Стартував сезон алергій: як відрізнити від риніту та як жити з алергією на домашніх тварин

16 Травня 2023, 16:38
Алергія 557
Алергія

Стартував сезон алергій, тож багато хто точно знайомі з її проявами. А для когось алергія може бути проблемою протягом усього року. 

Фахівці проєкту «Твій сімейний лікар» поспілкувались з алергологинею та дізнались багато цікавого. Лікарка Владислава Барзилович розповідає: як відрізнити алергічний нежить від ГРВІ, що робити, якщо вкусила комаха та як жити з домашніми тваринами, якщо у вас алергія.

 

Як відрізнити застуду від алергічного риніту?

Під час ГРВІ у вас може підвищитись температура та погіршитись самопочуття. Застуда має чітку динаміку: спочатку стан погіршується, а потім поступово покращується. А от алергічний риніт (нежить) виникає раптово під час контакту з алергеном та минає, коли алерген зникає. Зайшли в кімнату з котом — відчули погіршення, вийшли — симптоми зникли. Алергія на цвітіння рослин теж має симптоми, подібні до ГРВІ (без температури). Але повторюються вони щороку в один і той самий період.
Також є різниця у виділеннях з носа. Під час ГРВІ виділення можуть бути різного кольору, вони змінюються, залежно від стадії хвороби. Алергічному нежитю ж притаманні тривалі рясні, прозорі та рідкі виділення.

 

 

Які сучасні методи лікування алергії?

Алергія лікується! Найбільш ефективний метод — алергенспецифічна імунотерапія (АСІТ). Як це працює? У людини за допомогою спеціального аналізу крові виявляють, на який алерген є реакція. Після цього препарат, що містить синтетичну молекулу алергену, вводять невеликими дозами протягом тривалого періоду. Організм звикає до алергену, негативна реакція зменшується, або з часом зникає. Крім того, є симптоматична та базова терапії.

 

 

Що робити, якщо вкусила бджола, комар та інші комахи?

Коли вас кусає комаха, шкіра набрякає і червоніє — це нормально. Для полегшення симптомів прикладіть щось холодне чи використайте протисвербіжні мазі (спитайте про них у сімейної лікарки чи лікаря). Якщо залишається жало, його треба видалити. Однак, якщо набряк збільшується та розповсюджується на все тіло, з'являється висип або набряк обличчя (або ж навіть втрата свідомості) — якомога швидше зверніться до швидкої допомоги. Якщо раніше у вас виникали подібні реакції, рекомендується завжди мати шприц з адреналіном. Адже подібний стан дуже небезпечний, якщо вчасно не надати допомогу. Щоб отримати детальну консультацію — звертайтесь до сімейного лікаря чи лікарки.

 

 

Чому виникає алергія, якої раніше не було і що з цим робити?

Будь-який хронічний стан треба навчитися контролювати. Алергія спадкова та може проявитися у будь-якому віці, тож нічого дивного, якщо ви стикаєтеся з нею у 18, 25 чи 40 років уперше. Більшість таких станів лікуються, та всі, без винятку — контролюються. Більше не потрібно виключати алерген на все життя, або терпіти неприємні симптоми. Зверніться до сімейного лікаря чи лікарки за консультацією та направленням до алерголога або алергологині.

 

 

Як жити з домашніми улюбленцями та алергією на них?

Зазвичай алергія на домашніх тварин лікується за допомогою АСІТ. Також застосовуються бар'єрні методи — варто обмежити доступ тварини до спальні та часто прибирати вдома. Якщо лікування не допомагає й захворювання прогресує, або з’являється бронхіальна астма — не рекомендується надалі жити з домашньою твариною. Проте це складне етичне питання, тож важливо враховувати всі «за» й «проти».

 

 

Алерген тварини зберігається у приміщенні протягом пів року. Тому, якщо хочете дізнатись, чи є у вас алергія на тварину — декілька днів без кота чи собаки в приміщенні не допоможуть. Зверніться до лікаря чи лікарки та пройдіть тестування на алерген.

 

 

Як сімейний лікар або лікарка можуть допомогти, якщо є алергія?

Звернення до сімейної лікарки або лікаря — перший крок у діагностиці. Вони також призначать симптоматичне лікування, та направлять до алерголога чи алергологині. Якщо маєте хронічні стани (бронхіальна астма, сезонна алергія), сімейний лікар або лікарка контролюють ефективність лікування та першими помічають прогресування захворювання.

 

Сподіваємось, ви не чхаєте після цього допису? Чи маєте прояви алергії, чи ні — стежте за своїм станом. 

Коментар
25/07/2024 Четвер
25.07.2024
24.07.2024
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром