Почесний донор України: хто може отримати цей статус і що він дає

15 Червня 2023, 12:54
Почесний донор України: хто може отримати цей статус і що він дає 1413
Почесний донор України: хто може отримати цей статус і що він дає

Хоча регулярні донори здають кров не задля відзнак, мати їх усе ж приємно. Люди часто цікавляться, що потрібно, аби отримати статус Почесного донора України — оскільки відповідне законодавство періодично змінюється, в мережі не завжди виходить знайти актуальні відомості. 

Інформацію для цього матеріалу надала Олена Фролова, лікарка-трансфузіологиня відділу координації діяльності суб’єктів системи крові Українського центру трансплант-координації, пише сайт ДонорUA.

Скільки разів треба здати кров, аби стати Почесним донором

Відповідно до п. 1 ст. 21 Закону України «Про безпеку та якість донорської крові та компонентів крові» №931-ІХ в редакції від 12.01.2022 (далі — Закону), статус Почесного донора України можуть отримати громадяни, які безоплатно здали:

  • цільну кров — 40 доз;
  • плазму крові — 60 доз;
  • компоненти крові, заготовлені методом аферезу (еритроцити, тромбоцити, лейкоцити) — 40 доз.

Якщо йдеться про т. зв. змішане донорство, коли людина здає в різний час і цільну кров, і її компоненти, одна донація крові прирівнюється до двох донацій плазми та однієї донації компонентів крові, заготовлених методом аферезу — згідно з п. 4 ст. 21 Закону. Часовий проміжок, у протягом якого здійснюються донації, на отримання статусу не впливає.

Читайте також: Донори Рівненщини отримали подарункові сертифікати

Як подати заявку на отримання статусу Почесного донора

Порядок видачі посвідчення і вручення нагрудного знаку «Почесний донор України» затверджений постановою Кабінету Міністрів України (КМУ) від 24.11.2021 № 1266. Аби їх отримати, слід звернутися до відділу комплектування донорських кадрів центру крові, де ви здійснюєте донації. 

Установа подає відповідне клопотання у Департаменти охорони здоров’я, або заклади охорони здоров’я, які належать до сфери управління міністерств та інших центральних органів виконавчої влади.

У клопотанні зазначають ПІБ донора, сумарну кількість донацій, а також додають копії сторінок посвідчення донора, копії документа, що посвідчує особу та фотокартку розміром 3х4. Форма донорського посвідчення затверджена постановою КМУ від 10.03.2021 №193 «Про затвердження Порядку вручення посвідчення донора крові та компонентів крові та його форми». Посвідчення донорам видають центри крові, у яких здійснюються кроводачі.

Читайте також: За 450 мілілітрів донорської крові – 10 Гігабайт: ДонорUA спільно з lifecell запускають акцію «Гігапоміч»

Які пільги забезпечує звання Почесного донора

Згідно з ч. 5 ст. 21 Закону, «Почесні донори України мають право на отримання надбавки до пенсії у розмірі 10 відсотків затвердженого прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць». Це положення втрачає силу у 2025 році, однак особи, що отримали статус Почесного донора до настання 2025 року, матимуть право на надбавку до пенсії, досягнувши відповідного віку.

Кожен регіональний підрозділ з питань охорони здоров’я обласних та київської держадміністрацій може встановлювати пільги для Почесних донорів за рахунок місцевих коштів, але на законодавчому рівні це не передбачено. Для Почесних донорів також було передбачене пільгове придбання ліків відповідно до Закону України «Про донорство крові та її компонентів» від 1995 року, однак у 2020 він втратив чинність у зв’язку з введенням нового закону.

Як отримати звання Почесного донора, якщо центр крові, де ви здійснювали донації, знаходиться на окупованій території

Якщо ви здавали кров на території Запорізької або Херсонської областей, слід звернутися до обласних центрів крові у Запоріжжі та Херсоні відповідно. Якщо йдеться про східні регіони, ви можете звернутися за телефоном:

  • Донецька область 050-653-02-20
  • Луганська область 050-923-75-42

Якщо ваше донорське посвідчення збереглося, ви можете надати його у будь-який центр крові на території України, якщо ні, слід звернутися до представників евакуйованих центрів крові.

На жаль, доступу до донорської бази окупованого Криму у працівників української системи крові немає. Якщо ви здавали кров або плазму у Криму до анексії півострова, поновити інформацію можна за вашим донорським посвідченням, якщо у ньому зафіксовано ці донації.

Чому видача посвідчення Почесного донора може затримуватися

Дану роботу виконують керівники структурних підрозділів з питань охорони здоров’я обласних та київської держадміністрацій на регіональному рівні. За потреби ви можете телефонувати або подавати звернення до відповідної установи, аби отримати відповіді на свої питання.

Коментар
25/07/2024 Середа
24.07.2024
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром