Не тільки біль у грудній клітці: як розпізнати інфаркт міокарда

21 Вересня 2023, 13:32
Інфаркт міокарда 2451
Інфаркт міокарда

Інфаркт міокарда або «серцевий напад» – це раптовий загрозливий для життя стан, коли частина серця людини втрачає кровопостачання і починає вмирати. Внаслідок цього серце не може виконувати свої функції.  

Про можливі причини та профілактику цього серйозного стану розповідає кардіологиня Марія Павленко йдеться на платформі Бережи себе

Серце, як і всі інші органи, має свої судини. Вони називаються коронарними і постачають серцю кров, а з нею — кисень і необхідні для життєдіяльності речовини. Коли через різні причини просвіт однієї чи кількох з цих судин перекривається, зупиняється постачання певної ділянки серця киснем та потрібними речовинами.

Якщо це триває понад 40 хвилин, це може привести до значного пошкодження серцевого м'яза. Навіть до його повного незворотного відмирання. Стан, який внаслідок цього виникає, називається інфарктом міокарда (ІМ). Пошкоджений серцевий мʼяз не здатен виконувати свої функції — перекачувати кров по всьому організму.

Залежно від того, яка з коронарних судин (більша чи менша) та яка їх кількість стають перекритими, вражається різна за площею частина серця. Тож, симптоми та наслідки ІМ можуть бути різними — від миттєвої смерті до безсимптомних випадків.

Які можуть бути причини ІМ?

Найпоширенішою причиною порушення роботи судин серця та перекриття їхнього просвіту є атеросклероз. Це процес, що виникає через довготривале відкладення холестерину та шкідливих ліпідів із кровотоку на внутрішній стінці судин.

Коронарні судини страждають від атеросклерозу найчастіше. З часом, за наявності негативних факторів, такі відкладення збільшуються та порушують функціонування серцевих судин. Перед серцевим нападом одна з бляшок у судині може розірватися та повністю перекрити її просвіт.

Серед інших причин можна виділити перекриття просвіту судин серця кровʼяним згустком. Таке може статись унаслідок різних причин та захворювань організму. Зокрема, через сильне звуження коронарних судин, вроджені аномалії їхньої структури, травми, електролітний дисбаланс, такі хронічні захворювання, як цукровий діабет, системний червоний вовчак та інші.

Як розпізнати ІМ?

Серцевий напад може супроводжуватися різними симптомами. Іноді впізнати ІМ легко, часом — це задача з зірочкою. Прояви можуть бути досить різними, в залежності від загального стану організму, наявності хронічних захворювань (наприклад, цукрового діабету), а також статі людини.

Найбільш поширені та характерні симптоми інфаркту міокарда:

Це біль у грудній клітці. Цей біль може бути надзвичайно вираженим та сильним або відчуватися як незначний дискомфорт. Людина може відчувати тиск, печіння або стиснення в грудній клітці. Також біль може відчуватися не тільки в області грудей, але й віддавати до лівої руки, плеча, шиї, щелепи та спини. Проте варто памʼятати, що не обовʼязково ІМ супроводжується болем у грудній клітці.

Коментар
10/12/2023 Субота
09.12.2023
08.12.2023