Сода, йод і лушпиння картоплі: п'ять міфів народної медицини

31 Грудня 2022, 16:13
Сода, йод і лушпиння картоплі: п'ять міфів народної медицини 2845
Сода, йод і лушпиння картоплі: п'ять міфів народної медицини

Сімейна лікарка руйнує п'ять популярних міфів та пояснює, чим загрожує «народне» самолікування.

Народна медицина досі популярна серед українців і українок. Про це свідчить великий попит на статті про лікування «бабусиними» методами в інтернеті й газетах. Поради такого штибу часто публікують навіть провідні українські ЗМІ з мільйонною аудиторією, пише платформа Твій сімейний лікар.

Причина затребуваності очевидна: народні методи доступні всім, а засоби від меду до алое майже завжди під рукою. Та чи безпечна така самодіяльність? Сімейна лікарка Анастасія Михайловська розвінчала п'ять найрозповсюдженіших міфів народної медицини, а також пояснила, чому в лікуванні все-таки варто дотримуватись принципу доказовості.

Міф 1. Лушпиння картоплі лікує кашель

Почнемо з найпопулярнішого народного методу. Його прихильники й прихильниці стверджують: вдихання гарячого відвару з лушпиння картоплі рятує від кашлю. Але не все так просто.

Від гарячої пари кашель тільки частішає: запалені бронхи набрякають, мокротиння в них розбухає й не може вийти назовні. Інші розповсюджені наслідки картопляної інгаляції — підвищення температури тіла, втрата свідомості, швидке розповсюдження інфекції, що призводить до погіршення загального самопочуття. Також вдихання гарячих парів загрожує опіком очей, шкіри обличчя, носогорла. Особливо це стосується дітей та людей старше 60 років.

Міф 2. Розтирання спиртом чи горілкою збиває високу температуру

Спиртові розчини не знизять температуру тіла, натомість можуть спровокувати сухість шкіри та опік слизових оболонок. А у людини з хронічним гепатитом або бронхіальною астмою така процедура може викликати запаморочення, нудоту, загальну слабкість.

Тим паче не можна таким чином лікувати дітей. Адже через шкіру спирт швидко всмоктується в кров, і це може призвести до алкогольної інтоксикації навіть з невеликою дозою розчину. Крім того, у малечі спирт швидко знижує температуру шкіри, викликаючи спазм судин, а це може спричинити втрату свідомості.

Міф 3. Тепла грілка від будь-якого болю

Чимало сайтів пропонують послабити біль у тілі за допомогою теплої грілки. Мовляв, болить зуб — прикладіть грілку, болить поперек — зробіть те ж саме. Грілка сама по собі не несе небезпеки. Однак теплу грілку категорично не можна використовувати у разі будь-якого болю в животі. Більшість хвороб черевної порожнини під впливом тепла лише погіршать загальний стан людини.

Біль від гаймориту, запалення нирок, пневмонії — тепла грілка і тут не допоможе, а лише посилить інфікування. Крім того, теплу грілку варто з особливою обережністю використовувати людям з цукровим діабетом, панкреатитом, варикозною чи гіпертонічною хворобою, оскільки надмірне тепло їм тільки зашкодить.

Міф 4. Болить зуб — змастіть йодом

Йод насправді не має протибольових чи протизапальних властивостей. Якщо ж проводити будь-які, навіть незначні маніпуляції з йодом у ротовій порожнині, це ще й може призвести до опіку слизової. Крім того, якщо на хворий зуб із пошкодженою емаллю покласти вату з йодом, це з великою ймовірністю викличе опік пульпи зуба і тільки посилить біль. А якщо йод у хворому зубі проникне глибше пульпи ­— це взагалі може спалити зубний нерв.

Міф 5. Сода від печії

Мабуть, кожен і кожна з нас хоча б кілька разів на рік відчуває шлункову печію. Розчин соди дійсно нейтралізує кислоту шлункового соку й може зменшити неприємні відчуття, втім це короткочасний ефект. Насправді сода збільшує кількість вуглекислого газу в шлунку. Стінки шлунку розтягуються, кількість шлункового соку збільшується — і печія повертається з новою силою.

У разі виразкової хвороби «лікування» содою взагалі загрожує шлунково-кишковою кровотечею. Ба більше, розчин соди  подразнює слизові оболонки не лише шлунку, а й всього шлунково-кишкового тракту, і може спровокувати хімічний опік.

Поради, засновані на доказовій медицині — безпечні, дієві та можуть врятувати ваше життя. Такими порадами наповнені сторінки соціальних мереж проєкту «Твій сімейний лікар» у Facebook та Viber. Там же можна дізнатись, як отримати лікарську консультацію під час війни, що треба знати про електронні рецепти, направлення тощо.

Також проєкт запрошує лікарів і лікарок підписуватись на канали у Viber та Telegram. Там доступні регулярні новини, корисні матеріали, навчальні вебінари й онлайн-курси, поради від найкращих медичних фахівців і фахівчинь.

 

Коментар
21/07/2024 Неділя
21.07.2024
20.07.2024
13:43
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром