В Україні вперше двомісячній дитині провели трансплантацію кісткового мозку

Вперше в Україні двомісячній дитині провели трансплантацію кісткового мозку: завдяки неонатальному скринінгу імунодефіцит виявили одразу після народження.
Коли Максим народився, у нього, як і у інших новонароджених, взяли зразок крові для неонатального скринінгу на 21 рідкісну хворобу, розповідають на фейсбук-сторінці «НДСЛ Охматдит».
Мама хлопчика розповідає, коли народжувався її старший син, вони також робили скринінг, але тоді дитину перевіряли лише на чотири захворювання. Із жовтня 2022 року в Україні можливості діагностики були розширені за ініціативою Президента України та реалізовані Міністерством охорони здоров'я України.
«На 48 годину життя у дитини взяли зразки крові для проведення дослідження. У Львівському скринінговому центрі провели первинне дослідження, потім невтішний результат підтвердили у експертному центрі Охматдиту. Завдяки скринінгу хворобу вдалося виявити ще до появи перших симптомів та розпочати своєчасне лікування», – зазначила Наталія Ольхович, завідувачка лабораторії медичної генетики НДСЛ «Охматдит».
Максиму поставили діагноз — важкий комбінований імунодефіцит. Лікарі розповідають, без трансплантації кісткового мозку лише 5% таких пацієнтів доживають до 300 дня життя, 95% — гинуть здебільшого від інфекцій. Тому лікування критично важливо починати якомога раніше.
Спочатку дитина лікувалася у Західноукраїнському спеціалізованому дитячому медичному центрі. Далі колеги звернулися у Київ до спеціалістів відділення трансплантації кісткового мозку, бо тільки в НДСЛ «Охматдит» здійснюють усі види ТКМ дітям та це єдиний центр, який має успішний досвід проведення більше ніж 150 алогенних ТКМ та більше 10 ТКМ пацієнтам з імунодефіцитами. За лікування хлопчика взялася мультидисциплінарна команда з різних відділень нашої лікарні.
Донором кісткового мозку для Максима став його 4-річний брат Євген. Хлопчик підійшов брату та врятував його життя. Максиму не було ще й 2 місяців, коли йому провели трансплантацію. Це найменший пацієнт в Україні, якому провели ТКМ.
«Трансплантація кісткового мозку дозволила скорегувати імунну систему хлопчика. Тепер він має шанс на повноцінне та довге життя. Його імунна система більше не боїться інфекцій. Дякуємо колегам за співпрацю та боротьбу за здоров’я дітей»,— розповідає завідувач відділення трансплантації кісткового мозку Олександр Лисиця.
На виписці, не стримуючи сліз, мама хлопчика Марія звернулася до лікарів: «Хочу щиро подякувати за вашу роботу, знання, доброту, підтримку і ту працю, яку ви доклали для нас. Велика вдячність вам усім від нашої сімʼї. Бажаємо вам здоровʼя і щоб ви продовжували дарувати своїм пацієнтам можливість бути здоровими».
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром