На Волині зареєстрували спалах епідемічного паротиту, захворіло п'ятеро дітей

15 Лютого 2023, 08:25
На Волині зареєстрували спалах епідемічного паротиту, захворіло п'ятеро дітей 1835
На Волині зареєстрували спалах епідемічного паротиту, захворіло п'ятеро дітей

У Волинській області зареєстрували епідускладнення з епідемічного паротиту.

В одній родині зареєстрували шість випадків даного захворювання, в тому числі п'ять – серед дітей. Протікання середньої форми важкості, повідомляють у Волинському обласному центрі контролю та профілактики хвороб.

Фахівці оперативно розпочали епідрозслідування. Лікарі-епідеміологи структурних підрозділів ДУ «Волинський ОЦКПХ МОЗ»  провели протиепідемічні заходи у вогнищах, встановили коло контактних, вивчили їх вакцинальний статус, надали рекомендації щодо організації проведення протиепідемічних заходів, аби локалізувати та не допустити поширення хвороби.

Читайте також: (Не) дитяча хвороба: як уберегтися від паротиту, відомого як свинка

Довідково. У Волинській області протягом останніх 10 років реєструвалася  спорадична захворюваність на епідемічний паротит, захворіло 54 особи. Найбільше реєструвалося у 2014 році — 17 випадків, найменше у 2018-2019 роках — по два випадки. 

Отже, така ситуація може бути початком чергового підйому захворюваності епідемічним паротитом з характерним інтервалом циклічності у 3-5 років.

Клінічна картина.

Епідемічний паротит, за характерну клінічну картину в народі називають «свинкою». Найчастіше захворювання трапляється в дитячому чи підлітковому віці.  Викликане параміксовірусом, воно є не настільки заразним, як вітрянка чи кір, але ще більш небезпечним, бо вражає залозисту тканину та викликає її збільшення. Саме тому характерним симптомом є виражений набряк привушних залоз та зміна зовнішнього вигляду людини, що і спричинило виникнення народної назви.

Захворювання супроводжується гарячкою, загальною інтоксикацією, ураженням слинних, а іноді статевих, молочних та підшлункової залоз, центральної нервової системи.

Джерело інфекції — хвора людина, яка виділяє збудника епідемічного паротиту зі слиною і носовим секретом. Також збудник виділяється з сечею. Заразити можна повітряно-крапельним шляхом та через предмети побуту (посуд, рушник, іграшки), які забруднені виділеннями хворого. Сприйнятливість до захворювання дуже висока. 

Інкубаційний період при «свинці» триває 11-23 днів (частіше — 15-19). Крім того, за два дні до настання хвороби спостерігається продромальний період, коли людина поширює інфекцію і заражає оточуючих. При цьому вона страждає від головного болю, болю в м’язах, порушення сну, ознобу, поганого апетиту.

У старшій віковій групі  та у не вакцинованих прояви паротиту та наслідки можуть бути значно тяжчими і навіть летальними. Вірус може викликати менінгіт, енцефаліт та глухоту, а в хлопчиків у майбутньому може привести до безпліддя.

Існує також і безсимптомна форма  епідпаротиту, коли людина відчуває себе повністю здоровою. Однак вона є джерелом та може заразити оточуючих.

Нагадуємо! Фахівці ДУ «Волинський обласний центр контролю і профілактики хвороб МОЗ Україна» проводить дослідження методом ПЛР на виявлення РНК вірусу епідемічного паротиту. Зразки матеріалу відбираються у закладах охорони здоров’я. Для цього необхідно звернутися до сімейного лікаря.

Важливо пам’ятати! Епідемічний паротит належить до вірусних хвороб і тому єдиним способом попередження його розвитку є вакцинація! Вакцинація здійснюється комплексним імунобіологічним препаратом КПК,  передбачає введення дитині багатокомпонентної вакцини, що захищає організм від вірусів трьох інфекційних захворювань – кору, епідемічного паротиту та краснухи. Щеплення проти кору, паротиту та краснухи є в Національному календарі профілактичних щеплень. Вакцини проти цих захворювань закуповують державним коштом, тому вони є безоплатними та якісними.

Батьки маленьких дітей, які пропустили щеплення, можуть просто звернутися до свого педіатра або сімейного лікаря та спланувати візит. Для внутрішньо переміщених осіб не потрібно укладати нову декларацію з лікарем – достатньо просто прийти до медзакладу. 

Схема вакцинації:

  • Перша доза ін’єкційно в 12 місяців
  • Друга доза ін’єкційно в 6 років

В одній дозі дитина отримує захист одразу від трьох небезпечних хвороб

Коментар
14/01/2025 Вівторок
14.01.2025