В цьому епідсезоні на Рівненщині переважає вірус грипу типу А: в чому його небезпека

06 Січня 2023, 13:43
В цьому епідсезоні на Рівненщині переважає вірус грипу типу А: в чому його небезпека 1343
В цьому епідсезоні на Рівненщині переважає вірус грипу типу А: в чому його небезпека

Понад два роки пандемії коронавірусної хвороби про грип не було чути – на фоні зашкалюючих цифр захворюваності на COVID-19, захворюваність грипом виглядала мізерною. Але… 

Але, як відомо, грип нікуди не зникає він чекає слушного часу. В природному середовищі кожен збудник займає свою нішу. І якщо якийсь збудник зникає, його місце займає другий. Коронавірус зараз вже втрачає свій епідемічний потенціал у зв’язку з набуттям людством колективного імунітету завдяки хворобі або вакцинації. А грип навпаки набирає свою силу внаслідок тривалої низької захворюваності та відсутності вакцинального імунітету, роз'яснюють у телеграм-каналі Рівненського обласного центру контролю та профілактики хвороб. 

Існує три типи вірусів грипу – А, В і С, які відрізняються за своєю будовою і викликають захворювання різної тяжкості. Вірус грипу А викликає найбільш важкі форми грипу, а також він є причиною сезонних епідемій та пандемій. Особливою ознакою вірусів грипу є їх мінливість, що дає йому змогу кожен рік уникати дії людського імунітету.

Читайте також: На Рівненщині 12 дітей захворіли на коронавірус

Що таке вірус грипу типу А

Наразі на Рівненщині циркулює грип типу А. Вірус грипу типу А поділяється на підтипи в залежності від наявності 2 поверхневих білків (антигенів) — гемаглютиніну (Н) і нейрамінідази. Сезонний грип найчастіше викликають віруси підтипів H1N1 та H3N2 (у деякі сезони H2N2), дуже рідко — віруси грипу В. Вірус грипу А характеризується значною антигенною мінливістю, що створює ризик виникнення сезонних епідемій кожного року і необхідність щорічного оновлення складу вакцин.

Читайте такожУ Ковельському МТМО через COVID-19 закликали обмежити відвідування пацієнтів

Вірус грипу А більш контагіозний, тобто заразний, аніж віруси грипу В чи С. Джерелом і резервуаром його є людина. Інкубаційний період може тривати до семи днів, у середньому два-чотири дні, іноді навіть декілька годин. Передача вірусу здійснюється повітряно-крапельним шляхом. З краплями слизу під час кашлю і чхання вірус грипу розлітається довкруги та при вдиханні повітря попадає на слизову носа, рота, очей. Крапельки слизу можуть осідати на предметах довкола, а потім люди руками заносять собі збудника із забруднених поверхонь (рушник, посуд, клямки, брудні руки тощо) на губи, в ніздрі, у ротову порожнину, а звідти – у дихальні шляхи.

Читайте такожВ Україні подовжили карантин через COVID-19

Симптоми грипу типу А

Основні симптоми грипу — це швидкий початок, висока температура та ознаки інтоксикації (озноб, слабкість, ниючі болі в м'язах, головний біль), нежить, кашель, сльозотеча. Для захворювань, викликаних вірусами типів В і С, характерний легкий перебіг, тому часто вони протікають по типу легкого ГРВІ, яке не викликає ускладнень.

Чим небезпечний грип типу А

Для грипу А, який наразі переважає в структурі ГРІ, характерно виникнення ускладнень. Найчастіше це – пневмонія (до 90%). На фоні покращення загального стану – зниження температури, зменшення симптомів інтоксикації, виникає повторне підвищення температури тіла, кашель стає нав’язливим, сильним (сухим або вологим), з’являється задишка. 

Ігнорувати ці симптоми ні в якому разі не можна, потрібно негайно звертатись до лікаря, щоб не втратити дорогоцінний час в лікуванні пневмонії. Інші ускладнення викликаються або безпосередньо вірусом грипу – міокардит, нефрит, енцефаліт, або приєднанням бактеріальної флори – гайморит, гнійна ангіна, бронхіт, бактеріальна пневмонія і таке інше. Ці ускладнення також потребують втручання спеціаліста, тому що вимагають призначення антибіотиків та інших сильнодіючих препаратів. І часто такі стани потребують госпіталізації.

Профілактика 

Отож, щоб не зустріти Різдво в ліжку з температурою, дотримуйтесь простих правил профілактики грипу: уникайте хворих грипом та місць скупчення людей, носіть маску при виникненні у вас симптомів захворювання та в громадських місцях, мийте руки після відвідування магазинів, транспорту та інших місць, де можуть бути хворі люди, дотримуйтесь «кашлевого етікету», подбайте про свій імунітет – зробіть щеплення перед сезонним підвищенням захворюваності.

Коментар
25/04/2024 Середа
24.04.2024
23.04.2024