На Рівненщині через потепління активізувались іксодові кліщі
Надворі пригріло сонце, а це означає, що кліщі вже прокинулись від зимової сплячки і шукають свою потенційну жертву.
Ентомологиня Рівненського обласного центру контролю та профілактики хвороб Руслана Драб розповіла журналістам «ITV Media», як вберегти себе та свого домашнього улюбленця від небезпечних укусів і що робити першочергово, якщо кліщ вже присмоктався до шкіри, а також спростувала деякі міфи про цих комах/
За словами Руслани Драб, кліщі для людей та тварин є досить небезпечними, ці невеликі створіння можуть переносити більш ніж 150 різноманітних інфекційних та паразитарних захворювань.
«Найчастіше в Україні реєструють такі захворювання, як іксодовий кліщовий бореліоз, більш відомий як хвороба Лайма, або кліщовий вірусний енцефаліт. Також кліщ здатен передавати людині величезну кількість геморагічних лихоманок, туляремію. Найбільш небезпечним є те, що в тілі кліща може перебувати кілька збудників цих хвороб, тобто може бути мікс інфекцій», – розповідає фахівчиня.
Сезон активності кліщів розпочався ще на початку березня. Ці комахи прокидаються зі сплячки, як тільки температура повітря стає вищою 0 градусів за Цельсієм. Тому фахівці Рівненського центру контролю та профілактики хвороб обстежують усі сквери та парки та інші місця відпочинку на їх наявність, аби згодом дослідити кліщі у лабораторії.
«Зустріч з іксодовим кліщем може трапитися будь-де: це може бути ліс, парк, сквер, польова ділянка. А полюють вони зазвичай із сухого або не сухого травостою, чагарників з висоти орієнтовно 20-40 сантиметрів від землі», – каже Руслана Драб.
Щоб не стати обідом для кліща, треба дотримуватись простих правил. Насамперед слід правильно підбирати одяг, використовувати головні убори, кофти з довгими рукавами, одягати штани чи лосини, їх варто заправляти у шкарпетки. Взуття також повинно бути щільним. Також ентомологи радять одягати світлі речі.
Руслана Драб додає, якщо ви йдете у подорож або на природу, обов'язково придбайте спеціальні хімічні засоби проти кліщів. Ними необхідно обробляти одяг та намет.
«Купувати такі засоби потрібно сертифіковані, у сертифікованих точках продажу, дивитись на термін їх застосування та обов'язково – на інструкцію з використання», – нагадує ентомологиня.
Якщо ж вас кліщ все-таки вкусив, необхідно негайно звернутися у найближчий травмпункт, де кліща фахово видалять з дотриманням усіх правил та антисептики, а потім направлять до лікаря-інфекціоніста.
Якщо ж не вдасться – кліща доведеться видаляти власноруч. Для цього не треба стискати та виривати комаху, адже так ми можемо розчавити її. У випадку, якщо комаха заразна, в організм потраплять віруси. Заливати кліща олією – малоефективно, це працює не завжди.
Більше – у відео.
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром