Що таке ендометріоз і як його лікувати: роз'яснення луцької гінекологині

23 Листопада 2023, 12:19
Лікарка акушерка-гінекологиня Тетяна Стельмащук 767
Лікарка акушерка-гінекологиня Тетяна Стельмащук

Ендометріоз досить поширене у наш час захворювання, яке ускладнює життя жінок.

Що таке ендометріоз і як його лікувати – розповідає на фейсбук-сторінці Медичного об'єднання Луцької територіальної громади лікарка акушерка-гінекологиня відділення ургентної гінекології Тетяна Стельмащук.

«При цій хворобі розростаються клітини, подібні до ендометрію за межами порожнини матки. Це приводить до сильних болів внизу живота, порушень менструального циклу, безпліддя, утворення кіст, крововиливів і запальних процесів у внутрішніх органах. У жінки виникають зрости та ущільнення. В ендометроідних гетеротопіях (вогнищах), де б вони не були розташовані, відбуваються ті ж самі зміни, що і в ендометрії під час менструації. Це приводить до збільшення в розмірі ендометріоїдних вогнищ, відповідно, болі підсилюються і збільшується кількість зростів (спайок)», – каже гінекологиня.

Ендометріоз також супроводжується сильними болями при статевих контактах, передменструальними болями, менструальними і міжменструальними кровотечами, кровомазанням, поганим самопочуттям, підвищенням температури тіла. Наприклад, іноді жінки певний період мають температуру тіла 37,5, яка виснажує організм і не знають причини цієї підвищеної температури. Вони стають нервові, вразливі і через біль, не можуть жити статевим життям.

Лікарка каже, що поширюється ендометріоз транспортуванням клітин ендометрію з плином крові, лімфи та контактним шляхом в різні органи. Цьому сприяє зниження імунітету та підвищення рівня естрогенів.

«Хоча ендометріоз приводить до безпліддя, але є випадки, коли жінки вагітніють. Під час вагітності і годування дитини грудьми естрогени не виробляються і, відповідно, симптоми ендометріозу зникають або зменшуються, а коли перестає годувати – проявляються знову», – розповідає гінекологиня.

Небезпечний ендометріоз тим, що коли його не лікувати він може переродитися в рак. Перед лікуванням луцькі лікарі повністю обстежують жінку: роблять УЗД, гістероскопію, лапароскопію, спіральний чи компʼютерний томограф, аналізи. 

«За результатами обстеження призначаємо лікування. Найчастіше призначаємо гормональне лікування: прогестинами або КОКами. Ці препарати жінки приймають тривалий час або й пожиттєво. Є жінки, які приймають їх два роки, а потім вагітніють. Важкі форми ендометріозу, які виражені великими кістами, зростами, матковими кровотечами, ми оперуємо. Після оперативного лікування призначаємо гормональне і протизапальне, якщо потрібно. Операції виконуємо як лапароскопічно, так і лапаротомно. Жінки, які поступають ургентно з розривами ендометроїдних кіст, оперуємо відразу у будь-яку пору доби. Темно-бордові, аж фіолетові утворення, дуже добре видно на фоні блідої слизової після вишкрібання стінок порожнини матки при гістероскопії при аденоміозі» – каже Тетяна Стельмащук.

Хворим або тим, жінкам, які схильні до захворювання на ендометріоз, лікарка рекомендує не вживати міцну каву і чай, гостру їжу та не використовувати спіралі.

Причини виникнення ендометріозу достеменно не досліджені, тому, наразі, головним заходом профілактики захворювання є регулярне обстеження жінки у гінеколога.

Читайте також: «Лапароскопія допомагає жінкам не тільки зберегти здоров’я, а й репродуктивні функції», – лікарка-гінекологиня Любомльського ТМО

Коментар
25/07/2024 Четвер
25.07.2024
24.07.2024
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром