У Рівному дозволили партнерські пологи за умови тестування на COVID-19: скільки це коштує

13 Травня 2020, 15:10
Фотоілюстрація 1572
Фотоілюстрація

Відтепер у Рівному партнер зможе взяти участь у пологах, якщо підтвердить, що не хворий на коронавірусну інфекцію, тобто покаже результати свого нещодавнього ПЛР-тесту.

З вівторка, 12 травня, дозволили партнерські пологи у Рівненському пологовому будинку. Про це пише Четверта влада. 

Втім пройти тест на коронавірус не так просто, особливо якщо належиш до групи людей, яку не згадало в наказі про тестування МОЗ.

Нагадаємо, про відновлення партнерських пологів пологовий будинок повідомив на своїй фейсбук-сторінці. 

Раніше партнерські пологи під час карантину заборонили на Рівненщині. Таке рішення прийняли обласне та міське управління охорони здоров'я (хоч це й не було вимогою МОЗу, і в низці областей партнерські пологи були дозволені на цей час).

Наразі ж міське управління охорони здоров'я, у зв'язку з «послабленням карантинних заходів», зняло це обмеження. А обласне – ні. Тому в міському пологовому будинку партнерські пологи дозволили, а в обласному перинатальному центрі – вони досі під забороною.

Направлення на ПЛР-тестування може виписати сімейний лікар, розповіла керівниця пологового будинку Світлана Муравська. ПЛР-тест бажано, щоб був зроблений не більше ніж за сім днів до пологів. Однак заклад ставитиметься лояльно, якщо вийде на кілька днів більше.

«З іншого боку, якщо чоловік зробив, а жінка за 10 днів народить? – запитує Світлана Муравська і сама ж відповідає. – Теоретично, якщо він напише, що був у цей час на самоізоляції, то я не бачу проблеми потрапити на пологи. Але температуру партнерам ми будемо міряти. Як і жінкам, які приїжджають народжувати».

Світлана Муравська
Світлана Муравська

Чи даватимуть сімейні лікарі направлення на ПЛР-тестування – невідомо

Журналісти поспілкувалася з представниками трьох рівненських центрів первинної медико-санітарної допомоги, і виявилося, що отримати направлення на тест зможе не кожен партнер.

Головна лікарка центру «Ювілейний» Вікторія Покоєвчук каже, що сімейні лікарі закладу не відмовлятимуть партнерам вагітних у видачі направлення на ПЛР-тестування.

«Відверто кажучи, ніякого нормативного документа, який би дозволяв або забороняв це робити – немає. Є момент, що партнерські пологи дозволені. І ми хвилюємося, щоб не було ніяких вогнищ», – каже Вікторія Покоєвчук.

Водночас лікарка каже, що ще звернеться за остаточним роз'ясненням в міське управління охорони здоров'я, щоб бути впевненою, що таке рішення буде правильне.

Вікторія Покоєвчук
Вікторія Покоєвчук

Головний лікар центру «Центральний» Олег Шрам вважає партнерські пологи на час карантину забаганкою сімей, але каже, що сімейні лікарі в закладі даватимуть направлення партнерам на тестування:

«Це забаганка сімей у стані карантину робити партнерські пологи. Ми не можемо протестувати усіх пацієнтів, усіх лікарів кожні 5 днів, які працюють з коронавірусом. А вони собі таке придумали. Це вимога сімей, щоб мамочку чоловік за руку потримав.

Олег Шрам
Олег Шрам

«Думаю, це не значить що це має бути безкоштовно, – додає Олег Шрам. – Є приватні лабораторії, хай би робили там. Лабораторний центр перевантажений. Люди не можуть отримати забезпечення планової операції. Ми кожного дня направляємо до 60 ПЛР. Знаю, що лабораторний центр має щоденно 600 обстежень – це надто багато».

А в центрі «Північний» вже зараз впевнені, що в них немає обов'язку направляти партнерів вагітних жінок на ПЛР-тестування.

«Сімейні лікарі скеровують на ПЛР-аналізи, згідно із наказом МОЗ 722 (зі змінами), – каже керівник інформаційного центру експоліклініки Андрій Кіслов. – Направлення на ПЛР-тестування для партнерських пологів у нього не входить».

Керівник обласного управління охорони здоров'я Олег Вівсянник під час брифінгу в облдержадміністрації заявив, що ПЛР-діагностика за бюджетний кошт робиться лише за медичними показами.

Це саме каже і головний санітарний лікар області Роман Сафонов. Він також додає, що за добу Лабораторний центр та Центр громадського здоров'я на Рівненщині роблять по 200 тестів.

«За потреби дві лабораторії дають і понад 500 за добу. Ми орієнтуємось, як і приватні лабораторії, на те, щоб давати результат протягом 72 годин. Наразі входимо у трійку лідерів серед областей за продуктивністю після Чернівців та Києва, – каже Сафонов. – Партнери вагітних, які планують бути на пологах, можуть звернутися в приватну лабораторію».

Олег Вівсянник каже, що такі послуги надає, зокрема, приватна лабораторія «Dila». Вартість обстеження тут – 2400 гривень. Результати тестування будуть відомі протягом 2-3 діб.

ПЛР-тест на COVID-19 можна зробити в лабораторії «Ендоклінік». Таке тестування тут коштуватиме 2000 гривень. Результат обіцяють за 2 доби.

У лабораторії «Unilab» тест обіцяють зробити за 1500 гривень.

Читайте також: Пологи рівнянок оплатить держава

Коментар
20/04/2024 Субота
20.04.2024
19.04.2024