Як почати реабілітацію: інструкція для пацієнтів

26 Вересня 2023, 14:39
Як почати реабілітацію: інструкція для пацієнтів 594
Як почати реабілітацію: інструкція для пацієнтів

Життя після хвороби або важкого поранення може бути складним, а процес одужання — тривалим. В такому випадку потрібна реабілітація.

Щоб повернутися до «нормального» — наскільки це взагалі можливо — способу життя, потрібен час, енергія, підтримка близьких і кваліфікована медична допомога. Фахівці проєкту «Реабілітація травм війни» розповідають, як розпочати процес реабілітації, якщо ви лише на старті.

Після того, як ваш стан стабілізовано або ви оговталися від ушкодження, вам може знадобитися реабілітація, і медичний персонал повинен обговорити з вами кроки щодо вашого відновлення.

Реабілітація потрібна, щоб відновити фізичні функції після травми або повернути вам якомога більше ваших попередніх здібностей, підвищити незалежність та здатність самостійно обслуговувати себе, вміння виконувати складні задачі, включаючи повернення до роботи, спілкування з рідними та друзями, дозвілля.

Тож реабілітація — це дуже індивідуальний процес, який залежить від характеру вашої травми та ваших потреб. Він може включати і роботу з емоційним і психічним здоров'ям, і покращення рухливості, сили та витривалості, і допомогу в навчанні доглядати за собою у випадку складної травми або стійкого порушення. А серед фахівців, які можуть бути долучені до процесу — лікарі, фізичні терапевти, ерготерапевти, терапевти мови і мовлення, медичні сестри та ін.

Важливо, щоб мультидисциплінарна команда фахівців розпочала реабілітацію одразу після стабілізації стану пацієнта (найкраще протягом перших 24-72 годин). Що потрібно знати про початок реабілітації?

Маршрут проходження реабілітації в амбулаторних умовах (тобто відвідуючи реабілітаційний заклад за потреби)

Достатньо отримати електронне направлення від сімейного чи лікуючого лікаря. Амбулаторний пакет передбачає високий обсяг відновлювальних заходів від однієї години на добу. Тривалість курсу має бути не меншою за 14 днів. При цьому, ви маєте право на 2 реабілітаційні цикли на рік.

Після отримання направлення, ви зможете обрати один із 423 медичних закладів, законтрактованих НСЗУ за пакетами «Реабілітаційна допомога дорослим та дітям у стаціонарних умовах» чи «Реабілітаційна допомога дорослим та дітям в амбулаторних умовах».

В обраному медзакладі вас обстежать лікар фізичної та реабілітаційної медицини (ФРМ) й мультидисциплінарна команда фахівців (до процесу можуть долучатися фізичний терапевт, ерготерапевт, медична сестра з реабілітації, психолог, протезист, терапевт мови та мовлення, інші фахівці).

Після обстеження фахівці з реабілітації спільно з вами розроблять індивідуальний реабілітаційний план. Це «дорожня карта», що включатиме мету, якої ви плануєте досягти після проходження курсу відновлення (детальніше про ІРП читайте тут https://bit.ly/45L91Cg).

Ви готові розпочати реабілітацію

Маршрут проходження реабілітації в стаціонарних умовах (тобто в лікарні або іншому медзакладі)

У випадку стаціонарної реабілітації електронне направлення може сформувати виключно лікуючий лікар. Спеціалізація фахівця тут залежить від захворювання або травми пацієнта. Водночас вибір лікарні залишається за людиною, яка потребує відновлення.

Реабілітаційний цикл тут має продовжуватись щонайменше 14 календарних днів, за двома та більше напрямками — понад 21 календарний день, з тривалістю інтенсивних занять від 3 годин на добу. В залежності від важкості травми, кожен пацієнт може безоплатно пройти від двох до восьми реабілітаційних циклів протягом року.

В обраному медзакладі пацієнта обстежує лікар ФРМ та команда фахівців. Склад мультидисциплінарної команди — аналогічний амбулаторному пакету.

Після первинного обстеження фахівці спільно з пацієнтом формують індивідуальний реабілітаційний план, у межах якого визначаються результати, яких пацієнт має досягти після курсу реабілітації.

Ви готові розпочати реабілітацію.

Як обрати лікарню

  • Зайдіть на сайт Національної служби здоров’я України. 
  • Натисніть на посилання «Карта місць надання послуг за договорами з деталізацією за групами послуг» (або перейдіть за цим посиланням: https://bit.ly/3PH6EKD). 
  • Оберіть область та населений пункт. 
  • В полі «Група послуг» клікніть на 53 пункт «Реабілітаційна допомога дорослим і дітям у стаціонарних умовах» або 54 пункт «Реабілітаційна допомога дорослим і дітям у амбулаторних умовах».

Пам’ятайте, що реабілітаційна допомога в Україні безоплатна. Вона повністю покривається Національною службою здоров’я України в рамках Програми медичних гарантій.

Коментар
18/04/2024 Четвер
18.04.2024
17.04.2024