Лікарі Волинської обласної лікарні ділилися досвідом лікування пацієнтів, які страждають на хропіння

04 Березня 2024, 10:12
Лікарі Волинської обласної лікарні ділилися досвідом лікування пацієнтів, які страждають на хропіння 501
Лікарі Волинської обласної лікарні ділилися досвідом лікування пацієнтів, які страждають на хропіння

У Волинській обласній клініці відбулася загальнолікарняна конференція, присвячена боротьбі з хропінням як патологією.

Про практичну роботу з пацієнтами, які страждають на хропіння і обструктивне апное, розповідали завідувач ЛОР-відділення Георгій Щурук і лікар Антон Щурук, повідомили у Волинській обласній лікарні.

Апное – повне припинення легеневої вентиляції або значне зниження дихального потоку. Ознайомити колег із новим напрямком у діагностиці та хірургії, якого потребують багато людей, виявленням і лікуванням цієї хвороби й було основною метою конференції.

На хропіння страждають майже 40% чоловіків і 24% жінок, дітей – 10-12%. І це не лише медична, а й соціальна проблема. З медичного погляду вона полягає в тому, що під час сну повітря погано проходить через дихальні шляхи, мозку не вистачає кисню й він про це сигналізує організмові. Людина, відповідно намагається зробити сильний вдих, і потрапляння повітря через звужені дихальні шляхи створює особливий звук, який і є хропінням. Із соціальної точки зору ця патологія може призвести до конфліктів у сім’ї, між друзями, в армії, коли людина того не бажаючи, створює проблему іншим і сама потрапляє в проблему. Тож спроби повернути сплячому голову або вигнати хропуна з кімнати, не вирішать питання, а лише загострять стосунки, а то й можуть призвести до певних травм.

Раніше хропінням займалися неврологи, кардіологи, пульмонологи й реаніматологи. У світі це прерогатива ЛОРів, бо хвороба криється у верхніх дихальних шляхах.

До хропіння призводять надмірна маса тіла, ускладнення носового дихання (викривлення носової перегородки, гострий та хронічний риніт), аномалії розвитку нижньої щелепи, гіпертрофія носоглоткового або піднебінного мигдаликів, вживання алкоголю, снодійних та протитривожних препаратів, куріння і навіть, буває, вагітність.

У 95% людей хропіння є ознакою зупинок дихання уві сні, тобто синдрому обструктивного апное сну (СОАС). Зниження дихального потоку на 30% і більше називають гіпопное, це може тягнути за собою й зниження сатурації. Тяжким ступенем апное вважають, коли під час сну дихання зупиняється понад 30 разів за годину.

Читайте також: У Волинській обласній лікарні пацієнту зробили операцію для позбавлення хропіння

СОАС спостерігають у 5-7% людей, які перейшли 30-річний поріг, і в 60% людей, яким уже за 65. За кордоном людям із діагностованим СОАС існують обмеження на отримання водійських прав.

Лікують апное консервативним і хірургічним шляхами. Але спочатку на пацієнта надівають спеціальний апарат, який фіксує зупинки дихання уві сні. Після того, проаналізувавши дані, рекомендують пацієнтам шлях вирішення проблеми. Один із них – СІПАП-апарат на ніч, який допомагає дихати уві сні. Користуватися ним треба упродовж кількох місяців, проте це безболісний і нетравматичний шлях лікування. А от легкий ступінь СОАС краще лікувати хірургічно.

Читайте також: У Волинській обласній лікарні протестували новий апарат поліграфії сну

 
 
Коментар
24/04/2024 Вівторок
23.04.2024
22.04.2024