В Україні понад тисячу фахівців з різних областей навчалися, як поводитися з медичними відходами

19 Квітня 2024, 09:07
В Україні понад тисячу фахівців з різних областей навчалися, як поводитися з медичними відходами 1337
В Україні понад тисячу фахівців з різних областей навчалися, як поводитися з медичними відходами

Навчання із профілактики та контролю інфекційних захворювань і поводження з медичними відходами не проводять формально. Вони мають практичне призначення та запроваджені для того, щоб у закладах охорони здоров’я відбулися дійсно якісні зміни за цими напрямками, а представники закладів охорони здоров’я, які проходять навчання, мають стати тими фахівцями та фахівчинями, які їх втілюватимуть. 

На цьому наголошували учасникам на дванадцятому дводенному тренінгу, що відбувся 15-16 квітня у Кропивницьому у рамках реалізації спільного проєкту Міністерства охорони здоров'я України та World Bank Ukraine «Екстрене реагування на COVID-19 та вакцинація в Україні», повідомили на сторінці «Спільні зі Світовим банком проєкти МОЗ».

Мета тренінгів, які розпочалися у грудні 2023 року, – підвищити рівень знань працівників закладів охорони здоров'я та центрів контролю і профілактики хвороб щодо менеджменту медичних відходів для побудови ефективної системи управління ними, зниження ризиків та негативних наслідків для персоналу закладів і населення від неналежного поводження з небезпечними медичними відходами.

Тож у вітальному слові до учасників Олег Швець, консультант із громадського здоров'я спільного зі Світовим банком проєкту МОЗ України, наголосив, що в інфекційному контролі немає другорядних речей. І, за його словами, поводження із медичними відходами – один із дуже важливих напрямків змін у системі охорони здоров’я. Бо саме на цю ланку, у рази збільшивши кількість медвідходів, спочатку дуже вплинула пандемія COVID-19, зараз – страшна повномасштабна війна, яку веде Росія на території України.

«Тому вимоги до інфекційного контролю мають ставати більш жорсткими, а виконання їх – чітким, злагодженим і неухильним. Власне для цього і запровадили нову нормативно-правову базу, яка наближається до європейської. Її треба опанувати та працювати відповідно до нових вимог», – наголосив він.

Дводенний тренінг у Кропивницькому для закладів Кіровоградщини – дванадцятий і наразі крайній. Проте Олег Швець висловив сподівання, що ресурси для того, щоб такі навчання відбулася й надалі, у МОЗ все ж знайдуть. Раніше такі ж заходи відбулися у місті Києві та у десяти областях України. Проте потреба в них лишається високою.

Керівниця Кіровоградського обласного центру контролю та профілактики хвороб Надія Оперчук наголосила, що ці тренінги дійсно необхідні, аби область якісно виконувала всі завдання з профілактики та контролю інфекційних захворювань та поводження з медичними відходами.

Читайте такожВ основі – безпека медперсоналу та екологічність: заклади охорони здоров’я навчають поводженню з медичними відходами

 

«У Кіровоградській області 90 закладів охорони здоров’я отримали ліцензію на надання медичних послуг. Звичайно, усі вони щодня у роботі генерують медичні відходи, частина з яких кваліфікується як небезпечні. Зараз, на цих тренінгах, її учасникам пропонують насичену програму, що має відповіді на найважливіші питання, які виникають у відповідальних за ділянку. І просто необхідно скористатися можливостями, які дає цей тренінг. Тож активно пропрацюйте все з тренерами та колегами: як нормативну базу, так і практичні навички, аби по поверненню якісно змінити роботу за цим напрямком у своїх закладах», – звернулася фахівчиня до колег.

За словами Надії Оперчук, за два дні у Кропивницькому навчанням охопили представників закладів охорони здоров’я із усіх 49 територіальних громад Кіровоградщини.

Проте аби робота із профілактики та контролю інфекційних захворювань і поводження з медичними відходами була ще ефективнішою, в області згодом уже власними силами проведуть нараду із керівниками закладів охорони здоров’я щодо того, як усі вимоги нової нормативної бази впроваджуються в життя.

«Ми знаємо все зсередини, усвідомлюємо проблеми і моменти, які треба працювати. Сподіваємося, що Кіровоградщина буде в лідерах правильного поводження з медичними відходами», – додала керівниця Кировоградського ОЦКПХ.

Усього за 12 дводенних тренінгів із профілактики та контролю інфекційних захворювань та поводження з медичними відходами навчанням охопили 1030 працівників закладів охорони здоров’я. З них з Волині тренінги пройшли 71 фахівець, з Рівненщини – 72, з Львівської області – 101. 

У перший день навчань у регіоні тренінги проводили для закладів первинного рівня надання медичних послуг, у другий – для спеціалізованих закладів.

Щодо власне програми навчань, то перша частина тренінгу – теоретична, присвячена чинному законодавству в цій сфері, поділу відходів відповідно до класифікації та системі управління відходами в закладі охорони здоров'я.

Друга – відпрацювання практичних навичок поводження з кожною категорією відходів після їхнього утворення: сортування, пакування, маркування, транспортування до місця тимчасового зберігання і подальшої передачі підприємствам, які мають ліцензії на інсинерацію (це контрольований процес спалювання медичних відходів у спеціальній печі (інсинераторі) або кремацію. Також тут вивчають стандартні операційні процедури та типову схему поводження, кваліфікаційні вимоги до особи, яка має за це відповідати у закладі, алгоритми дій при аварійних ситуаціях і т.п.

Коментар
21/05/2024 Понеділок
20.05.2024
19.05.2024