Як отримати антиретровірусну терапію пацієнтам з ВІЛ, які живуть в Україні та за кордоном

03 Грудня 2023, 16:33
Як отримати антиретровірусну терапію людині з ВІЛ, які живуть в Україні та за кордоном 1588
Як отримати антиретровірусну терапію людині з ВІЛ, які живуть в Україні та за кордоном

Антиретровірусна терапія (АРТ) – невід’ємний компонент програми надання комплексної медичної допомоги людям, які живуть з ВІЛ. Це метод передбачає максимальне пригнічення розмноження ВІЛ в організмі, відновлення функції імунної системи, підвищення якості життя ВІЛ-інфікованих людей та суттєво знижує ймовірність передачі ВІЛ іншій людині при статевих контактах. АРТ-препарати не здатні повністю вилікувати ВІЛ та вивести вірус із організму. Основна властивість АРТ — пригнічення вірусу.

Що варто знати про АРТ – розповідають у Центрі громадського здоров'я. 

Антиретровірусну терапію приймають пожиттєво, прийом препаратів не можна переривати. Крім того, необхідно дотримуватися часу (це має бути один і той самий час) та дозування прийому препаратів. Також необхідний періодичний лабораторний контроль за проведенням лікування і соціально-психологічна підтримка.

Пам’ятайте: при самовільних пропусках прийому препаратів з часом вірус може пристосуватися до них та стати стійким до антиретровірусних препаратів.

Читайте такожУкраїна – серед лідерів країн Європи з поширення ВІЛ-інфекції

Антиретровірусна терапія доступна для кожної людини з ВІЛ й надається безкоштовно. Ви можете пройти тестування на ВІЛ та отримати АРТ у закладах охорони здоров’я, обласних і міських СНІД-центрах та кабінетах довіри. Наразі в Україні зазначену послугу надають понад 360 закладів охорони здоров’я у всіх регіонах країни.

Читайте також: Чи можна заразитися на ВІЛ або гепатит, здаючи кров

Вже за кілька місяців після початку лікування рівень вірусного навантаження ВІЛ в крові людини становитиме менше 40 копій РНК/мл, що робить ВІЛ невизначуваним (не визначатиметься тестом) і безпечним як для самої інфікованої людини, так і для її оточення (принцип «Н=Н»: «Не визначається значить не передається»). Та у жодному разі не відмовляйтеся від презервативів! Адже наявність невизначуваного вірусного навантаження запобігає передаванню виключно ВІЛ, а не інфекцій, що передаються статевим шляхом. 

Що робити людині, яка живе з ВІЛ, й планує розпочати АРТ

Якщо ви досі не знаєте про свій статус чи підозрюєте, що перебуваєте у групі ризику щодо  інфікування ВІЛ, пройдіть тестування на антитіла до вірусу імунодефіциту людини - воно абсолютно безкоштовне й конфіденційне. Де пройти таке тестування? У сімейного лікаря, в кабінеті довіри або в центрі СНІДу.

Читайте також: Людство швидше долає пандемію, ніж епідемію: як не потрібно говорити про ВІЛ

Якщо тест на антитіла до ВІЛ показав позитивний результат, вам потрібно буде підтвердити наявність вірусу в організмі. Це також можна зробити в кабінеті довіри або в центрах СНІДу. 

За необхідності наступним кроком може бути проведення аналізу крові для визначення, наскільки знижено ваш імунітет та чи є у вас супутні захворювання. 

Та початок АРВ-терапії практикується й без додаткових аналізів (за новими рекомендаціями). Ви отримаєте комплекс АРВ-препаратів на перший місяць та розпочнете терапію. 

Наступна порція ліків буде на три місяці. Подальші порції ліків можуть бути на тривалі періоди - на 3-6 та більше місяців. 

Тривалість часу, на яку видаються ліки, залежить від стану вашого організму, прийому інших препаратів та вашої прихильності до лікування.  

Як отримати АРТ в Україні

Якщо ви залишились у своєму рідному місті, ви можете отримати АРТ у центрі СНІДу або в кабінеті довіри, де ви стоїте на обліку.

Якщо через повномасштабну війну ви виїхали з місця постійного проживання, ви теж можете отримати АРТ. Для цього потрібно прибути у центр СНІДу чи кабінет «Довіра». Лікарі-інфекціоністи та/або соціальні працівники самі зв’яжуться з центром СНІДу у вашому рідному місті, щоб підтвердити те, що ви отримуєте АРТ. Якщо зв’язок з центром СНІДу тимчасово втрачено, підтвердження може видати Центр громадського здоров’я через ІС СЗХ.

Читайте також: Чи можна з підозрою на ВІЛ звернутися до лікаря без направлення

Оперативно дізнавайтеся про те, який центр СНІДу або кабінет «Довіра» найближчий до вас, за телефоном загальнонаціональної гарячої лінії з питань ВІЛ/СНІДу — 0 800 500 451.

Як отримати АРТ, якщо ви виїхали за кордон через повномасштабну війну

Якщо через бойові дії пацієнти виїхали з місця, де постійно проживають, за кордон, вони можуть отримати антиретровірусну терапію та іншу медичну допомогу в будь-якій країні.

Допомогти у пошуку клініки у певній країні допоможуть сучасні онлайн-сервіси для ЛЖВ (людей, які живуть з ВІЛ):

Розроблено швидкий алгоритм обміну даними між лікарями як в Україні, так і поза її межами, у партнерстві з Європейським бюро ВООЗ, CHIP, EACS та ECEE: Стандартизований протокол клінічного ведення та обміну медичними даними для людей, які живуть із ВІЛ, серед біженців з України.

За можливості й на запит лікарі мають надати необхідну медичну документацію щодо історії захворювання та лікування пацієнта.

Докладніше про АРТ ви можете дізнатися за посиланнями: https://arv.phc.org.uahttps://findart.phc.org.ua/ та https://t.me/HIV_AIDS_bot.

Коментар
25/02/2024 Субота
24.02.2024
23.02.2024