У селі на Рівненщині хлопець захворів на ботулізм

02 Липня 2022, 10:14
На Здолбунівщині хлопець захворів на ботулізм 247
На Здолбунівщині хлопець захворів на ботулізм

20-річний хлопець із села Здовбиця колишнього Здолбунівського району захворів на ботулізм.

Про це повідомляють на сторінці Рівненського обласного центру контролю та профілактики хвороб у фейсбуці.

Відомо, що хлопець вживав сушені рибні продукти.  Він госпіталізований з домінуючими симптомами: кишковий розлад, діарея, порушення зору, часткове порушення мови, утруднене ковтання їжі, підвищення температури тіла. Перебіг хвороби – середньої важкості. Введений ботулінічний антитоксин. Стан хворого покращився.

Ботулізм – це дуже небезпечне і в багатьох випадках смертельне токсико-інфекційне захворювання, яке виникає при вживанні продуктів, заражених мікробом групи клостридій. Збудником є бактерія – Clostridium botulinum. Спори клостридій у великій кількості присутні в ґрунті, де можуть існувати довгі роки, у кишківнику багатьох тварин, звідки з фекаліями потрапляють у ґрунт, а також в мулу озер і морів від риб, молюсків. Харчові продукти, забруднені цим мікробом і недостатньо оброблені, стають причиною захворювання на ботулізм.
 
Сам збудник – не є небезпечний для здоров’я людини, небезпечний – токсин, що виробляється Clostridium botulinum. Спори дуже стійкі до дії факторів зовнішнього середовища, вони не гинуть навіть при кип’ятінні протягом 5 годин.
Збудник розмножується в анаеробному середовищі (безкисневе середовище), при цьому виділяється ботулінічний токсин. Він менш стійкий до нагрівання. При нагріванні до 80°C токсин частково розпадається, при кип’ятінні тривалістю 10-15 хвилин руйнується повністю. Ботулотоксин – одна з найсильніших отрут, що зустрічаються в природі.
 
Найчастіше Clostridium botulinum можна виявити в консервованих фруктах, овочах, грибах, солоній та копченій рибі домашнього приготування, шинці.
 
Причиною захворювання найчастіше стає вживання продуктів домашнього консервування: м’яса, риби, інколи — овочів. Потенційно небезпечними є усі консервовані продукти, які були погано вимиті чи термічно оброблені. Та найчастіше причиною ботулізму стає вживання продуктів в’ялених чи копчених, м'ясних консервів приготовлених в домашніх умовах.
 
Ботулізм супроводжується важким ураженням центральної та вегетативної нервової системи. Серед первинних симптомів ботулізму: спрага, сухість слизових оболонок, відчуття «грудки» в горлі. Згодом додається сильний головний біль, запаморочення, безсоння, підвищення температури тіла.
 
Для запобігання захворювання на ботулізм важливе значення має споживання доброякісних харчових продуктів. Купуючи їх, обов’язково необхідно звертати увагу на термін придатності продуктів, зовнішні та смакові властивості (в більшості спожиті хворими на ботулізм харчові продукти були неякісні). При виготовленні домашніх виробів, необхідно дотримуватись технології приготування, режиму термічного оброблення, зберігання домашніх консервів. Насамперед для консервування брати лише доброякісну сировину, ретельно миючи у проточній воді, очищаючи від залишків ґрунту, бо ґрунт є резервуаром збудника ботулізму.
Коментар
Код блоку:
13/08/2022 П'ятниця
12.08.2022
12:00
11.08.2022