На Любомльщині за рік виявили три нових випадки ВІЛ-інфекції: де і як протестуватися анонімно

02 Грудня 2023, 12:26
Тестування на ВІЛ 584
Тестування на ВІЛ

На Любомльщині  з початку року зареєстрували три нових випадки ВІЛ-інфекції, одна людина зі СНІД померла.

Про це Район.Медицина розповіла Анжела Лесик, лікарка-інфекціоністка кабінету «Довіра» Любомльського ТМО.

Як зазначила лікарка, майже в половині країн Європейського регіону ВООЗ, в тому числі і в Україні, спостерігається тенденція до збільшення числа нових випадків ВІЛ-інфекції, хоча це відбувається повільнішими темпами, ніж раніше.

В Україні, за даними Міністерства охорони здоров’я, станом на 1 листопада 2023 року в Україні зареєстровано 158 803 випадки ВІЛ-інфекції і 48 908 випадків СНІДу, з них 9 769 випадків ВІЛ і 2 738 випадків СНІДу зареєстровано у 2023 році. Але насправді цифри можуть бути більшими. Згідно з оцінювальними даними, на кінець 2021 року кожна четверта людина з ВІЛ не знала про свій статус.  

Лікарка зазначає, що протягом перших тижнів, місяців чи навіть років носійства ВІЛ не має жодних симптомів. Тим часом вірус поволі окупує та руйнує імунну систему людини, а та – передає вірус далі. Якщо людина вчасно не виявить вірус і не розпочне лікування, у неї розвинеться СНІД –  безповоротний стан, коли імунна система настільки ослаблена, що не може побороти найпростіші інфекції, і внаслідок якоїсь із них людина зрештою помирає.

Читайте такожУкраїна – серед лідерів країн Європи з поширення ВІЛ-інфекції

Існує кілька шляхів передачі ВІЛ: 

  •  через кров і біологічні рідини; 
  •  статевий; 
  •  від матері до дитини. 

За ступенем ризику зараження найбільшу небезпеку представляє ВІЛ-інфікована кров (для зараження достатньо 0,1 мл інфікованої крові), оскільки вона містить найбільш високу концентрацію вірусу; далі йдуть сперма, вагінальний секрет, спинномозкова рідина. Такі біологічні рідини, як піт, слина, сеча, слізна рідина, мокрота містять настільки малу концентрацію вірусу, що не представляють небезпеки для людини в плані зараження.

Читайте також: Чи можна заразитися на ВІЛ або гепатит, здаючи кров

Симптоми, при яких потрібно провести обстеження пацієнта на ВІЛ: збільшення у пацієнта двох і більше лімфатичних вузлів; постійна нічна пітливість; тривала діарея; різке зниження ваги; тривале підвищення температури тіла невідомого походження. Також рекомендується проводити тестування на ВІЛ при плануванні вагітності і під час вагітності; підготовки до операції; при інфекціях (токсоплазмоз, постійна герпесвірусна інфекція, кандидозі, пневмонії), частих випадкових статевих контактах і т.д.

В Любомльському ТМО під медичним наглядом станом на 1 грудня 2023 року перебуває 55 осіб, з них четверо  дітей, на антиретровірусній терапії перебуває 35 осіб, з них троє дітей.

Читайте також: Людство швидше долає пандемію, ніж епідемію: як не потрібно говорити про ВІЛ

Анжела Лесик нагадує, що тестування на ВІЛ в Україні  безоплатним та анонімним. Доступне тестування на базі закладів охорони здоров’я.  В Україні отримати послуги з тестування на ВІЛ-інфекцію можна:

  • в закладах охорони здоров’я, що гарантовано 13 пакетами програми медичних гарантій (це сімейні лікарі, заклади амбулаторного та хірургічного профілів та інші);
  • на базі неурядових організацій, що працюють з ключовими та уразливими групами людей;
  • вдома та самостійно за допомогою оральних тестів, які можна замовити безоплатно на сайті https://prozdorovia.in.uahttp://oraltest.org.ua.

Дізнатися про ВІЛ-позитивний статус більше не означає вирок. ВІЛ-позитивні українці можуть отримувати лікування безоплатно, мати здорових дітей та довго жити.

Читайте також: Чи можна з підозрою на ВІЛ звернутися до лікаря без направлення

На сьогодні ВІЛ-інфікованим надається безоплатна і доступна (за показаннями) специфічна антиретровірусна терапія, яка може продовжити їх життя.

«Слід пам'ятати, що якщо ти ВІЛ-інфікований – ти не самотній. ВІЛ-позитивна людина має право: вести особисте життя, мати друзів, одержувати інформацію і освіту. Кожна людина має право повноцінно жити! Проте кожна людина повинна знати свій ВІЛ-статус. Виділіть трохи часу та пройдіть тестування. Тестування можна пройти в кабінеті «Довіра», який є в кожній поліклініці, в тому числі й КНП «Любомльське ТМО Любомльської міської ради», – наголошує лікарка.

Коментар
25/02/2024 Субота
24.02.2024
23.02.2024