Волинян запрошують стати донорами крові
В Україні виник дефіцит донорської крові. Про це заявив Міністр охорони здоров’я України Максим Степанов.
«В Україні склалася вкрай негативна ситуація із запасами донорської крові. Через цей дефіцит у зоні ризику опинилися всі наші громадяни, які вимагають ургентного термінового хірургічного втручання. Зараз ці запаси знизилися в цілому у 2-4 рази по Україні. Ми вважаємо, що ця ситуація недопустима», – сказав міністр.
Зокрема, у Волинській області заготівлю крові здійснює комунальне підприємство «Волинський обласний центр служби крові» Волинської обласної ради. І хоча на сьогодні зазначене комунальне підприємство має достатній запас компонентів крові й він поки що не зменшується, однак, ситуація змінюється щодня і дефіцит донорської крові може виникнути у будь-який час. Своєю чергою нестача крові може комусь коштувати життя.
У Волинській ОДА повідомляють, що в області здати кров можна у Волинському обласному центрі служби крові щодня з 9.00 до 13.00, окрім суботи та неділі, за адресою: м.Луцьк, проспект Волі, 47.
Телефон для довідок: (0332) 720 063.
Проте, варто пам’ятати про умови здачі крові та про те, що існують абсолютні й тимчасові протипоказання для донорства крові та її компонентів.
Абсолютні протипоказання для здачі крові та її компонентів
Незалежно від давності захворювання та результатів лікування донорами крові не можуть бути особи з такими протипоказаннями:
- Інфекційні та паразитарні захворювання: СНІД, носійство ВІЛ-інфекції, сифіліс вроджений або набутий, вірусні гепатити, позитивний результат дослідження на маркери вірусних гепатитів, усі форми туберкульозу, бруцельоз, сипний тиф, туляремія, лепра, хвороба Крейтцфельдта — Якоба, ехінококоз, токсоплазмоз, філяріатоз, ришта, лейшманіоз.
- Соматичні захворювання:
- злоякісні новоутворення, хвороби крові, органічні захворювання центральної нервової системи, повна відсутність слуху і (або) мови, психічні захворювання, наркоманія, алкоголізм, серцево-судинні захворювання (гіпертонічна хвороба II–III стадії, ішемічна хвороба серця, атеросклероз, аритмія, тромбофлебіт, вади серця);
- хвороби органів дихання (бронхіальна астма, бронхоектатична хвороба, емфізема легень, обструктивний бронхіт, пневмосклероз);
- хвороби органів травлення (ахілічний гастрит, виразкова хвороба шлунка і дванадцятипалої кишки);
- захворювання печінки і жовчних шляхів (хронічні захворювання печінки, у тому числі токсичної природи і неясної етіології, калькульозний холецистит, цироз печінки);
- захворювання нирок (дифузні й вогнищеві ураження нірок, сечокам’яна хвороба);
- захворювання сполучної тканини, променева хвороба, хвороби ендокринної системи, хвороби ЛОР-органів (озена, інші гострі та хронічні тяжкі гнійно-запальні захворювання), очні хвороби (висока міопія ≥5 діоптрій, трахома, повна сліпота, залишкові явища увеїту);
- захворювання шкіри (псоріаз, еритродермія, екзема, червоний вовчак, пухирчастий дерматоз, поширені грибкові та гнійничкові ураження);
- остеомієліт, оперативні втручання з приводу ампутації чи резекції органа і трансплантації органів та тканин.
Тимчасові протипоказання для здачі крові та її компонентів
За наявності захворювань, не вказаних у переліку, слід повідомити про це лікарю — саме лікар закладу переливання крові або відповідний фахівець вирішує питання про допуск до здачі крові. Взяття крові та (чи) її компонентів у донора дозволяється лише за умови, що здоров’ю донора не буде заподіяно шкоди.
- Трансфузії компонентів крові (за винятком опікових реконвалесцетів та осіб, які імунізовані до резус-фактора) — 1 рік.
- Період вагітності та лактації — 1 рік після пологів і не менше 3 міс після закінчення лактації.
- Операції, у тому числі аборти (необхідне надання довідки про характер та дату операції з лікувального закладу або виписку з амбулаторної картки) — 1 рік після операції.
- Нанесення татуювання, проколювання вух, пірсинг, лікування голковколюванням — 1 рік від часу закінчення процедури.
- Перебування в закордонних відрядженнях тривалістю більше 2–6 міс.
- Перебування в ендемічних з малярії країнах тропічного та субтропічного клімату (Африка, Азія, Південна та Центральна Америка) тривалістю більше 3 міс–3 років.
- Контакт із хворими на гепатит А — 3 міс.
- Контакт з хворими на гепатит В, С — 1 рік.
- Гострі чи хронічні запальні процеси у стадії загострення (незалежно від їх локалізації), температура тіла вище 37 °С — 1 міс після закінчення гострого періоду.
- Алергічні захворювання — 2 міс після закінчення гострого періоду.
- Видалення зуба — 10 діб.
- Медикаментозний курс лікування — 14 діб після закінчення курсу.
- Період менструації — не менше 5 діб після закінчення.
- Вживання алкоголю — 48 год.
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром