Як не впасти в осінню меланхолію: поради

30 Вересня 2023, 10:13
Як не впасти в осінню меланхолію 1774
Як не впасти в осінню меланхолію

В осінньо-зимовий період ви можете почуватись пригнічено та сонливо. Цей сезонний афективний розлад, але часто кажуть «осіння депресія».

Що це таке і як з цим боротися - радять фахівці проєкту «Твій сімейний лікар».

Вперше цей діагноз озвучив у 1984 році психіатр Норман Розенталь і написав книгу: «Зимовий Блюз».

Що відбувається? Погіршується настрій, знижується концентрація уваги, падає працездатність та мотивація, можуть з‘явитися розлади харчової поведінки, порушується сон, знижується лібідо.

Ви можете робити повсякденні справи, хоч і менш охоче — доводиться докладати більше вольових зусиль. В більшості випадків цей стан минає самостійно, але в умовах хронічного стресу може перейти в клінічну депресію, або загострити наявні психічні розлади. Звертайтесь по допомогу, якщо симптоми більш інтенсивні, ніж зазвичай.

Читайте також: Лікарка-кардіологиня Любомльського ТМО розповіла, як піклуватися про здоров'я свого серця

Що робити, якщо щороку потерпаєте від осіннього афективного розладу:

  •  Заплануйте невелику відпустку на осінь чи зиму. Зміна пейзажу за вікном та нові приємні враження здатні перезарядити та зменшити інтенсивність проявів.

  •  Не плануйте купу справ. Не варто водночас записуватись в спортзал, починати вчити італійську і ходити на гончарство. Оберіть щось, що принесе найбільше задоволення. Якщо ви давно хотіли грати на барабанах — йдіть і вчіться. Навіть якщо вміння здається безглуздим, бо The Beatles давно розпались. Все інше відкладіть на весну, коли матимете більше сил і мотивації.

  •  Робіть щодня щось приємне для себе. Нехай це буде нова сорочка, короткий обідній сон чи чашка кави. Будь-що, що змусить вас посміхнутись.

  •  Менше дивіться в телефон, особливо у вечірній час. Відпишіться від усіх, хто вас дратує.

  •  Їжте здорово та збалансовано. Восени можна тішити себе стравами з сезонних продуктів: суп з гарбуза, запечені яблука з корицею, різноманітні салати, ферментовані овочі.

  •  Спіть 7–9 годин на добу — це оптимально для дорослої людини. В кімнаті має бути темно й тихо, екрани телевізора, комп‘ютера та телефона — вимкнені. Не їжте за 2–3 години до сну, започаткуйте вечірні ритуали.

Коментар
10/12/2023 Субота
09.12.2023
08.12.2023