В Україні від укусів змій постраждали понад 200 людей: в яких областях найбільше
На території України протягом 2023 року зареєстрували 208 звернень по медичну допомогу через ураження зміїною отрутою, що на 60 звернень менше, ніж 2022 року.
Такі дані наводять у Центрі громадського здоров'я.
Як зазначають фахівці Центру, на статистику вплинула війна. Багато людей пішли захищати нашу країну, залишили свої місця проживання та виїхали за межі країни. Змінилися пріоритети – менше стали відпочивати на природі.
Через військові дії на теренах України, через обстріли території України, окупацію та мінування деяких територій зменшилася реєстрація випадків, також частково не фіксувались випадки на території окупованих областей України, особливо Херсонській і Запорізькій областей, де у 2018 році зареєстрували 38 випадків у Херсонській і 20 випадків у Запорізькій областях, у 2019 – відповідно 22 і 26, у 2020 – відповідно 24 і 16, у 2021 – відповідно 34 і 28.
Серед постраждалих 46 дітей до 17 років.
Найбільша кількість звернень зареєстрована у таких областях:
- Дніпропетровській – 28 випадків;
- Закарпатській – 21 випадок;
- Чернігівській – 20 випадків;
- Житомирській – 18 випадків;
- Рівненській – 18 випадків;
- Івано-Франківській – 17 випадків;
- Київській – 17 випадків;
- Львівській – 17 випадків;
- Полтавській – 12 випадків.
До 10 звернень у Вінницькій, Волинській, Запорізькій, Миколаївській, Сумській, Тернопільській, Харківській Херсонській, Хмельницькій, Чернівецькій областях та у м. Києві.
У Донецькій, Кіровоградській, Луганській, Одеській та Черкаській областях не зафіксовано жодного випадку звернення по медичну допомогу, пов’язаного з ураженням зміїною отрутою.
Важливо! Змії в Україні активні з квітня до жовтня, найбільше шансів зустріти їх – у квітні-травні, під час шлюбного періоду. Другий пік – восени, у вересні.
Як уберегтися від укусів змій:
1. Не наближайтеся, якщо побачили змію, не робіть різких рухів та почекайте, поки вона відповзе. Не намагайтеся зловити чи вбити змію.
2. Перевіряйте місця відпочинку. Перш ніж сісти на траву, камінь, хмиз або колоду, пошарудіть чи постукайте ціпком, палицею тощо, аби налякати змію.
3. Одягайтеся відповідно. Якщо вирушаєте до місцевості, де можуть жити змії, обирайте одяг, який захистить від укусів: високі черевики та довгі штани із цупкої тканини, котрі слід заправити у черевики.
4. Не торкайтеся руками неперевірених об’єктів. Змії часто ховаються у старих пнях, копицях сіна, під каменями чи поваленими стовбурами дерев. Тому цих об’єктів краще не торкати руками, а користуватися палицею.
Укуси гадюки можуть мати дуже тяжкі наслідки, зрідка – летальні через індивідуальну реакцію, хронічні захворювання тощо і в разі ненадання медичної допомоги. Особливо небезпечні укуси для дітей, літніх людей та алергіків.
Що робити, якщо вкусила гадюка
Якомога швидше звернутись до лікарні або іншого медичного пункту!
Якщо до лікарні далеко, слід надати першу домедичну допомогу самостійно:
- забезпечити спокій та мінімум рухів;
- дати багато води;
- місце укусу обробити антисептиком;
- зняти з ураженої кінцівки одяг, прикраси, взуття;
- дати постраждалому 1-2 таблетки ліків від алергії;
- прикласти до рани лід, обмотаний тканиною;
- у разі транспортування зафіксувати уражену кінцівку.
Чого НЕ слід робити, якщо вкусила гадюка
- висмоктувати отруту, бо це може спровокувати алергічну реакцію та набряк верхніх дихальних шляхів;
- накладати джгут;
- припікати рану;
- вживати алкоголь.
Читайте також: Нашестя змій на Закарпатті: які вони та як вберегтися
Сказ у тварин: в чому небезпека та як уберегтися мешканцям Рівненщини