Чим небезпечні для вагітних домашні коти та собаки

15 Жовтня 2022, 10:48
Чим небезпечні для вагітних домашні коти та собаки 1969
Чим небезпечні для вагітних домашні коти та собаки

Домашні тварини є невід'ємною складовою нашого життя. Чотириногий друг - найкращий психолог і помічник в питаннях соціальної адаптації. 

Разом із тим він може обдаровувати людей збудниками інфекційних та інвазійних захворювань, загальних для людини та тварин – антропозоонозів, пишуть в телеграм-каналі Рівненського обласного центру контролю та профілактики хвороб.

Одне з них, найнебезпечніше для вагітних жінок та дітей, – токсоплазмоз. Захворювання характеризується ураженням нервової системи, очей, скелетної мускулатури, серцевого м’яза, збільшенням лімфовузлів, печінки та селезінки. Часто має безсимптомний перебіг і після первинного інфікування більше, ніж у 95-98% випадків стає хронічним.

Основним джерелом є інфекції домашня кішка (її випорожнення). У випадку первинної інфекції у вагітної матері, в дитини діагностують вроджений токсоплазмоз. У дітей, здорових при народженні, може виникати асоційоване з токсоплазмозом ураження через багато років, що може включати глухоту, мікроцефалію, низький IQ, ураження очей. Інфікування плода на ранніх термінах його розвитку призводить до загибелі в 60-70% випадків.

Скринінг на токсоплазмоз є важливою діагностичною процедурою. Доказом відсутності захворювання може бути лише комплексне дослідження (негативний результат на імуноглобулін G та негативна ПЛР). Якщо у крові відсутні імуноглобуліни G, аналіз на токсоплазмоз бажано повторювати щомісяця – півтора впродовж усього терміну вагітності. При дослідженні у домашніх улюбленців методом ПЛР, у котів необхідно здавати на аналіз кал та кров, у собак та інших тварин – кров, слину.

Дієвим методом попередження інфекції у матері є зміна поведінки та звичок: відмова від споживання сирого м’яса, ретельне миття рук після обробки м’яса та роботи з землею. Кішок, які їдять сире м’ясо (мишей, залишки сирої їжі людини) слід вважати потенційно інфікованими, а їхні фекалії ізолювати від вагітних жінок, оскільки однією з небезпек є прибирання котячого туалету.

Поява будь-яких незвичайних симптомів у домашньої тварини – привід для того, щоб вагітна жінка доручила турботу про неї іншим членам сім'ї. Собаки також хворіють на токсоплазмоз – він уражає систему кровотворення. Собака не є остаточним хазяїном і резервуаром паразитів, оскільки розмножуються вони тільки в котячому організмі. Але, якщо ваш улюбленець втратив апетит, став млявим, має виділення з носа чи очей, кашель чи чхання, не полінуйтеся зводити його до ветеринарної лабораторії. 

Пам'ятайте, що ви несете відповідальність за здоров'я домашніх тварин, а від їхнього стану залежить ваша безпека

Коментар
20/03/2025 Середа
19.03.2025
18.03.2025