Як правильно надати першу допомогу при травмах на воді: поради лікаря з Луцька

25 Травня 2023, 11:53
Як правильно надати першу допомогу при травмах на воді 300
Як правильно надати першу допомогу при травмах на воді

З наближенням літа і початку сезону купання на відкритих, природніх водоймах, є ризики отримати травми при пірнанні у воду.

Фізичний терапевт Медичного центру реабілітації учасників бойових дій Луцької міської територіальної громади Андрій Бухвал розповів, як правильно надавати першу медичну допомогу при травмах пірнальника.

Як зазначає лікар, активний час проведення на воді – це не лише весело, а й небезпечно, при недотриманні правил безпеки.

Травма «пірнальника» – це перелом шийного відділу хребта з пошкодженням спинного мозку внаслідок різкого удару головою об дно водойми. Найчастіше ушкоджуються 4, 5 та 6 хребці шийного відділу. При ударі об дно деформується хребетний канал. Руйнуються кісткові фрагменти хребців або зміщений хребець призводить до травмування або здавлювання спинного мозку.

При пірнанні під водою шийні м'язи розслаблюються, тому в момент зіткнення голови з дном вони не зменшують силу удару, що діє на хребці. Самі м'язи та зв'язки шиї також ушкоджуються при цій травмі.

Про перелом шийних хребців передусім свідчать такі ознаки: різкий біль у ділянці шиї (якщо постраждалий у свідомості). Він не зможе рухати головою. Якщо йому доведеться подивитися убік, він повертатиметься всім тулубом. Часто постраждалі тримають голову руками.

При пошкодженні спинного мозку настає параліч рук та ніг, втрачаються всі види чутливості, зупиняється дихання. Після такої травми постраждалий не в змозі виринути та самостійно вибратися з води. Загальна картина наслідків виглядає так: близько 2/3 травм пірнальника закінчуються смертю потерпілого, 1/3 - інвалідністю. В основному це молоді активні люди віком від 15 до 40 років.

Надання першої допомоги.

Насамперед треба знати, як винести травмованого з води. Не повертайте його голову та не тягніть за волосся. Постраждалого слід підхопити під пахви, повернути до себе спиною і, притуливши до свого стегна, плисти до берега.

Після вилучення людини з води його обережно вкладають спиною на рівну жорстку поверхню. Якщо він непритомний, то слід пам'ятати, що в такому положенні його дихальні шляхи можуть бути будь-якої миті перекриті водою, блювотними масами або язиком. При цьому положення на спині все ж таки залишається оптимальним.

Необхідно негайно викликати швидку допомогу і постійно стежити за тим, щоб у потерпілого не зупинилося дихання. При наданні долікарської допомоги вся увага постійно повинна бути звернена на підтримку життєво важливих функцій організму потерпілого – дихання та серцевої діяльності. Причому потрібно намагатися не змістити зламані хребці і не завдати цим додаткової травми. До приїзду бригади «швидкої допомоги» ротову порожнину потерпілого потрібно очистити носовою хусткою, намотаною на палець.

Щоб запобігти травмам на воді, достатньо дотримуватися простих правил: перед купанням вивчити глибину водойми та стан дна, не пірнати в незнайомому місці і на мілководді, не стрибати у воду під час шторму, відмовитися від пірнань у нетверезому стані.

Читайте також: Волинянам нагадали основні фактори ризику серед населення, що призводять до передчасної смерті

 
 
Коментар
28/05/2023 Неділя
28.05.2023
27.05.2023
26.05.2023