Як підготуватися до вагітності: поради гінекологині

25 Березня 2024, 13:29
Як підготуватися до вагітності: поради гінекологині 327
Як підготуватися до вагітності: поради гінекологині

Як підготуватися до вагітності, які щеплення потрібно робити та пити вітаміни перед під час планування вагітності – ці питання цікавлять багатьох жінок, які планують вагітність.

Про це гінекологиня Наргіз Юсіфлі розповіла в ефірі проєкту «ЛікарТУТ».

Коли починати готуватися до вагітності

Підготовка до материнства починається з раннього віку: розвиток здорових звичок, запобігання шкідливих, вчасне звернення до гінеколога — це все може забезпечити максимальне збереження репродуктивного здоров'я в майбутньому. 

«Коли ми говоримо про репродуктивне здоров'я, ми маємо на увазі збереження фертильності та здатність виношувати та народжувати дітей. Дівчинка народжується на світ з певною кількістю яйцеклітин, яка зменшується протягом її життя. Ми не можемо впливати на збільшення цього резерву. Особливу увагу слід приділяти підлітковому віку, коли можуть з'являтися шкідливі звички, такі як паління. Воно може суттєво впливати на репродуктивне здоров'я», — пояснює гінекологиня.

Звернення до лікаря в будь-якому віці за наявності скарг є ключовим у збереженні фертильності. Регулярні відвідування гінеколога дозволяють провести профілактичні обстеження та вчасно виявляти будь-які проблеми. У разі необхідності можна запланувати лікування, щоб уникнути серйозних ускладнень, таких як рак або передчасна недостатність яєчників.

Під час вагітності також важливо уникати вживання токсичних препаратів та уважно дотримуватися рекомендацій лікаря. 

«Майбутні мами повинні розуміти, що їхні дії можуть вплинути на здоров'я їхніх майбутніх дітей. Деякі препарати та звички можуть негативно вплинути на репродуктивний потенціал дівчинки, яка знаходиться в утробі матері», — пояснює Наргіз.

Вплив КОК на резерв яйцеклітин і менопавзу

Комбіновані оральні контрацептиви (КОК) не впливають на резерв яєчників і приймання їх не прискорює початок менопаузи. Кожна жінка має власний генетичний резерв яйцеклітин.

Підвищення ризику безплідності після використання КОК не має наукового обґрунтування. КОК не призводять до зменшення резерву яйцеклітин, але можуть тимчасово затримати овуляцію. Після скасування КОК зазвичай відновлюється репродуктивна функція. Також, на жаль, немає можливості "зберегти" або "приберегти" резерв яйцеклітин за допомогою КОКів.

Чи існує «золотий вік» для народження дитини

Згідно з більшістю досліджень та експертних думок, ідеальний вік для народження дитини знаходиться у діапазоні від 23 до 35 років. У цьому віковому проміжку ризик виникнення ускладнень для майбутньої матері та дитини є найменшим.

Проте, все залежить від індивідуальних обставин. Фінансова стабільність, стан відносин, умови життя та особисті бажання впливають на рішення про початок сім'ї та народження дитини. Найважливішим аспектом у цьому процесі є моральна готовність до батьківства. Це рішення повинно ґрунтуватися на сильному бажанні мати дитину та розумінні всіх аспектів вагітності та пологів.

Щодо питання «золотого віку», варто зазначити, що бажано реалізувати репродуктивну функцію до 35 років. Проте, з розвитком сучасних технологій, таких як кріозберігання яйцеклітин, можна й пізніше. Сучасна медицина робить материнство доступним у будь-якому віці.

Як підготуватися до вагітності: важливі обстеження та рекомендації

Перед початком планування вагітності важливо пройти ряд обстежень, щоб максимально знизити ризики для матері та майбутньої дитини. План обстежень формується індивідуально, але деякі процедури є загальними для багатьох жінок.

Перший крок у планування — звернення до лікаря. Це може бути сімейний лікар або акушер-гінеколог. Бажано звертатися в парі, оскільки планування вагітності — це процес, який стосується обох партнерів.

Головною метою попереднього обстеження є виключення абсолютних протипоказів до вагітності. Це означає виявлення будь-яких хронічних захворювань або станів, при яких вагітність може призвести до погіршення стану або навіть летальних наслідків.

До обстеження входить також оцінка загального здоров'я: перевірка артеріального тиску, рівня цукру в крові та інші тестування на наявність інфекцій, таких як гепатит В та С. Якщо виявляються якісь проблеми, лікар розробляє план лікування та дозволяє або не дозволяє вагітність.

Крім того, до обстежень входить огляд стоматолога та офтальмолога. Це допоможе виключити можливість інфекційних ускладнень під час вагітності та покращити загальний стан здоров'я.

Після того, як всі обстеження проведені, можна починати планування самої вагітності. Рекомендується почати планування за 3 місяці до того, як ви плануєте завагітніти. Цей час необхідний для лікування будь-яких захворювань, профілактики імунізації та інших необхідних процедур.

Вакцинація — важлива частина планування вагітності

Якщо ви не маєте вакцин з календаря щеплень, то бажано їх отримати. Але варто зауважити, що деякі вакцини можуть бути небезпечними для вагітних, тому їх краще робити перед зачаттям. Щодо того, які вакцини потрібно зробити жінці та чоловіку перед плануванням вагітності, варто проконсультуватися з лікарем.

Якщо вагітність планується у зимовий час, можна зробити щеплення від грипу. Це може захистити жінку та її дитину від важких ускладнень під час вагітності.

Які вітаміни потрібно приймати

Фолієва кислота (вітамін В9): це основний вітамін, який рекомендується приймати на етапі планування та протягом перших місяців вагітності. Вітамін бере участь у формуванні нервової трубки, черепа та спинного мозку плода. 

Вітамін D: рекомендується приймати в профілактичній дозі перед вагітністю. Це допоможе забезпечити оптимальний рівень вітаміну D, який важливий для здоров'я кісток.

Йод: необхідний для здоров'я щитоподібної залози та нормального розвитку мозку в плода. Його також можна приймати на етапі планування та під час вагітності.

Залізо та інші вітаміни, за показаннями: якщо є дефіцит заліза або інших вітаміни, такі як вітамін С, вони можуть бути також рекомендовані для приймання.

Універсальний полівітамін може бути корисним для людей з обмеженим або незбалансованим харчуванням.

Підписуйтеся на сторінку Район.Медицина у фейсбуці та стежте за телеграм-каналом «Район.Медицина», де оперативно оновлюється інформація

 

Коментар
25/07/2024 Четвер
25.07.2024
24.07.2024
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром