Рівненські фахівці з початку року понад п'ять тисяч осіб перевірили на наявність гостриків: результати

21 Жовтня 2023, 10:07
Рівненські фахівці з початку року понад п'ять тисяч осіб перевірили на наявність гостриків: результати 585
Рівненські фахівці з початку року понад п'ять тисяч осіб перевірили на наявність гостриків: результати

Гострики належать до контагіозних гельмінтів, життєвий цикл яких тісно пов’язаний лише з організмом людини.

У паразитологічній лабораторії Рівненського обласного центру контролю та профілактики хвороб за 8 місяців 2023 року обстежили методом дослідження зішкрібів з перианальних складок 5369 осіб, виявили інвазованих гостриками 60 людей, що становить 1,1%, а саме: з метою встановлення діагнозу – 147 людей, з них інвазованих гостриками – 18 людей (12,2%); під час проведення періодичних та профілактичних медичних оглядів – 5222 людей, з них інвазованих – 42 людини. (0,8%).

Зараження гостриками можна розпізнати

- неозброєним оком, побачивши паразита на шкірі навколо заднього проходу або на поверхні калу, та, на жаль, це не завжди вдається. Гострик – молочно-білий веретеноподібний гельмінт, довжина самця 3-5 мм, самиці -9-12 мм, хвостовий кінець якої загострений, звідки й назва «гострик». Як правило, паразитують тільки самиці, самці після копуляції виділяються з випорожненнями. Харчуються вмістом кишок. Чисельність їх широко варіює від декількох десятків до сотень і тисяч. Інтенсивність інвазії пов’язана не з розмноженням їх в кишківнику, а з повторним самозараженням;

- за клінічними ознаками – подразнення шкіри та сильний свербіж в області перианальних складок, сечостатевих органів, порушення сну, дратівливість, слабкість (діти уві сні неспокійні, часто прокидаються, плачуть, стають непосидливими), погіршення концентрації уваги, апетиту, запалення сечостатевих органів (вульвіти, вагініти), нічне нетримання сечі, статеве збудження. 

Самиці гостриків, матка яких переповнилася яйцями, втрачають здатність прикріплюватися до слизової кишківника, спускаються у пряму кишку, активно виходять через анальний отвір, переважно вночі, коли розслаблений сфінктер та відкладають яйця на перианальних складках і гинуть. 

Нерідко вони заповзають в сечостатеві органи, на промежину, стегна, сідниці, відкладаючи яйця по шляху проходження. Процес яйцекладки триває від 15 хвилин до 1,5 години. Одна самиця здатна відкласти до 17 тисяч ще неінвазійних яєць, які протягом декількох годин стають інвазійними. Рух самиці при відкладенні яєць подразнює шкіру і спричинює сильний свербіж, через утворення на поверхні самиці спеціальної клейкої речовини, за допомогою якої вона чіпляється до шкіри;

- більш надійним методом підтвердження зараження гостриками є лабораторне мікроскопічне дослідження. Загальноприйняті методи дослідження калу на виявлення яєць гостриків малоефективні через біологічні особливості самиці, матка якої в безкисневому середовищі кишківника людини перебуває у спазмованому стані, тому у просвіті кишківника яєць не виділяє. Яйця гостриків виявляють при мікроскопії зішкрібу з перианальних складок. Матеріал для дослідження забирають вранці, перед підмиванням інтимних зон та дефекацією.

Профілактика зараження гостриками

- дотримання правил особистої гігієни: мити руки з милом після сну, перед їжею і після відвідування туалету, коротко стригти нігті, адже яйця гостриків тривалий час зберігаються в піднігтьовому просторі, викорінювати у дітей, а іноді і у дорослих, шкідливу звичку гризти нігті, брати в рот пальці, ручку, олівці, лінійки. Інвазованим гостриками кожний ранок після сну обмивати теплою водою з милом ті місця, де гострики можуть відкладати яйця (промежину, стегна, сідниці);

- часта зміна постільної, спідньої білизни, рушників;

- ретельне прибирання приміщення, предметів побуту, періодичне миття іграшок, прання плюшевих. Яйця гостриків відносно стійкі у зовнішньому середовищі та зберігають інвазійність (заразність) до 2—4 тижнів, можуть заноситись до рота з пилом;

- миття фруктів і овочів перед споживанням.

Слід пам’ятати, що люди інвазовані гостриками, є джерелами інвазії, спричиняють зараження на ентеробіоз людей навколо. Це зумовлює випадки сімейного ентеробіозу або осередки хвороби у дитячих колективах.

З метою обстеження на наявність збудників паразитарних хвороб та отримання консультації щодо їх профілактики, варто звертатися у паразитологічну лабораторію Рівненського обласного центру контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України за адресою м. Рівне, вул. Котляревського, 3, тел. 067 548 15 06.

Коментар
19/09/2024 Середа
18.09.2024
17.09.2024