«Лідерство. Відповідальність. Контроль»: успішний кейс в імунізації Одеського центру контрою та профілактики хвороб

18 Квітня 2024, 15:16
Вакцинація дітей Одещини від КПК в межах «наздоганяючою» (catch-up) кампанії 326
Вакцинація дітей Одещини від КПК в межах «наздоганяючою» (catch-up) кампанії

З нагоди Європейського тижня імунізації-2024 редакція Національного порталу з імунізації готує спільний проєкт з обласними центрами контролю та профілактики хвороб (ЦКПХ).

Про свій досвід подолання викликів розповідає на Національному порталі з імунізації генеральний директор Одеського обласного ЦКПХ Арам Анташян.

– Пане Араме, розкажіть про найуспішніший кейс з напрямку «імунізація», яким Ви пишаєтесь як керівник ЦКПХ?

– «Наздоганяюча» (catch-up) кампанія з вакцинації проти кору, епідемічного паротиту та краснухи серед дитячого населення у 2023 році виконана на 99%.  Цей кейс є дуже соціально важливим для населення всієї області, а чому? Тому що випадки захворювання на кір циклічні; тому що  кір – небезпечна хвороба, яка загрожує невакцинованим дітям та дорослим. Вона надзвичайно заразна, передається повітряно-крапельним шляхом. З 10 нещеплених людей, які контактували з хворим, дев'ятеро захворіють. Ліків проти кору не існує, і єдиний захист від хвороби – вчасна вакцинація. 

Хочу зазначити, що впродовж останніх п'яти років перед проведенням «наздоганяючої» (catch-up) кампанії з вакцинації проти кору, епідемічного паротиту та краснухи серед дитячого населення показники охоплення плановою вакцинацією проти кору дітей не досягали цільового показника (95%) на жодній з адміністративних територій області, що призвело до накопичення значного прошарку неімунного населення. 

Враховуючи характерну для кору циклічність епідпроцесу та недосягнення цільового показника охоплення щепленнями в останні роки, можна було очікувати наступний циклічний підйом захворюваності. 

Завдяки спільній праці ЦКПХ та лікувальних закладів в області вдалося досягти 99 % охоплення профілактичними щепленнями проти кору/краснухи групи підвищеного ризику дітей, що дозволило попередити спалах кору в 2023 році.

– Чи зіткнулися Ви з труднощами, аби його реалізувати? І якщо так, то з якими?

–Так, були виклики, але ми їх успішно подолали.  По-перше, нам необхідно було забезпечити проведення мікропланування підлеглого контингенту серед дитячого населення. 

Таку роботу ми провели спільно із сімейними лікарями закладів охорони здоров’я, розрахували та визначили обсяги вакцинації серед дітей, які підлягали наздоганяючій кампанії, та потребу у вакцині проти кору, краснухи та епідпаротиту. Всього підлягало вакцинації 30 312 тисяч дітей віком  від 2 до 17 років, які не були щеплені з будь-яких причин за національним Календарем. Після проведення додаткової  верифікації ми отримали актуальні дані щодо наявної кількості дітей. План було відкориговано з виключенням дітей, які перебували за межами області з різних обставин.

Вакцинація дітей Одещини від КПК в межах «наздоганяючою» (catch-up) кампанії. Літо 2023 року
Вакцинація дітей Одещини від КПК в межах «наздоганяючою» (catch-up) кампанії. Літо 2023 року

По-друге, недовіра батьків до щеплення.

Багато батьків стурбовані щодо ефективності та якості вакцин.

 

Деякі батьки можуть перейматися можливими побічними ефектами вакцин. Хоча вакцини є безпечними та мають мінімальні побічні ефекти, існують ізольовані випадки, коли діти можуть відчувати небажані реакції. Це викликає тривогу серед батьків і спонукає їх до пошуку додаткової інформації про безпеку вакцин. 

Також інформація, що розповсюджується через соціальні медіа та інші канали зв’язку, часто буває спотвореною або недостовірною. Це призводить до поширення міфів та спекуляцій про вакцини, що спричиняє ще більше стурбованості серед батьків. Для того, щоб розвіяти ці сумніви, рекомендуємо користуватись сайтом Одеського обласного центру контролю та профілактики хвороб, Центру громадського здоров’я та Міністерства охорони здоров’я. 

По-третє, це міграція та еміграція.

Багато внутрішньо переміщених осіб, що відтерміновують вакцинацію своїх дітей, очікуючи на новий переїзд чи повернення додому, мають труднощі з адаптацією за місцем тимчасового проживання та не бажають шукати нового лікаря для сім’ї чи дитини. Через повномасштабну війну з Одеської області виїхала велика кількість родин з дітьми, тож загальна кількість дитячого населення суттєво скоротилась. Тому складно було скласти коректний план дітей, які підлягають вакцинації проти кору, епідемічного паротиту та краснухи. Лише з міста Одеси, за даними міського департаменту охорони здоров’я, виїхало близько 30% дітей, більшість із яких підлягає вакцинації.

По-четверте, це питання комунікації з релігійними громадами.

Наприклад, кількість дітей, що належать до цих громад та відмовляються від щеплень, становить 15.5%, що потрібно було обов’язково врахувати при плануванні проведення кампанії.

Фото зроблено під час проведення зустрічей з промоції вакцинації єкспертами Одеського обласного ЦКПХ у закладах освіти
Фото зроблено під час проведення зустрічей з промоції вакцинації єкспертами Одеського обласного ЦКПХ у закладах освіти

І п’яте, це інфраструктура

Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 2023 р. № 473 «Про внесення змін до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення здійснення медичних заходів окремих державних програм та комплексних заходів програмного характеру» логістикою вакцини на рівні області тепер мають опікуватися Центри контролю та профілактики хвороб. 

Для забезпечення необхідних умов зберігання і транспортування медичних імунобіологічних препаратів (МІБП) – вакцин –  від виробника до особи, яка вакцинується, в області створено 3 холодових кімнати (по 10 м. куб.) та 17 місць зберігання МІБП. Наявне холодове обладнання  має необхідний об’єм для зберігання МІБП та витратних матеріалів, необхідні  умови для  зберігання оральної поліомієлітної вакцини (ОПВ) у морозильних камерах на обласному рівні «холодового ланцюга».

 

Також «наздоганяюча» (catch-up) кампанія з вакцинації проти кору, епідемічного паротиту та краснухи серед дитячого населення почалася влітку, коли діти на канікулах, тому відбувалась ще додаткова міграція дітей як по території області,  так і по країні в цілому.

Проведення вакцильних сесій у вакцинобусах Одеського обласного ЦКПХ в громадах області
Проведення вакцильних сесій у вакцинобусах Одеського обласного ЦКПХ в громадах області

– Які керівницькі якості стали Вам у нагоді для того, аби подолати виклики на шляху до його реалізації, і чому Ви навчилися?

– Відповідальність та контроль, що є базовими принципами лідерства. Розуміння великої відповідальності, а це ні що інше, як здоров’я населення всієї Одеської області, спонукає будь-якого керівника до ефективного керування, постановки чітких завдань та безперервного контролю за їх виконанням Мені пощастило, тому що в Одеському ОЦКПХ працюють професіонали з лідерськими якостями та відповідальністю, що мені дуже тішить.

Я впевнений, що будь-який лідер при невдачах має дивитись у дзеркало, а при успіхах на свою команду. Можу завірити, що сьогодні я із задоволенням дивлюсь на свою команду.

 

Досвід кетч-ап кампанії в області навчив мене, що не буває задач, які неможливо вирішити. Є проблеми з формуванням команди, лідерством та контролем. Також не менш важливо розуміти, як відбувається процес змін і як ним можна керувати. Та ще дуже важливі всі ті цінності, які ми впроваджуємо у Центрі, і це здоров’я людини – перш за все, людиноорієнтованість, доступність, професіоналізм, прагнення до навчання та командна праця.

Спіробітники Одеського обласного ЦКПХ власним прикладом промотують вакцинацію серед населення
Спіробітники Одеського обласного ЦКПХ власним прикладом промотують вакцинацію серед населення

– Що б Ви побажали іншим керівникам ЦКПХ, аби успішно лупати сю скелю далі?

– Бути лідером, надихати команду власним прикладом у найскрутніших ситуаціях, брати відповідальність та не зупинятись у досягненні поставлених цілей.

Інтерв’ю підготовлено з нагоди Європейського тижня імунізації-2024 в межах спільного проєкту Національного порталу з імунізації з обласними центрами контролю та профілактики хвороб (ЦКПХ), який реалізується за підтримки Міністерства охорони здоров’я України.

 

 Ганна ЛЄСНІКОВА

Коментар
21/05/2024 Понеділок
20.05.2024
19.05.2024