В Україні зареєстрували випадок правця у 13-річної дитини: як уникнути інфікування

29 Лютого 2024, 20:07
В Україні зареєстрували випадок правця у 13-річної дитини 452
В Україні зареєстрували випадок правця у 13-річної дитини

У Черкаській області зареєстрували випадок правця у 13-річної жительки Уманського району. За даними Черкаського обласного центру контролю та профілактики хвороб, дівчину шпиталізували до Черкаської обласної дитячої лікарні. Їй надають кваліфіковану медичну допомогу.

Що наразі відомо про цей випадок і як можна попередити подібні трагедії в майбутньому? Про це редакція Національного порталу з імунізації поспілкувалась з Федором Лапієм – головою Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики, кандидатом медичних наук, лікарем-інфекціоністом. 

– Що наразі відомо про випадок правця на Черкащині? Чи відомо, як дитина інфікувалась?

– Кожен випадок правця в дитини – це  трагедія, якої можна було б уникнути, якби дитина була вакцинована. Адже ніхто з нас не застрахований від якихось травм, а інфікуватись можна навіть через незначну травму. Згідно з інформацією, яку я маю від колег, в даному випадку була побутова травма, і вона не була значною. Була подряпина в ділянці за вухом, нанесена ціпком, на який був прив’язаний собака. Дитина не була вакцинована проти правця. Зараз спостерігаємо досить тяжкий перебіг хвороби, що потребує перебування дитини в реанімаційному відділенні. 

– Уточніть, будь ласка, що мається на увазі під тяжким перебігом правця?

– Коли мова йде про тяжкий перебіг правця, є таке поняття як генералізована форма, коли спостерігається спазм, судоми м’язів у всьому тілі, так що тіло аж вигинається в дугу. Звісно, тут медики мають можливість полегшити цей стан та вводять відповідні препарати. Проте це не означає, що потрібно нехтувати питанням вакцинації та розраховувати на медикаментозну допомогу у випадку хвороби:  на жаль, все одно не всі можливості є в медиків сьогодні, аби повністю позбавити пацієнта страждань. Важливо розуміти, що навіть за умови успішного лікування матимуть місце страждання дитини та необхідність перебування її в реанімаційному відділенні; потім ще буде тривалий період відновлення.

– Наскільки вакцинація проти правця ефективна? Чому потрібно регулярно проводити ревакцинацію?

– Вакцина надзвичайно ефективна: згідно з результатами клінічних досліджень, ефективність курсу щеплень проти правця сягає 100%. Але зважаючи на те, що правець – це хвороба, яка зумовлена дією токсину, а вакцина забезпечує утворення антитіл, які будуть нейтралізувати цей токсин, то для підтримання захисту проти правця необхідно проводити ревакцинацію протягом всього життя. 

Ревакцинація проводиться і в дитячому віці, і протягом всього дорослого життя, аби підтримувати захисний рівень антитіл. Вакцина сьогодні наявна в Україні в достатній кількості, і варто звернутися до свого лікаря сімейної медицини, аби перевірити, чи нема пропущеної вакцинації, за потреби отримати ревакцинацію й бути захищеним від правця.

Довідково: згідно з Національним календарем щеплень, вакцинація проти правця та дифтерії проводиться у віці 2, 4, 6 та 18 місяців, 6 та 16 років; надалі ревакцинальні дози вводяться кожні 10 років. Вакцинація від правця та дифтерії забезпечується коштом держави і є безоплатною для пацієнтів – як для дітей, так і для дорослих.

Нагадаємо, у січні в одній із лікарень Чернівців помер 45-річний пацієнт, у якого виявили правець.  У нього була важка форма цієї хвороби. Він звернувся зі скаргами на гнійну рану стопи, далі у нього з’явились тризм м’язів обличчя, напруження м’язів шиї, плечового поясу та потилиці.

Коментар
24/04/2024 Вівторок
23.04.2024
22.04.2024