Куріння є основною причиною розвитку серцево-судинних, онкологічних та легеневих хвороб

14 Вересня 2022, 11:11
Куріння є основною причиною розвитку серцево-судинних, онкологічних та легеневих хвороб 975
Куріння є основною причиною розвитку серцево-судинних, онкологічних та легеневих хвороб
«Куріння вбиває» часто сприймається, як абстрактна фраза — саме тому багато людей не до кінця усвідомлює всі ризики, пов’язані із вживанням тютюнових виробів. 
 
Тоді як тютюн вбиває близько половини людей, які його вживають, та є однією з основних причин розвитку серцево-судинних, онкологічних, легеневих хвороб та передчасної смертності, йдеться на сторінці Волинського обласного центру контролю та профілактики хвороб у фейсбуці. 
 
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, щороку понад 8 мільйонів людей в усьому світі помирають через хвороби, спричинені вживанням тютюну, а в Україні куріння забирає в середньому 85 000 життів — 12% від загальної смертності.
 
Тютюновий дим шкідливий у всіх його проявах — перелік захворювань, на перебіг і результат яких негативно впливає куріння, налічує понад 100 різноманітних хвороб. До того ж у середньому, курці живуть на 16 років менше за некурців, а якість їхнього життя часто є суттєво гіршою через супутні захворювання та погане самопочуття.
 
Проте в групу ризику потрапляють не лише постійні споживачі тютюнових виробів. Пасивні курці також мають ризик отримати низку неінфекційних захворювань. А особливо небезпечним пасивне куріння є для дітей — тож за можливості захищай їх від тютюнового диму.
 
Що можемо сказати про безпечність електронних пристроїв для куріння? Лише те, що це черговий міф, яким нас годують тютюнові корпорації задля «впарювання» своїх нових продуктів. Зідно зі звітом ВООЗ, використання електронних сигарет із вмістом нікотину призводить до появи нікотинової залежності. У той час аерозоль е-сигарет — неважливо, з нікотином чи без нього — може викликати збій у роботі деяких клітин людського організму. Тож їх постійне вживання спричинятиме розвиток серцево-судинних чи онкологічних захворювань, а також проблеми із репродуктивним здоров’ям та дихальною системою.
 
Те ж стосується і систем для нагрівання. Дослідження вказують на те, що в їх аерозолі міститься понад 50 канцерогенів, тобто майже стільки ж небезпечних сполук, що і у звичайному сигаретному димі. Більш того, рівні токсичності 22-х зі згаданих сполук у 2 рази вищі за їх відповідники у звичайних сигаретах.
 

Причини кинути курити:

 
1. Здоров’я. Відмовившись від тютюнових виробів, ти отримуєш всі шанси прожити довше, якісніше й щасливіше життя.
 
2. Фінансові переваги. Часто люди навіть не замислюються над тим, які суми вони витрачають на тютюновий дим. Пропонуємо підрахувати: якщо за день ти викурюєш пачку сигарет вартістю, скажімо, 50 гривень, це означає що твої річні витрати на тютюн становлять близько 18 000 гривень!
 
3. Зовнішній вигляд. Нікотин негативно впливає на шкіру: вона стає сухою та набуває сіруватого кольору. Через надмірну сухість шкіри навколо очей та рота швидше з’являються зморшки. А ще від куріння жовтіють зуби та кінчики пальців. Така собі перспектива, правда?
 
4. Відчуття свободи. Куріння це кайдани! Згадай ті часи, коли ти виходив/ла на вулицю без страху про забуті сигарети чи запальничку, спілкувався з рідними чи близькими без перерв, пов’язаних із залежністю. Ці часи можна повернути.
 

Як кинути курити?

 
Будь-яка успішна справа починається з написання плану. Користуючись нашими підказками, створи свій власний план відмови від куріння:
  • признач дату відмови від куріння протягом двох наступних тижнів;
  • повідом родину та друзів про своє рішення — кидати курити простіше з підтримкою найближчих;
  • сформулюй та запиши причини відмови від куріння;
  • склади перелік ситуацій, коли ти зазвичай куриш, аби з’ясувати, що може спровокувати тебе закурити;
  • позбався усіх нагадувань про куріння (викинь з дому, машини та робочого місця усі тютюнові вироби, запальнички, попільнички; натомість, у ті місця, де ти раніше зберігав сигарети, можна покласти льодяники, соломинки, нікотинові пластирі тощо);
  • подумай про невеличкі заохочення для себе за певні досягнення (наприклад, коли ти протримався/лась без сигарет тиждень тощо).
Шукай більше лайфхаків з відмови від куріння на сайті www.stopsmoking.org.ua, а за потреби не соромся звернутися за професійною допомогою до сімейного лікаря, нарколога чи психотерапевта — це суттєво підвищить твої шанси на успіх.
Коментар
18/04/2024 Четвер
18.04.2024
17.04.2024