Українських військових хочуть забезпечити можливістю зберігати біологічний матеріал для народження дитини

18 Березня 2023, 11:15
Українських військових хочуть забезпечити можливістю зберігати біологічний матеріал для народження дитини 1625
Українських військових хочуть забезпечити можливістю зберігати біологічний матеріал для народження дитини

Голова Комітету з питань здоров‘я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький взяв участь в круглому столі «Посттравматичне батьківство і материнство військовослужбовців в Україні».

За останні десять років в Україні поступово знижуються темпи народжуваності дітей: в 2010 році – 500 тисяч, в 2014 році – 400 тисяч, в 2021 році – менше 300 тисяч. Ще до війни кількість новонароджених зменшувалась. Наразі ситуація через бойові дії ще погіршується, що загрожує демографічною кризою, йдеться на сайті Верховної Ради. 

Як повідомив Михайло Радуцький у парламенті є дві ініціативи, спрямовані на збільшення темпів народжуваності.

Перша – це галузевий законопроєкт про допоміжні репродуктивні технології. Наразі сурогатне материнство в Україні легалізовано, але внаслідок відсутності чіткої законодавчої бази важко визначити, де межа між легальним використанням ДТР, а де злочинна схема із торгівлі дітьми. 

Тому пропонується захистити права дітей та батьків. Наразі у Верховній Раді зареєстровано три альтернативних законопроєкти (№6475, №6475-1, №6475-2). На даний час депутати напрацьовують спільну редакцію, яка буде узгоджена з усіма авторами, та планують подати документ на розгляд парламенту. 

Друга – це законопроєкт №8011 (про внесення змін та доповнень до деяких законів України з метою забезпечення прав учасників війни на біологічне посттравматичне батьківство/материнство). Документ пропонує у випадку, якщо військовий чи військова захочуть здати біологічний матеріал для продовження роду, забезпечення державою його зберігання.

«Як один з авторів законопроєкту вважаю, що це важлива ініціатива. Адже держава має забезпечити умови для збереження генофонду нації», – повідомив Михайло Радуцький.

В той же час, за його словами, є декілька дискусійних питань, які потрібно вирішити до розгляду документу у Верховній Раді:

  • створення державного кріобанку або визначення умов, на яких можна залучити приватні кріобанки;
  • заборонити вивіз біологічного матеріалу за кордон;
  • вирішити питання, що робити із біологічним матеріалом, якщо військовий або військова загинули;
  • визначити джерела фінансування державної програми зі зберігання біологічного матеріалу.

Він зазначив, що найближчим часом авторський колектив внесе відповідні поправки до законопроєкту №8011.

«Важливо допрацювати документ, щоб після ухвалення він реально діяв, а не залишався лише на папері. Але зазначу, що головний комітет із підготовки проєкту закону - Комітет ВР з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів.

На мою думку, паралельно із ухваленням законопроєкту №8011 Мінсоцу та профільному комітету потрібно переглянути пільги військовим. Наші герої мають отримати такі соціальні гарантії, щоб вони, розуміючи ризик, захотіли заводити дітей. Також, нагадаю, що продовжується за ініціативи першої леді Олени Зеленської розробка Національної програми психічного здоров’я та психологічної підтримки», - наголосив Михайло Радуцький.

Коментар
26/03/2023 Субота
25.03.2023
24.03.2023