Канабіс та донорство крові: чи може людина, яка вживає канабіс, бути донором

31 Грудня 2023, 10:21
Донорство крові 1766
Донорство крові

Верховна Рада України 21 грудня прийняла законопроєкт щодо легалізації медичного канабісу у другому читанні. Проте слід визнати і той факт, що певна кількість громадян вживає канабіс епізодично чи регулярно й без медичних показань. 

ДонорUA розповідає, чи може людина, котра вживає марихуану, бути донором крові.

Офіційної позиції МОЗ України з цього приводу немає. Проте, наприклад, у США вживання канабісу не вважається протипоказанням до здачі крові.

Читайте також: Телеведуча Марічка Падалко закликала записатися на донорство крові. ВІДЕО

Центри крові не перевіряють кров на наявність у ній канабіноїдів, тож відповідальність цілковито лежить на самому донорі. Коли людина вживає канабіс, його головний активний компонент — тетрагідроканабінол (ТГК) — транспортується до головного мозку, викликаючи психоактивний ефект. Поступово організм метаболізує ТГК, перетворюючи його на карбонову кислоту. Даний метаболіт не є психоактивним чи небезпечним. Якщо людина, котра вжила марихуану, більше не відчуває психоактивного впливу, це означає, що тетрагідроканабінол у її крові повністю метаболізувався та не потрапить в організм реципієнта.

Читайте також: На що має право донор крові та які права має забезпечити роботодавець: роз'яснення лікарки Любомльського ТМО

Тривалість метаболізму ТГК залежить від багатьох факторів — кількості спожитої речовини, способу вживання, індивідуальних особливостей організму тощо. Тож потенційному донору слід спиратися на власне самопочуття. Якщо людина відчуває слабкість, запаморочення, сплутаність свідомості, нудоту, проблеми з концентрацією тощо, з донацією слід почекати. Окрім того, що перелічені симптоми свідчать про наявність тетрагідроканабінолу у крові, самопочуття донора може суттєво погіршитися після здачі крові у такому стані.

Читайте такожКоли можна здавати кров, якщо на шкірі є татуювання або пірсинг

Як орієнтир можна використовувати рекомендації, що стосуються алкоголю, а саме — не вживати ніяких спиртних напоїв, і, відповідно, канабіноїдів, упродовж 48 годин перед здачею крові. За цей час метаболіти ТГК повністю виведуться з вашого організму, а самопочуття повернеться у норму.

Читайте також: Донорство крові: після яких щеплень можна здавати кров, а після яких – почекати

Зверніть увагу на те, що нелегальне ін’єкційне введення наркотичних речовин навіть один раз у житті є абсолютним протипоказанням до здачі крові. Радимо також ознайомитися з переліком тимчасових протипоказань.

Закликаємо донорів відповідально ставитися до свого здоров’я та процесу донації. Команда ДонорUA не підтримує нелегальне вживання марихуани та будь-яких інших психоактивних речовин.

Реєструйтеся на ДонорUA, здавайте кров зручно та користуйтеся спеціальними можливостями для наших донорів. Ваша кров переможе!

Читайте такожЯк підготуватися до здачі крові: інструкція від ДонорUA

Коментар
26/03/2025 Вівторок
25.03.2025
24.03.2025