Діагностика організму починається з аналізу крові

28 Вересня 2022, 13:13
Діагностика організму починається з аналізу крові 378
Діагностика організму починається з аналізу крові

Про загальний аналіз крові, звичайно, чули всі. А от що це за аналіз та в чому його важливість – відповісти зможе далеко не кожен. Тож спробуємо розібратися, що це за тест та в яких випадках його потрібно здавати.

Отож, загальний аналіз крові – це своєрідний «індикатор» стану здоров'я людини. Він досліджує загальний стан організму пацієнта, допомагає лікарю поставити правильний діагноз, а також підтвердити алгоритм дій при лікуванні. Так само дослідження покликане спростувати певні підозри.

Завдяки такому тесту можна виявити низку патологій: гострі або хронічні запальні процеси різного характеру, алергічні реакції, порушення кровотворення… Таке дослідження можна зробити, зокрема, в лабораторії Ніколаб. На сайті закладу, в ось цьому розділі – https://nikolab.com.ua/uk/prices/1081-2/ детально розписано про те, як саме відбувається дослідження, описані окремі показники, аби пацієнт мав детальне уявлення про функції крові.

 

До прикладу, Еритроцити (RBC) – це клітини крові, що не містять ядра, їхня основна функція – транспортування кисню з легенів до тканин і перенесення СО2 із тканин до легенів. Цей процес здійснюється за допомогою гемоглобіну, що міститься в еритроцитах.

Зниження кількості еритроцитів призводить до анемії, тобто знекиснення еритроцитів у кров’яному руслі, дефіциту гемоглобіну та його здатності переносити кисень. На цей процес впливають численні фактори.

Підвищення кількості еритроцитів, еритроцитоз – одна з характерних ознак еритремії. Еритроцитоз може бути абсолютним, відносним і фізіологічним. Фізіологічний еритроцитоз спостерігається в новонароджених у перші дні життя, під час великих фізичних навантажень, у разі зневоднення та голодування.

Також, діагностуючи анемію або еритроцитоз, використовують низку характеристик еритроцитів.

Середній об’єм еритроцитів (MCV) – цей показник означає наявність мікроцитозу, макроцитозу еритроцитів.

Середній вміст гемоглобіну в еритроциті (MCH) – цей показник є ознакою наявності нормохромної, гіпохромної або гіперхромної анемії.

Середня концентрація гемоглобіну в еритроциті (MCHC) – показник використовується для діагностики анемій.

Ширина розподілу еритроцитів (RDW-CV) – показник, який дає оцінку анізацитозу еритроцитів (кількісна оцінка еритроцитів за розміром).

Гемоглобін (HGB) – білок, головна функція якого полягає в транспортуванні кисню від легенів до тканин, у виведенні СО2 з органів, а також регуляції кислотно-основного стану. Зниження гемоглобіну призводить до порушення всіх перерахованих процесів. Інтенсивні фізичні навантаження можуть призводити до збільшення концентрації гемоглобіну в крові. У разі високої концентрації > 200г/л спостерігається закупорювання капілярів унаслідок згущення крові.

Гематокрит (HCT) – співвідношення об’єму еритроцитів до об’єму рідинної частини крові. Збільшення гематокриту відбувається також у випадках збільшення кількості еритроцитів, або зменшення об’єму рідинної частини крові, що буває від надмірної втрати рідини організмом (наприклад, від діареї). Зниження гематокриту спостерігається при зменшенні кількості еритроцитів.

Тромбоцити (PLT) – клітини крові, основна функція яких – участь у згортанні крові. У людей без порушень системи кровотворення, вміст тромбоцитів збільшується під час піднімання на висоту, в період зими, після інтенсивного фізичного навантаження, травматичних пошкоджень, а також у курців. Зниження вмісту тромбоцитів відбувається в період менструації, під час вагітності, а також при патологічних процесах.

Лейкоцити (WBC) і лейкоцитарна формула – клітини крові, що борються з інфекціями. Підвищення вмісту лейкоцитів, без порушення  в системі кровотворення, може бути ознакою інфекцій (бактеріальної, вірусної, грибкової), гострих запальних процесів в органах, травматичних уражень тканин, захворювання щитоподібної залози, гострих кровотеч, злоякісних пухлин.

 

Аналіз на холестерин: кому здавати і навіщо

 

Хвороби серцево-судинної системи – лише частина захворювань, пов’язаних із порушенням рівня холестерину в корові. Порушення ліпідного обміну часто безпосередньо пов'язані з надмірною вагою, ожирінням і навіть розвитком діабету. Саме тому регулярна ліпідограма є настільки важливою, особливо для людей із хронічними хворобами та тих, хто не надто дотримується здорового способу життя.

Ліпідограма – аналіз крові, який вимірює загальний холестерин і фракцію, а також жирні кислоти, звані тригліцеридами, в крові. Дослідження спрямоване на визначення основних чотирьох параметрів: ЛПНЩ-холестерину, холестерин ЛПВЩ, загальний холестерин, тригліцериди.

 

Ліпідограма повинна розглядатися як профілактичний аналіз, який проводиться кожні 5 років, починаючи з 20-річного віку. Особливо дослідження рекомендується людям, у яких є родичі з захворюваннями серцево-судинної. системи. Але також виділяють і основні показання, коли ліпідограму слід провести обов'язково:

оцінка ризику серцевих ускладнень під час перебігу ішемічної хвороби серця, гіпертонії, діабету, метаболічного синдрому, ожиріння і гіперурикемії;

·        у разі появи навколо очей жовтих, темних плям;

·        у разі патологій печінки, де відзначається пошкодження тканин органу;

·        за наявності діабету будь-якого типу;

·        за наявності гіпертиреозу або гіпотиреозу;

·        коли відзначається порушення периферичного кровообігу;

·        у разі захворювань підшлункової залози.

Крім того, ліпідограма рекомендується людям з таких категорій:

·        всі жінки, старші 45 років;

·        всі чоловіки, старші 35 років;

·        курці;

·        пацієнти з гіпертонією.

Аналіз на холестерин рекомендується всім жінкам старше 45 років та чоловікам, старші 35 років. Після 50 років проводити аналіз слід кожні два роки, а якщо значення підвищуються – кожен рік. Люди, які приймають препарати для зниження рівня холестерину, повинні здавати ліпідограму ще частіше – кожні шість місяців.

 

Коментар
25/07/2024 Четвер
25.07.2024
24.07.2024
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром