Як батькам відстоювати право дитини на вакцинацію

21 Листопада 2023, 11:27
Вакцинація дітей 555
Вакцинація дітей

Вакцинація – це в першу чергу питання індивідуальної безпеки. Адже щеплення захищають від захворювань, які в прямому сенсі слова є смертельно небезпечними. 

Важливо усвідомлювати, що забезпечити право дітей на захист їхнього здоров’я та життя мають, в першу чергу, їхні батьки, оскільки діти ще не можуть самостійно приймати рішення щодо захисту свого здоров’я шляхом вакцинації, йдеться на Національному порталі з імунізації. 

Тож для батьків надважливо не просто пасивно погоджуватися з тим, що вакцинація – це добре, а й активно діяти, аби діти отримували необхідний їм захист: цікавитись питаннями вакцинації, слідкувати за тим, аби дитина вчасно отримувала щеплення згідно з календарем щеплень, а у випадку неправомірної відмови медичних працівників чи відсутності вакцини в конкретному медзакладі – відстоювати право своїх дітей на необхідну їм медичну послугу. 

Читачі Національного порталу з імунізації, а також учасники дружньої групи «Вакцинація: питання та відповіді» часто запитують, що робити, коли зустрічаєшся з перешкодами на шляху до отримання дитиною необхідного їй щеплення через відсутність вакцин в медзакладі, необґрунтовані відмови у проведенні щеплення з боку медичного персоналу або ж тиск з боку родичів, що мають антивакцинальні переконання? 

Фахівці Нацпорталу з імунізації розпитали про це людей, що мають багаторічний досвід у справі адвокації вакцинації та відстоювання прав своїх дітей на життя та здоров’я.

«Здоров’я дитини – в першу чергу турбота батьків. Ані лікар, ані МОЗ, ані держава не захистять вашу дитину замість вас – вони мають робити це разом з вами, – переконаний Тимофій Бадіков, виконавчий директор громадської спілки «Коаліція за вакцинацію». – Тому не бійтеся відстоювати право на здоров’я своїх дітей».

Саме відповідальне ставлення батьків закладає фундамент здоров’я дитини на все життя. Якби батьки, що відмовляються від вакцинації, знали всю інформацію про те, що може статися у випадку, якщо дитина захворіє, вони б змінили свою думку. Тож прийміть свідоме рішення та активно дійте, аби ваша дитина була захищена від хвороб, які можна попередити вакцинацією, наголошує Тимофій Бадіков.

Тимофій Бадіков
Тимофій Бадіков

 

 

Він зазначає, що це в рівній мірі стосується як мам, так і татусів. Важливо, аби й мама, й тато були залучені в процес вакцинації дитини й були в курсі всіх нюансів: які вакцини дитина отримувала раніше і як на них реагувала, які вона має хронічні захворювання тощо. В цьому випадку навіть якщо один з батьків захворіє, дитина все одно зможе отримати свій захист вчасно. 

Також разом легше вирішувати практичні питання (наприклад, батько може збігати в аптеку за вакциною, поки мама очікує на прийом, або ж зайняти чергу, поки мама з дитиною гуляють надворі, аби уникнути контакту з хворими дітками в медзакладі) та за потреби аргументувати медичному персоналу необхідність проведення вакцинації згідно діючих наказів МОЗ або звертатись до відповідних організацій щодо відсутності вакцини в конкретному медзакладі. 

А якщо в певний період свого життя мама стала вразливою до маніпуляцій про вакцинацію (наприклад, через післяпологову депресію чи тиск з боку родичів), то розібратися в питанні знову ж таки має допомогти тато. 

«Перше, що я завжди рекомендую молодим батькам, які тільки починають знайомитися з вакцинацією – прочитати хоча б про тих десять інфекцій, від яких держава гарантує захист кожній дитині в Україні. Це необхідно, аби розуміти, наскільки небезпечними є ці хвороби, чи існує ефективне лікування, які шляхи зараження, яка статистика захворюваності і, звісно, чи смертельні вони або які наслідки можуть бути, якщо дитина захворіє. Також не мало важить вартість лікування – адже коли витрат часу, коштів, можна уникнути, це варто зробити. Я переконана: коли батьки цілком і повністю розуміють всі ці важливі моменти щодо кожного з десяти захворювань – не буде жодних проблем з бажанням відстояти право своєї дитини на захист, на вчасне щеплення, що є надзвичайно важливим. Адже дуже часто, на превеликий жаль, з різних причин діти не отримують захисту тоді, коли це є найбільш важливо і актуально – саме у віці до року, коли вакцинокеровані хвороби несуть особливо серйозну загрозу для дитячого здоров’я», – пояснює Богдана Пруська, агентка змін з вакцинації, ГО «Батьки за вакцинацію».

Щоб відстоювати права, їх, перш за все, потрібно знати. Для цього зовсім не обов’язково бути лікарем – достатньо знати, де знайти потрібну інформацію.

Богдана Пруська
Богдана Пруська

 

 

Це дуже просто. Кожна мама чи тато можуть відкрити наказ МОЗ №595 від 16.09.2011р «Про порядок проведення профілактичних щеплень в Україні…», прочитати його і зрозуміти важливі речі про інтервали між щепленнями та правила поєднання вакцин. Саме з цим часто виникають непорозуміння, коли одна або обидві сторони (батьки і лікар) чомусь бояться вводити дитині кілька вакцин за одне відвідування, хоча це є загальносвітовою практикою. Це дає вчасний захист дитині, що є надзвичайно важливим. 

«Окрім цього я раджу знати не лише про десять хвороб, захист від яких гарантовано нашим Календарем щеплень, а й про багато інших особливо небезпечних інфекцій, таких як пневмококова та менінгококова інфекції, вітряна віспа, актуальний зараз гепатит А, грипCOVID-19, тощо. Насправді левова частка причин для застосування антибіотиків у дітей до дворічного віку припадає на пневмококову інфекцію, але ж цьому можна запобігти. Мабуть найбільшим моїм страхом, як син був маленьким, був менінгокок. Я дуже боялася цього захворювання, тому зробила йому щеплення від нього як тільки з’явилася можливість. У 2016-2018 роках були часті перебої з вакцинами і в комунальних закладах, і в аптеках. Та і тепер, і тоді, після того, як син отримав щеплення проти менінгококу типу A, C, Y, W-135 та згодом від типу B, я більше не хвилююся, коли бачу високі цифри температури на термометрі при ГРВІ, і не боюся побачити інші ознаки цього захворювання, яке є часто блискавичним і має високий відсоток летальності», – каже Богдана Пруська.

Жінка дає поради батькам, що бажають відстоювати право їхньої дитини на захист здоров’я шляхом вакцинації:

  • Знати Календар щеплень (або знати де його знайти)
  • Знати номери важливих наказів МОЗ (595 про порядок проведення щеплень та 2070 про протипокази до вакцинації)
  • Говорити лікарю, що ви не боїтеся робити по кілька щеплень за раз
  • Розуміти, що щеплення – це життєво важливий захист для вашого малюка.

«Якщо ви будете впевнені у своїй позиції, у своєму бажанні максимально вчасно і в повній мірі захистити життя і здоров’я своєї дитини – всі учасники процесу йтимуть вам назустріч», – зазначає Богдана Пруська.

З власного досвіду жінка каже: якщо спочатку вам трапиться лікар, який не буде у захваті від вашого бажання захистити дитину шляхом рекомендованих вакцин, то згодом, бачачи вашу впевненість і тверде бажання, лікар не буде мати заперечень і схвалюватиме вашу ініціативу. Або ж у вас буде чудовий лікар, що одразу підтримає і похвалить, які ви молодці, що знаєте про рекомендовані щеплення.

Я завжди кажу, що щеплення – це насамперед в інтересах батьків, а вже потім лікаря. Бо здоров’я дитини найбільш важливо для мами і тата, тому вони повинні завжди не боятися відстоювати право на захист від хвороб», – зазначає фахівчиня.

«Насправді ми, дорослі, можемо значно більше, ніж думаємо. Ми можемо бути просто люблячими батьками, а можемо бути люблячими та відповідальними батьками і навчити дітей дбати про своє здоров’я та про свій захист, – каже членкиня правління ГО «Батьки за вакцинацію» Ірина Андріяш. –  Хочу поділитися історією зі свого життя. Моєму хрещенику зараз 11 років. Рік тому на його день народження я подарувала йому вакцинацію від гепатиту А. Його здивування було просто величезним: як вакцина може бути подарунком на день народження? Я відповіла, що вакцинація – це про любов. Вакциную, бо люблю і хочу захистити».

Ірина Андріяш
Ірина Андріяш

 

 

 

Коментар
21/07/2024 Неділя
21.07.2024
20.07.2024
13:43
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром