Чим небезпечна патологічна одержимість здоровим способом життя та правильним харчуванням

02 Грудня 2022, 15:39
Чим небезпечна патологічна одержимість здоровим способом життя та правильним харчуванням 1200
Чим небезпечна патологічна одержимість здоровим способом життя та правильним харчуванням

Донедавна до розладів харчової поведінки відносили лише анорексію та булімію, але зараз все частіше психотерапевти стикаються з феноменом нав'язливого бажання вживати тільки «здорові» продукти. Здавалося б, що у цьому поганого? 

Безперечно, здоровий спосіб життя гідний похвали. Збалансоване харчування та контроль ваги у поєднанні із заняттями спортом допомагає уникнути багатьох недуг, ожиріння, уповільнює старіння та піднімає настрій, роз'яснюють у Рівненському обласному центрі контролю та профілактики хвороб. 

Проте все має бути в міру, у всьому треба дотримуватись золотої середини. 

Патологічна одержимість здоровим способом життя та правильним харчуванням може призвести до розладу харчової поведінки.

Отже, орторексія (від грецького ὀρθός — «правильний» та ὄρεξις — «апетит») – це патологічне прагнення харчуватись виключно здоровою, корисною їжею. Передумови до орторексії можуть бути різними: хтось почав із того, що хотів скинути зайву вагу, а хтось просто захопився ідеями здорового способу життя, зокрема харчування. 

Спочатку інтерес адекватний і може добре позначатися на самопочутті та зовнішньому вигляді людини. Але поступово переростає на занепокоєння і перетворюється на проблему.

Точна причина орторексії невідома. Широка увага до трендів здорового харчування в соціальних мережах могла сприяти розвитку орторексії у деяких людей. Багато інших факторів підвищують шанси на розлад харчової поведінки – низька зацікавленість або вибагливість у їжі, низька самооцінка, завищені вимоги до себе, соціальна пропаганда (нав’язливе впровадження ідей про «здорове», «екологічне» та «правильне» харчування «гарантує» стрункість, красу, успіх і молодість), прагнення до самовдосконалення, мода на красу.

Ознаки орторексії:

- вибір продуктів харчування виключно за якісними характеристиками, а не особистими смаковими уподобаннями;

- жорстке обмеження набору продуктів, які людина їсть (цукор, сіль, алкоголь, кофеїн, глютен, дріжджі, консерванти, ГМО та інші продукти під суворою забороною);

- високий рівень стресу, коли «безпечні» або «здорові» продукти недоступні;

- нав’язливе стеження за певними обліковими записами про їжу та «здоровий спосіб життя» в соціальних мережах;

- страх перед забороненими продуктами (до розвитку фобії);

- переважне спілкуватися зі «своїми людьми» (хто поділяє ваше захоплення здоровим харчуванням) та уникання «чужих» (хто вживає «шкідливу» їжу);

- уникання ресторанів та громадських закладів (страх до страв, що були приготовані по-іншому, не по своєму способу);

- підвищене занепокоєння щодо корисності інгредієнтів у харчових продуктах.

Хоча орторексія не є «офіційним» розладом харчової поведінки, але вона може мати таке ж клінічне значення, як і будь-який інший розлад і може мати серйозні наслідки для фізичного та психічного здоров’я (анемія, анорексія, гормональні порушення, виснаження, психічні розлади, депресія, тривога, втрата ваги, зменшення активності в соціумі, замкнутість, звуження кола інтересів на користь здорового харчування).

Профілактика орторексії:

- підвищувати самооцінку та впевненість у собі;

- не захоплюватися дієтами та завжди обговорювати їхню доцільність із фахівцем;

- вибирати продукти з орієнтацією не лише на її корисність, а й на смакові уподобання;

- вчитися насолоджуватися смаком, ароматом та зовнішнім виглядом їжі;

- присвячувати свій час не лише захопленості здоровому способу життя, а й улюбленим хобі;

- уникати модних дієтичних тенденцій, впливових знаменитостей і дієтичних порад з ненадійних джерел. 

Як допомогти людині з орторексією?

Батьки, родина чи друзі у співпраці з фахівцем із психічного здоров’я, дієтологом відіграють важливу роль у відновленні здорового харчування. Одужання означає набагато більше, ніж просто припинення дієт та обмежень. Потрібно розібратися в законах раціонального харчування, навчитися по справжньому приймати та любити своє тіло і усвідомити, що ідеальна їжа не зробить вас краще, ніж ви є.

Коментар
Код блоку:
03/02/2023 П'ятниця
03.02.2023
02.02.2023
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром