Як правильно приймати відмову батьків від щеплення дитини: коментар юриста

04 Грудня 2023, 17:22
Вакцинація 366
Вакцинація

Під час прийому відмови батьків від щеплень їхніх дітей лікарі припускаються серйозної помилки, нехтуючи заходами власної безпеки

Про це розповів фахівець з медичного права, голова Ради захисту прав лікарів, адвокат Олег Юдін, пише Національний портал з імунізації. 

«Не зважаючи на постійні роз’яснення з боку лікарів, та публічні повідомлення про випадки смерті нещеплених дітей саме від тих хвороб, від яких робляться профілактичні щеплення, деякі батьки все одно відмовляється від захисту своєї дитини», – зазначає Олег Юдін. 

Тож юрист дав поради, що саме робити лікарю, якщо батьки відмовляються від обов’язкового профілактичного щеплення.

Він зауважує, що держава має право запроваджувати профілактичні щеплення як обов’язкові. Про це більш докладно можна почитати:

  • рішення Європейського суду з прав людини у справі Вавржичка та інші проти Чеської Республіки від 08.04.2021 року (заява №47621/13)
  • постанова Верховного суду від 20.03.2018 року по справі №337/3087/17
  • постанова Верховного суду від 17.04.2019 року по справі  №682/1692/17

Беззаперечними також є як право батьків на відмову від щеплення своєї дитини, так і правові наслідки такої відмови (не допуск до дитячого навчального закладу).

«Однак, під час прийняття відмови від щеплення, лікарі дуже часто припускаються величезної помилки. Вони просто фіксують відмову за стандартною формою №063-2/О та більше нічого не роблять. А дарма! Нагадую, що у ст. 43 Основ законодавства України про охорону здоров’я передбачено спеціальне правило на такий випадок: «Якщо відмову дає законний представник пацієнта і вона може мати для пацієнта важкі наслідки, лікар повинен повідомити про це органи опіки і піклування». Коли батьки відмовляються від профілактичних щеплень, у нас в наявності повний юридичний склад, визначений законом – відмову за пацієнта (дитину) надає його представник (батьки), і така відмова може мати тяжкі наслідки для пацієнта (смерть це точно тяжкий наслідок)», – наголошує Олег Юдін.

Саме тому лікар має не просто зафіксувати належним чином факт відмови (форма №063-2/О для цього, на жаль, не підходить), а ще й обов’язково повідомити про таку відмову органи опіки і піклування.

Як лікар не зробить такого повідомлення, це може вважатись недбалістю лікаря.

Читайте також: Як батькам відстоювати право дитини на вакцинацію

Коментар
25/02/2024 Субота
24.02.2024
23.02.2024