В Україні відкрили перший абілітаційний центр для ветеранів та цивільних, що постраждали від воєнних дій

08 Березня 2024, 11:17
В Україні відкрили перший абілітаційний центр для ветеранів та цивільних, що постраждали від воєнних дій 1093
В Україні відкрили перший абілітаційний центр для ветеранів та цивільних, що постраждали від воєнних дій

У Львові відкрили перший абілітаційний центр «HAB | Lviv Habilitation Center» для ветеранів та цивільних, що постраждали від воєнних дій.

Це ініціатива «Альянсу громадського здоровʼя» у співпраці з Національним реабілітаційним Центром НЕЗЛАМНІ (UNBROKEN), повідомляють у Першому медичному об'єднанні Львова. 

«HAB | Lviv Habilitation Center» – перехідний безбарʼєрний простір, що надає можливість безпечно пережити досвід війни, щоб рухатися далі. Тут отримують нові навички ветерани та цивільні, що вже пройшли фізичну реабілітацію у Центрі UNBROKEN та потребують адаптації до нових умов життя. 

Площа абілітаційного центру – 660 м.кв. Він має дев'ять кімнат і 27 спальних місць. Планується, що за рік абілітацію тут зможуть пройти 300 резидентів. 

За допомогою коучів, психологів та фізичних терапевтів поранені ветерани та цивільні протягом трьох тижнів вчаться автономності в інклюзивному просторі та поза його межами. 

Абілітаційний процес максимально подібний до того, що чекає на ветеранів та поранених цивільних вдома. Резиденти (так називають жителів Центру) самостійно готують їжу, відвідують магазин та пересуваються громадським транспортом. 

Також тут постійно організовують різноманітні лекції, майстер-класи та поїздки на культурні заходи. 

«Роботу Альянсу з перших днів війни було повністю адаптовано, багато наших проєктів є гуманітарними та спрямованими на допомогу ВПО. «Lviv Habilitation Centre» стає для нас надвідповідальним напрямком роботи, адже має допомогти ветеранам та цивільним, що постраждали від воєнних дій. Ми хочемо полегшити їхню адаптацію після реабілітації та надати навички, що допоможуть закривати всі життєві потреби в нових умовах. Також ми хочемо звернути увагу суспільства, міста Львова та України на проблему в інклюзивних просторах. Адже саме зручна інфраструктура надасть можливість нашим ветеранам та цивільним продовжувати жити далі», – зазначив Андрій Клепіков, виконавчий директор МБФ «Альянс громадського здоров’я. 

Підкреслив важливість роботи «Lviv Habilitation Centre» й міський голова Львова Андрій Садовий:

«Понад 17 тисяч поранених пролікувалися лише в нашому Першому медоб’єднанні. Це жінки, діти, наші ветерани. Екосистема людяності UNBROKEN включає різні етапи, але коли до цього долучаються громадські організації і приватний бізнес – це дає ще більше сили.

Пройшовши лікування і отримавши якісні протези в UNBROKEN, люди переселяються сюди, щоб отримати досвід самостійного життя – коли потрібно самому піти за продуктами, приготувати їсти, скористатися транспортом. Ми зараз будуємо великий житловий комплекс для 700 людей, і досвід, здобутий тут, є дуже важливим, щоб все зробити правильно», – каже Андрій Садовий, міський голова Львова. 

Керівник психосоціального напрямку Центру НЕЗЛАМНІ Олег Березюк переконаний: такі абілітаційні центри мають бути при кожній реабілітаційній установі. 

«Цей Центр абілітації має дуже прагматичну мету. В Центрі НЕЗЛАМНІ ми лікуємо гостру травму, ми проводимо гостру первинну реабілітацію, але наступний крок, коли людина вже реабілітувалася, має певні навики жити новим стилем життя, цей Центр абілітації є наступним кроком, де ти приходиш і починаєш функціонувати з підтримкою. Але ти робиш більше самостійних речей, ти маєш більше ресурсів для пізнання, ти маєш зробити свої перші кроки самостійно. Це важливий момент, яким треба доповнювати кожний реабілітаційний центр», – каже Олег Березюк, керівник психосоціального напрямку Центру НЕЗЛАМНІ. 

Першими резидентами центру стали:

Яна Ковальова, бібліотекарка з Авдіївки, постраждала від бойових дій, внаслідок чого ампутували праву ногу. Пройшла лікування та реабілітацію в UNBROKEN. Адаптується до повсякденного життя в Lviv Habilitation Center.

Ілля Дмитришин, військовослужбовець ДШВ, був поранений під час оборони України. Лікувався та реабілітувався в UNBROKEN. Фокусується на адаптації до статусу ветерана і особи з інвалідністю, працює над психоемоційним станом і плануванням майбутнього в Lviv Habilitation Center.

За прогнозами, після перемоги у війні в Україні буде понад п'ять мільйонів представників ветеранського середовища: ветеранів, їхніх родин та сімей загиблих. За даними Міністерства у справах ветеранів нині в Україні вже зареєстровано понад 851 068 ветеранів війни. В умовах активної фази воєнних дій ця шалена кількість людей, що потребують допомоги, тільки збільшуватиметься. Саме тому відкриття першого в Україні Абілітаційного центру має на меті стати опорним пунктом для тих, хто продовжує життєву подорож в новому контексті. 

Довідка про Альянс громадського здоров’я:

Альянс громадського здоров’я має 23-річний досвід реалізації програм доступу та підтримки стійкості лікування по програмах з ВІЛ/ТБ. З початку війни було запущено ряд ініціатив та програм: почав свою роботу Гуманітарний конвой, яким було перевезено понад 1,2 мільйона тонн вантажів, запущено міжнародну програму екстреної підтримки та координації HelpNow HUB для українців по всьому світу, ми розширили асортимент послуг наших 50 мобільних амбулаторій, закупили велосипеди у регіонах, де інакше дістатись до пацієнтів соцпрацівники не могли, розширили програми надання прямої гуманітарної, соціальної та психологічної підтримки. Наразі, Альянс громадського здоров’я підтримує 10 притулків для біженців та внутрішньо переміщених осіб по всій Україні. 

Довідка про Національний реабілітаційний центр «НЕЗЛАМНІ» (UNBROKEN):

Національний реабілітаційний центр  «НЕЗЛАМНІ» (UNBROKEN) — це унікальне місце, де дорослі та діти, які постраждали від війни, отримують комплексну кваліфіковану медичну допомогу. Це реконструктивна хірургія, ортопедія і роботичне протезування. Постраждалим не лише встановлюють протези, тут їх виготовляють. Окрім того, у Центрі займаються фізичною, психологічною та психосоціальною реабілітацією постраждалих військових та цивільних. Від початку повномасштабної війни допомогу в Центрі отримали понад 16 тисяч українців, які постраждали внаслідок воєнних дій.

 

Коментар
26/05/2024 Неділя
26.05.2024
25.05.2024
24.05.2024