємо над тим, аби сучасні методи діагностики та лікування ставали доступнішими для українців», – каже Ляшко.

Коментар
21/05/2024 Понеділок
20.05.2024
19.05.2024