Чому діти часто хворіють
До дитячого лікаря-імунолога на консультацію часто приходять батьки із такими словами: «Ми не вилазимо із болячок – йдемо в садок на 3-4 дні, а хворіємо 2 тижні» або: «В дитини імунітет на 0, треба підіймати».
Ситуація дуже поширена, тож у своїй статті лікарка-імунолог дитячий, фахівчиня Волинського ОЦГЗ Ірина Грабовська-Микитюк систематизовано розповіла про те, чому діти часто хворіють ГРЗ і коли це справді проблема, що потребує звернення до лікаря-імунолога.
Чи дійсно діти народжуються зі слабким імунітетом?
Діти народжуються із незрілим імунітетом. Перші імунні клітини з’являються в плода на 4-му тижні гестації й імунна система активно розвивається впродовж всієї вагітності. При народженні кількість імунних клітин у немовляти достатня, але якість ще неналежна. До пологів маля перебуває у стерильному середовищі, тому активно працювати його імунна система не має потреби. Якби малюк мав міцну імунну систему до народження, він би шкодив своїй матері і просто не народився. Тому порівняно «слабкий» імунітет у немовлят є нормальним (фізіологічним) явищем. Дозрівання імунітету триває до 16-18 років, але вже у 6-7 років діти набувають хороших захисних можливостей, тому частота ГРЗ у них знижується.
Як захистити немовля від частих інфекцій?
Годувати грудьми та вакцинувати. Важливу роль у захисті слизових оболонок новонародженого і його імунітету в цілому відіграють імунні фактори грудного молока мами. Але зважаючи на те, що немовлята вразливіші до всіх інфекцій, ніж дорослі, то дуже важливо якомога швидше захистити їх від тих хвороб, від яких це можливо. Найефективніший спосіб – вакцинувати. Особливо варто звернути увагу на щеплення від туберкульозу (БЦЖ), яке робиться в пологовому стаціонарі 1 раз в житті; кашлюку (вакциною АКДП або АаКДП у 2, 4, 6 та 18 міс.) та гемофільної інфекції. Саме ці інфекції є дуже небезпечними для малюків першого року життя, бо мають високий ризик спричинити важке каліцтво чи смерть, а лікування від них, за умови вчасної діагностики, тривале, виснажливе та дороге. https://www.phc.org.ua/news/10-prichin-zakhistiti-sebe-vid-nebezpechnikh-khvorob
Скільки епізодів ГРЗ на рік вважаються нормою?
Якщо дитина, яка відвідує дитячий садок чи молодшу школу хворіє 6-8 і навіть 10 разів на рік на неускладнені ГРЗ, то це вважається варіантом норми. Дитині необхідно хворіти на застуду для формування імунітету проти різних респіраторних вірусів, оскільки це складова дозрівання імунітету (імунна система «вчиться» швидко розрізняти, де «чуже й небезпечне», яке треба знищити, а де «своє», яке потрібно захистити, й ефективно реагувати на виклики). В результаті постійного «навчання» формується досвід – імунна пам’ять, якою організм може скористатися в потрібний момент. Доведено, що часті ГРЗ у дітей, які відвідують дошкільні заклади, формують захист від респіраторних захворювань у шкільному віці.
Що таке ГРЗ з ускладненнями?
Якщо кожен другий нежить закінчується госпіталізацією в інфекційний стаціонар із, наприклад, гнійним отитом чи пневмонією, то таке ГРЗ вважається ускладненим.
Звичайна застуда зазвичай супроводжується підвищенням температури тіла, інтенсивно симптоми (нежить, закладеність носа, біль в горлі, загальна слабкість) проявляються 3-5 днів, а «залишкові явища» – до 10 днів. Неускладнені випадки ГРЗ не потребують госпіталізації чи прийому антибіотиків, а лише ретельного догляду та терапії за симптомами.
Якщо при кожній застуді дитині призначають антибіотик, то це ознака імунодефіциту?
У більшості випадків – ні. Подекуди антибіотики лікарі призначають необґрунтовано, так би мовити, для «підстраховки». Але є випадки, коли вірусні захворювання можуть створювати умови для розмноження бактерій, що призводить до розвитку ускладнень. Найпоширеніші бактерії, що призводять до ускладнень (отитів, ангін, пневмоній) у дошкільному та молодшому шкільному віці – пневмокок та гемофільна інфекція. Тому таким дітям необхідні щеплення від пневмокока та додаткова доза вакцини від гемофільної інфекції, особливо, якщо за календарем щеплень вакцинацію пропустили. Вакцинувати дитину від пневмококової інфекції зараз батьки можуть за власні кошти, але розглядається можливість впровадження вакцинації від цієї інфекції за державний кошт. Щоб вакцинувати дитину рекомендованою вакциною, зверніться до свого сімейного лікаря чи педіатра. Більше про додаткову вакцинацію також можна прочитати за цим посиланням.
Від гемофільної інфекції зробити вакцинацію можна в будь-якому пункті щеплень, ця вакцина входить до Національного календаря щеплень і оплачується державою.
Коли варто запідозрити імунодефіцит у дитини?
Імунодефіцит – це генетично зумовлений вроджений дефект імунної системи, що проявляється частими (нема проміжків між епізодами хвороби), важкими, зазвичай гнійними інфекціями, інфекціями із нетиповим перебігом, що погано піддаються традиційному лікуванню. Це 6-8 гнійних отитів чи 2 рентгенологічно підтверджені пневмонії за рік, стоматити, гнійні тонзиліти або гайморити, абсцеси внутрішніх органів, тривалі проноси чи нетипові значні висипання. Також ознакою імунодефіциту можуть бути захворювання, спричинені мікробами, які для більшості людей не становлять жодної загрози. До прикладу, у вашому випадку банальні мікроорганізми спричиняють у дитини хвороби, які вимагають госпіталізації в стаціонар і тривалого лікування. Ці інфекції наскільки часті й важко протікають, що малята виснажені, худі, відстають у розвитку від однолітків. За таких обставин варто звернутися на консультацію до імунолога та обстежити імунну систему.
Як діяти у випадку, коли дитина хворіє часто й щоразу симптоми дуже схожі?
Якщо «локалізація хвороби» щоразу однакова варто подумати про хронічну інфекцію (наприклад, носійство бета гемолітичного стрептокока – бактерії, що викликає скарлатину, може уражати суглоби, нирки та серце), аномалії дихальних шляхів (викривлення носової перегородки, аномалії гортані, трахеї, бронхів) або алергічну «природу» нежитю чи кашлю. У такому випадку варто звернутися до свого педіатра чи сімейного лікаря для ретельного огляду і можливої консультації вузького спеціаліста (отоларинголога, пульмонолога, алерголога).
Як «зміцнити» імунну систему дітей із хронічними хворобами?
Діти, що мають хронічну (цукровий діабет, бронхіальна астма, вроджені вади розвитку, запальні процеси кишківника тощо) чи невиліковну (генетичну) патологію потребують додаткового захисту, оскільки вразливіші за інших. Тому їх вкрай необхідно щепити повністю за календарем (оскільки кожну з інфекцій вони можуть перенести важче із значно вищим ризиком ускладнень). Також таким дітям необхідна і додаткова вакцинація (це називається «за станом здоров’я»). Йдеться про щеплення від пневмокока, менінгокока, грипу. Наприклад, після впровадження вакцинації від гемофільної інфекції в Україні смертність дітей до 1 року від пневмонії та сепсису знизилася у 2 рази, а ризик тяжких пневмоній у дітей до 2 років знизився на 45%. Вакцинація для дітей із хронічними захворюваннями є безпечним та надійним способом профілактики інфекцій.
Що окрім вікових особливостей імунної системи сприяє частим ГРЗ у дітей?
Частим ГРЗ у дітей сприяють відвідування організованих колективів (підвищується ймовірність контакту із хворими), пасивне тютюнокуріння, забрудненість повітря в містах. Перевтома, недостатність сну, обмеження раціону теж відіграють вагому негативну роль.
Чи існують ліки для зміцнення імунної системи?
Призначення препаратів для стимуляції імунітету необґрунтоване та недоцільне, також часто ефективність таких ліків не доведена. Тобто малоймовірно, що вони допоможуть, а от медикаментозна неспецифічна стимуляція може лише нашкодити дітям, у яких ще триває дозрівання системного імунітету. Вакцинацією ми можемо захистити дитину приблизно на 80-95% від конкретної інфекції, але специфічної профілактики ГРЗ (окрім грипу) на сьогодні не існує.
Які є способи знизити кількість епізодів ГРЗ до мінімуму?
Навчити дитину мити руки, коли вони забруднені та при поверненні додому, повністю виключити ймовірність пасивного тютюнокуріння, обов’язково гуляти на свіжому повітрі та займатися спортом, добре харчуватися, не перевтомлюватися та висипатися, а також дати дитині максимум позитивних емоцій і зробити вчасно всі необхідні щеплення.
Коли варто звернутися до імунолога?
До імунолога іти за скеруванням свого педіатра чи сімейного лікаря у випадку частих нетипових важких інфекцій, що гальмують розвиток дитини, спричиняють часті госпіталізації, погано лікуються. Імунодефіцит – патологія рідкісна (1:10 000 – 1: 100 000 випадків новонароджених), тому часті ГРЗ у дітей – наслідок вікових особливостей імунітету дітей чи хронічної/алергічної патології, які можна ефективно лікувати чи контролювати.
Ірина ГРАБОВСЬКА-МИКИТЮК
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром