В Україні за рік провели 585 органних трансплантацій
Попри повномасштабну війну галузь трансплантації в Україні продовжує розвиватися. Українські лікарі успішно пересаджують серце, легені, нирки, печінку, підшлункову залозу. Також збільшилась кількість трансплантацій кісткового мозку.
Як саме трансформувалась та розвинулась галузь за 2023 рік – розповіли у МОЗ.
- лікарі успішно освоїли нові види трансплантацій і вперше провели унікальні для країни операції: трансплантували підшлункову залозу, здійснили спліт-трансплантацію печінки (донорський орган розділили й пересадили двом реципієнтам), без допомоги закордонних колег пересадили пацієнту легені,
- збільшилося число трансплантацій кісткового мозку. У 2022 році було проведено 223 пересадки стовбурових клітин, а в 2023 — 340, з них 43 — від неродинного донора,
- зросла кількість прижиттєвих згод на посмертне донорство і згод на донорство рідних, яким констатували смерть мозку,
- ліки в пострансплантаційному періоді стали ще доступнішими. Від лютого 2023 року препарати імуносупресії внесли до реєстру лікарських засобів, які підлягають реімбурсації — їх можна отримати безкоштовно або з невеликою доплатою. Цією можливістю скористалися уже 1055 пацієнтів, виписано 4459 рецептів.
Пілотний проєкт МОЗ із трансплантації, що тривав три роки, завершився. В межах проєкту у 2021 році здійснено 316 органних трансплантацій, у 2022 — 384, а у 2023 — 585. З огляду на такі неймовірні показники, цьогоріч трансплантаційні пакети увійшли до Програми медичних гарантій НСЗУ.
Довідка: Наразі на рятівні операції із трансплантації очікують 2 914 пацієнтів. Українське законодавство передбачає, що кожна людина за життя може визначитися щодо того, згодна чи не згодна вона на посмертне донорство. Як це зробити – читайте за посиланням: https://utcc.gov.ua/yak-nadaty-zgodu-pro-gotovnist-buty-donorom/.
Читайте також: Чути серцебиття рідного в грудях врятованої людини: як в Україні змінюється культура донорства