«Єдиний ефективний метод попередження раку шийки матки – вакцинація», – гінекологиня Волинського перинатального центру

01 Травня 2023, 15:40
Гінекологиня Оксана Костючик 578
Гінекологиня Оксана Костючик

Рак шийки матки – основна причина смерті серед жінок репродуктивного віку в Україні. На жаль, статистично кожного дня, в Україні чотирьом жінкам встановлюється цей страшний діагноз.

Лікарка-гінекологиня Волинського обласного перинатального центру Оксана Костючик роз'яснює, чим небезпечний рак шийки матки, які обстеження варто пройти жінкам, щоб виявити онкологію.

Як зазначає гінекологиня, доведено, що причиною раку шийки матки є вірус папіломи людини. Даний збудник зустрічається практично у кожного шостого жителя планети, а 70% населення є носіями вірусу без клінічних проявів захворювання.

Також повторне зараження інфекцією можливе протягом життя, адже не у всіх перехворілих виникає стійкість до вірусу.

Папіломовірусна інфекція тривалий час може бути без клінічних проявів. Інкубаційний період становить кілька років, протягом яких пацієнт може заражатися різними типами вірусу, інфікуючи інших осіб.

Тільки після впливу провокуючих факторів – імунодефіциту, куріння, алкоголю, стресових ситуацій – виникають ознаки ВПЛ-інфекції.

У більшості випадків (85 відсотків) протягом двох років відбувається елімінація від інфекції, але у деяких пацієнтів патологія переходить в хронічну форму з розвитком інтраепітеліальних неоплазій і раку шийки матки – у 10-15%.

Тож для профілактики раку шийки матки гінекологиня радить дотримуватися простих правил:

  • Відвідайте акушер-гінеколога

  • Обов'язково, якщо не знаєте – дізнайтеся, чи ви є носієм ВПЛ

На сьогодні, згідно з клінічними настановами, заснованих на доказах і стандартів надання медичної допомоги – це є найважливіший метод своєчасної діагностики і попередження раку шийки матки. 

За словами лікарки, вже існують методики, за якими пацієнти зможуть визначити носійство ВПЛ шляхом самозабору.

Також варто пройти обстеження:

  • Цитоморфологічне обстеження

  • Кольпоскопія – при потребі

  • Мазок на флору, генітальні інфекції.

Лікар також може індивідуально визначити, які ще обстеження і консультації суміжних спеціалістів потрібні для виявлення онкології у жінок та на виявлення ВПЛ.

Для профілактики раку шийки матки ВООЗ також розробила рекомендації. Зокрема,  90% дівчат потрібно вакцинувати проти ВПЛ до 15 років. Найкраще розпочинати з 9 років, до першого статевого акту.

«Вакцинація найефективніша саме в цьому віці, оскільки вона стимулює продукування найбільшої кількості клітин для боротьби з інфекцією, або ж антитіл у передпідлітковому віці. Можна і потрібно також вакцинувати і хлопчиків», – каже гінекологиня.

Щоб виявити онкологію, 70% жінок мають пройти скринінгове обстеження за допомогою високоефективного ВПЛ тесту до 35 років і знову повторно до 45 років. 90% жінок, у яких виявили патологію шийки матки, мають отримати лікування. До речі, вакцинація проти ВПЛ не рекомендується усім дорослим старше 26 років. Але спільно вирішивши з лікарем, для деяких дорослих можливою є вакцинація у віці від 27 до 45 років, що не мають належної вакцинації.

Читайте також: Рак шийки матки та вакцинація проти вірусу папіломи людини

Як любомльчанам убезпечитись від наслідків вірусу папіломи людини: поради гінекологині Любомльського ТМО

Коментар
25/07/2024 Четвер
25.07.2024
24.07.2024
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром