Дев'ять технік, які допоможуть батькам відновити емоційну напругу під час війни

05 Серпня 2022, 12:00
Дев'ять технік, які допоможуть батькам відновити емоційну напругу під час війни 943
Дев'ять технік, які допоможуть батькам відновити емоційну напругу під час війни

Війна — це постійне перебування в режимі виживання. У зв’язку з постійною тривогою та емоційною напругою наша психіка зараз потребує особливої підтримки. 

Разом з психологинею та експерткою проєкту «Важливо як ніколи» Наталею Пашко у МОЗ розповідають про ефективні техніки відновлення емоційної рівноваги, та на які реакції організму варто звернути увагу.

Якщо ви знаходитесь у відносній безпеці, важливо відстежувати такі симптоми:

- посилене серцебиття навіть в стані спокою;

- проблеми зі сном;

- відсутність апетиту;

- раптове тремтіння;

- панічні атаки, відчуття браку повітря;

- нав'язливі спогади; неприйняття змін, які принесла війна;

- відчуття запахів та/або звуків, які нагадують про травматичну подію;

- відмова наповнитись ресурсом: вийти на прогулянку, зробити собі щось приємне.

Вони сигналізують, що ваша психіка потребує допомоги. Не соромтесь звертатись до професіоналів/ок – лікарів/ок-психотерапевтів/ок або групи підтримки для батьків. А деякі техніки, щоб опанувати свої емоції, ви можете практикувати вже зараз:

  • Озирніться і назвіть три речі. Наприклад: «Я бачу дерево, червону квітку та корабель». Так ми заземлюємось і повертаємо психіку в стан «тут і зараз».
  • Стежте за тим, як ви дихаєте. Дихання повертає нас у тіло. Покладіть вашу долоню на живіт, вдихайте носом та видихайте ротом, можна через звучання «ааа» або «ооо».
  • Стисніть кулаки. Відчуйте легке поколювання нігтів на долонях (обережно, якщо у вас довгі нігті). Це також повертає нас до тілесних реакцій.
  • Станьте прямо. Пальцями ніг виконуйте рухи, наче загрібаєте землю.
  • Якщо ви відчули запах, який повертає до неприємних спогадів — понюхайте щось контрастне.
  • Практикуйте з дітьми техніку безпечного місця. Це може бути сфантазоване місце. Попросіть дитину намалювати або сконструювати його з чого завгодно.
  • Тілесні техніки — наприклад, обійми. Також можна встати на підлогу, трохи зігнути ноги, нахилити голову та потрясти, ніби хочете витряхнути з себе свою тривогу. 
  • Техніка ковдринка. Обійміть себе руками дуже міцно. Така техніка точно сподобається дітям! Важливо обіймати плече та низ живота. Так ми ніби кажемо своєму тілу, що поруч є захист. Це може допомогти, якщо ви в укритті й чуєте звуки вибухів. 
  • Не забувайте про доступні приємності. Приділіть собі час на те, щоб посмакувати ранкову каву або просто побудьте кілька хвилин в тиші. Знайдіть точку заземлення особисто для вас.
Коментар
Код блоку:
13/08/2022 П'ятниця
12.08.2022
12:00
11.08.2022