Лікар-гігієніст з Рівного розповів, як дим впливає на здоров'я людини

25 Вересня 2023, 16:32
Лікар-гігієніст з Рівного розповів, як дим впливає на здоров'я людини 839
Лікар-гігієніст з Рівного розповів, як дим впливає на здоров'я людини

Дим від спаленої сухої трави, листя або сміття по-різному впливає на організм людини. В окремих випадках фактори можуть сприяти розвиненню важких хвороб.

Про вплив диму на організм в етері «Українського радіо Рівне» розповів лікар-гігієніст обласного центру контролю та профілактики хвороб Дмитро Полюхович.

Що відбувається під час горіння

«Під час горіння виділяється низка шкідливих хімічних речовин, в основному це можуть бути дрібні тверді частинки, бензопірен, чадний газ, вуглекислий газ і оксид азоту та сірки. Вони можуть глибоко проникати в легені й там спричиняти негативні чинники та викликати гострі отруєння», — розповів фахівець.

Вплив диму на здоров'я також залежить від того, де знаходиться людина відносно джерела горіння, скільки часу може знаходитися в зоні впливу та концентрації диму.

«Також має значення чи це горить, чи просто тліє. При горінні може бути не настільки інтенсивний дим, а при тлінні бачимо більше диму, коли палимо багаття. Це все залежить і від самої речовини, наскільки вона суха. У зволоженому листі більше диму. При тлінні може бути більше диму, вуглецю, а при спалюванні бензопірен буде виділятись і при тлінні, і при горінні, чадний газ так само», — зауважив Дмитро Полюхович.

Зі слів фахівця, при одночасному спаленні рослинних решток люди можуть спалювати побутове сміття, зокрема, пластик. Його сполуки при спалюванні є дуже агресивними й негативно впливають на організм. Йдеться про фенол, формальдегіди та інші хімічні речовини.

Як шкідливі сполуки діють на здоров'я людини

«Тверді частинки можуть бути настільки дрібними в розмірах, що якщо порівняти їх з людською волосиною, то їхній розмір може складати від 3 до 10%. Коли спалюємо рештки рослин, можемо не бачити їх. Ми відчуваємо себе безпечно, але якщо, наприклад, будемо спалювати одну тонну такої речовини, то вийде десь близько 6-9 кг вуглецю, який проникає глибоко в організм з диханням і починає свою негативну дію на організм», — розповів лікар-гігієніст.

Він зазначив, що дуже негативною хімічною речовиною є бензопірен, який є потужним канцерогенним та мутагенним фактором. Він впливає на організм дітей та людей похилого віку. Зокрема, небезпечний чадний газ, його концентрація в продуктах горіння відносно велика. Він легко сполучається з білками, виникає кисневе голодування, людина отримає гіпоксію, як наслідок — порушення координації рухів. Вона втрачає відчуття загрози для життя, виникає ейфорія, можлива зупинка дихання і смерть.

«Діоксид вуглецю також може призводити до смерті через декілька хвилин відносно великої концентрації, тобто якщо ми знаходимось біля диму, де горить сміття. Діоксид азоту спричиняє набряк легень і впливає на обмін речовин», — додав Дмитро Полюхович.

З його слів, діоксид сірки — дуже сильний подразник слизових оболонок і дихальних шляхів. Він може руйнувати білки легенів, тобто саму структуру та руйнує вітамін B1, який важливий для організму. Одночасно ці всі хімічні речовини можуть підвищувати негативну дію один одного. Все залежить від концентрації та часу дії:

«До диму і сполук, які у ньому є, відчувають негативний вплив люди з алергіями, бронхіальною астмою, хронічними серцевими захворюваннями. Тому ці речі є серйозними, все ж таки треба думати не тільки про себе, а й про оточення».

Як зауважив Дмитро Полюхович, бензопірен — один із потужних негативних чинників, які може спричиняти й онкологічні захворювання.

«Певні речовини можуть накопичуватися в організмі та здійснювати свій вплив. Все залежить від кількості, складу і концентрації. Надалі можливий розвиток і вірусних бактеріальних захворювань легень, які спричиняє діоксид азоту і сірки», — розповів фахівець.

Стани можуть погіршуватись і в людей певних професій, які беруть участь у гасінні пожеж, продукти горіння можуть викликати рак легень.

Чи можна захистити себе від диму

Зі слів лікаря, стандартна хірургічна маска від шкідливих речовин, що виділяються під час горіння, не рятує — дим проникає і можна надихатись, бо тверді частинки проходять цей бар'єр. Дмитро Полюхович порадив менше перебувати в тих місцях, де горить сухостій або ж взагалі не палити.

Як позбутися сухостоїв та листя

«Найкращий спосіб — компостування. Все, що було корисне в тих рослинах, листочках, корінцях, мікроелементи та поживні речовини, перегнивають і можна використовувати як безкоштовне добриво для городини. Це дуже хороший метод. Полюбляють ці компости й хробаки, які його перетравлюють, спрощують процес перегнивання. Треба, щоб був доступ повітря», — додав фахівець.

Відповідальність за підпал

За інформацією, яку надала Суспільному речниця поліції області Марія Юстицька, до органів правопорядку звернення від жителів області щодо загоряння сухостою чи спалювання скошеної трави не надходили. Вона зазначила, що інформація щодо подібних звернень постійно уточнюється.

Як повідомив Суспільному речник ДСНС області Дмитро Мельник, на Рівненщині у 2023 році сталась майже сотня пожеж сухої трави, чагарників та сміття на площі більш як 41 га. За місяць зафіксували півтора десятка пожеж.

Коментар
13/07/2024 Субота
13.07.2024
12.07.2024